O hrozbě útoku na Westgate se vědělo rok, přiznala keňská tajná služba

  11:26aktualizováno  11:26
Keňská zpravodajská služba už před rokem varovala, že v zemi mohou zaútočit extremisté z hnutí Šabáb. Bezpečnostní složky dokonce věděly, že jedním z možných cílů by se v takovém případě mohlo stát nákupní centrum Westgate. A parlament se teď ptá, jak je možné, že se útok přesto podařil.

Z nairobského nákupního centra Westgate ještě ve čtvrtek večer stoupal dým (26. září 2013) | foto: AP

Somálské islamistické hnutí Šabáb má s Keňou nevyřízené účty a mohlo by v zemi zaútočit. Takové zprávy podávala keňské vládě a bezpečnostním složkám místní tajná služba už delší dobu. Přikládala i seznam konkrétních míst, kde by teroristé mohli zaútočit. A už před rokem se na něm objevilo i nákupní centrum Westgate.

Proč Šabáb zaútočil v Keni?

Somálské milice Šabáb se ve své zemi snaží prosadit islámské právo šaría a keňská armáda svému sousedovi pomáhá jejich snahy překazit.

Keňští vojáci se zapojili například do loňských bojů o strategický přístav Kismayo a zasadili tak islámským milicím tvrdou ránu.

O rok dříve navíc keňská armáda přispěla k vyhnání islamistů ze somálské metropole Mogadišo.

Informaci v pondělí přinesla americká televize CNN, jejíž reportér nahlédl přímo do jedné ze zpráv, které keňská Národní zpravodajská služba pravidelně vydává. Kromě vlády putuje zpráva i k šéfovi místní policie nebo Národnímu bezpečnostnímu poradnímu sboru. Informace dostala i vojenská rozvědka.

"Lidé mají právo vědět, co přesně v našem bezpečnostním systému selhalo," uvedl podle britské BBC předseda parlamentního výboru, pod který spadá kontrola bezpečnostních složek. Odpověď má přinést série výslechů, kterou od pondělka naplánoval keňský parlament.

Velitelé bezpečnostních složek včetně šéfa Národní zpravodajské služby Michaela Gichangiho budou poslancům vysvětlovat, jak je možné, že se i přes včasná varování nepodařilo teroristický útok překazit. Poslanci by navíc v pondělí odpoledne měli Westgate osobně navštívit.

Červený kříž pohřešuje ještě 39 lidí

Obchodní centrum v keňské metropoli Nairobi hojně navštěvovali nejbohatší Keňané i zahraniční turisté. Není proto příliš překvapivé, že se na seznamu možných cílů teroristického útoku objevilo. I přes to, že bezpečnostní složky o hrozbě ze strany skupiny Šabáb věděly, se ovšem teroristům povedlo nákupní centrum Westgate obsadit.

Fotogalerie

Při útoku zemřelo nejméně 67 lidí, mezi nimi i řada turistů z Velké Británie, Nizozemska, Austrálie a dalších zemí. V obchodním centru přišel o život i ghanský básník Kofi Awoonor nebo keňská televizní moderátorka. Ta v obchodním centru nebyla náhodou, v době útoku tam pořádala kuchařskou soutěž pro děti (více o obětech útoku čtěte zde).

Podle oficiálních zdrojů už v budově obchodního centra nikdo nezůstal. Keňský červený kříž však tvrdí, že po útoku zůstalo nezvěstných 39 lidí. Spekuluje se o tom, že zbylé rukojmí zavalily trosky nákupního centra, jehož část se během bojů mezi teroristy a bezpečnostními složkami zřítila.

Zpráva CNN vyvolala podezření, zda keňské bezpečnostní složky informace o teroristické hrozbě nepodcenily. Situace je o to vážnější, že se podle některých zdrojů příslušníkům hnutí Šabáb podařilo získat falešné doklady a díky nim si v nákupním centru Westgate před rokem pronajali obchod (více se o tom dočtete zde).

Do pronajatého obchodu pak mohli postupně nanosit těžké zbraně včetně granátometů a výbušnin. Navíc dostali plány celé budovy, díky nimž se v ní mohli skvěle orientovat. Je otázkou, zda by takto důkladná příprava teroristům mohla vyjít, kdyby policie a rozvědka věnovaly varovným zprávám patřičnou pozornost a pořádně je prověřily.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdřív testy, pak rakety po Evropě. Putin varoval před úmysly USA

Ruský prezident Vladimir Putin mluví při návštěvě Finska na tiskové konferenci...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku...

Žádný můj předchůdce neudělal pro Izrael tolik co já, řekl Trump

Americký prezident Trump při setkání s Netanjahuem podepsal dekret, kterým USA...

Žádný jiný americký prezident toho podle současného šéfa Bílého domu neudělal pro Izrael tolik, co on. Donald Trump to...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz