Keňská školačka zůstala bez rodičů. Pomohla jí adopce na dálku

Doporučujeme   16:24aktualizováno  16:24
Osmiletá keňská holčička Charity začala díky programu adopce na dálku letos chodit do školy New Dawn v Nairobi. Tu navštěvuje asi 600 dětí z nejchudších rodin, většina z nich žije v bídě ve slumech. Po propuknutí nepokojů po prezidentských volbách Charityini rodiče z města utekli a dceru nevzali.

Stovky dětí z Keni mohou díky pomoci cizinců studovat. Ilustrační foto | foto: Miloslav PrynychiDNES.cz

Měli totiž pocit, že by pro Charity byla cesta příliš nebezpečná. Holčička byla nejdříve v uprchlickém táboře v Nairobi, poté ji vojáci odvedli do její školy, která se stala přechodným útočištěm pro ni a další děti v podobné situaci.

Zde se o ně stará několik učitelů a keňský delegát hnutí, které program adopce na dálku zajišťuje. Situace se postupně zlepšuje, i nadále ale zůstává vážná.

Některé školy jsou stále zavřené, děti navíc mohou mít problémy kvůli kmenové příslušnosti. "Do škol, kde byla převaha Kikujů, přestaly děti jiných kmenů chodit, nebo byly vyloučeny," informovala Jana Soukupová z Humanistického centra Narovinu.

Adopce na dálku pomáhá dětem ke vzdělání
Nebýt nepokojů, patřila by Charity k více než dvaceti tisícům šťastnějších dětí v rozvojových zemích, které dostanou díky pomoci Čechů možnost studovat. Děti pocházejí z chudých rodin, které nemají dostatek financí, aby pokryly náklady na studium.

Program adopce na dálku nabízí v ČR asi deset organizací. Nejvíce dětí, více než 17 tisíc, podporuje program Arcidiecézní charity Praha. Ti, kteří se rozhodnou dítě "adoptovat", zaplatí ročně podle země kolem šesti až deseti tisíc korun. To pokryje náklady na školní docházku. Od dítěte dostávají dvakrát ročně dopis o tom, jak se má a jak prospívá ve škole.

. ON-LINE ROZHOVOR

Hostem iDNES.cz bude koordinátorka adopcí na dálku

Humanistické centrum Narovinu má ve své databázi pouze děti z Keni. Své "adoptivní" rodiče má nyní více než 2 800 z nich, 263 jich na rodiče čeká. "O volné děti byl zvýšený zájem před Vánocemi a poté, co televize informovaly o humanitární krizi v zemi," konstatovala Soukupová.

Sdružení ADRA eviduje konstantní zájem po celý rok. "Adopci nabízíme jen dětem z Bangladéše. Po cyklonu a povodních v této oblasti se nám ozvali rodiče, kteří zde již nějaké dítě podporují. Zajímali se, zda je všechno v pořádku," vzpomíná Martina Součková za sdružení ADRA.

Jak pomoci lidem v Keni?
Postiženým v Keni je možné pomoci i přímo. Sdružení ADRA pořádá již třetím rokem sbírku na pomoc Keni. "V souvislosti s krizí jsme upravili využití peněz. Snažíme se vytvořit mobilní týmy, které budou vyjíždět do postižených oblastí. Tam, kde je největší koncentrace zraněných, a na místa, v nichž lidé nemají možnost se dostat ke zdravotní péči," popsala Tereza Krejčí z ADRA.

Podle plánů organizace ADRA by navíc studenti medicíny do Keni vyjížděli v rámci své praxe. První by měli jet už letos v červnu.

Sbírku pořádá také Humanistické hnutí, výtěžek se využije k distribuci jídla, dek a základních potřeb lidem bez domova a obnovu domů v postižených oblastech.

V Keni pomáhá Český červený kříž ve spolupráci s místními organizacemi. Na chod společnosti lze přispět na speciálním účtu.

V oblasti působí také mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, která zajišťuje zdravotní péči v Nairobi, v Rift Valley, v Západní provincii a v provincii Nyanza.

"Projekt zaměřený na léčbu HIV/AIDS jsme přizpůsobili, aby poskytoval péči i obětem násilí. V západní Keni reagují spolupracovníci organizace na přetrvávající potřeby v táborech pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo a podporují zdravotnická střediska a nemocnice," uvedla Lucia Ďuricová, mluvčí organizace.

Mobilní týmy navíc každý týden navštěvují postižené oblasti a poskytují zdravotní péči dalším stovkám Keňanů uvězněných ve venkovských oblastech s omezeným nebo žádným přístupem k pomoci.

.

Kam můžete poslat peníze?

Český červený kříž: 10030-7334011/0100

Lékaři bez hranic: www.msf.at/prispet

Občanské sdružení ADRA: 555 444 000/0300, variabilní symbol 200, DMS KENA

Humanistické hnutí: 51-1876560277/0100, variabilní symbol 2008


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Britský lékař požádal muslimku, aby si sundala závoj. Hrozí mu vyhazov

Vdova po bojovníkovi Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (1. 4. 2019)

Kontroverze kolem běžné lékařské prohlídky mohou stát britského lékaře Keitha Wolversona kariéru. Dvaapadesátiletý...

Mléčný atentát na Farage, zaútočil na něho zuřivý odpůrce brexitu

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal zásah mléčným koktejlem,...

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal v pondělí zásah mléčným koktejlem, a to když v Newcastlu na...

Indián lovil mimo sezónu, dostal trest. Zastal se ho Nejvyšší soud USA

Ilustrační snímek

Clayvin Herrera v roce 2014 zveřejnil na internetu fotky z honu, kterého se zúčastnil na jihu Montany, a během nějž...

Najdete na iDNES.cz