Když Timor opustí Indonésii, země se může začít drolit

aktualizováno 
J a k a r t a, P r a h a - Jako blesk z čistého nebe zapůsobila středeční zpráva, že Indonésie je ochotna dát nezávislost Východnímu Timoru. Po tomto blesku však může podle odborníků následovat bouře, která by mohla zničit jednotu čtvrtého nejlidnatějšího státu světa. "Po tom všem, co se kolem Východního Timoru odehrálo, je to poměrně absurdní. Teď už se může stát cokoli," sdělil agentuře Reuters jakartský politolog Mohammad Hikam.

"Bylo to šokující, ale svědčí to spíše o velké slabosti země, již devastuje krize, než o její silné vůli vypořádat se s tímto problémem," řekl v telefonickém rozhovoru z Jakarty jeden evropský diplomat. Politolog Hakim jde ještě dál: "Bude to znamenat balkanizaci Indonésie." Také Dewi Fortuna Anwar, poradkyně indonéského prezidenta Jusúfa Habibieho, nehýří optimismem: "Když půjde Východní Timor, mohou jej následovat další." Znalci místních poměrů také upozorňují na to, že gesto vůči Východnímu Timoru přišlo pouhé dva týdny poté, co změnila svůj postoj k tomuto problému Austrálie. Ta do té doby jako jediná vyspělá demokracie okupaci území uznávala. "Jsou za tím zřejmě obchodní zájmy, protože mezi Východním Timorem a Austrálií jsou významná ložiska ropy," vysvětluje evropský diplomat. Kolem ostrova jsou i bohatá loviště ryb a velké šance se dávají do budoucna turistice.
O odtržení od Indonésie usiluje už delší dobu (i formou ozbrojeného boje) oblast Aceh na severu Sumatry, kde jsou bohatá naleziště zemního plynu a oblast by se podle expertů mohla poměrně lehce uživit sama.
Po nezávislosti touží i ostrovy Moluky, kde žijí křesťané. Ti chtějí samostatnou Svobodnou republiku jižní Moluky. Separatistické nálady pravidelně panují i na Západním Irianu. Navíc velké etnické třenice jsou časté na severním Sulawesi a jižním Kalimantanu. Podle odborníků by i zde mohly přerůst v boj o nezávislost či alespoň velkou míru autonomie. Indonésii přitom tvoří na 17 000 ostrovů, na nichž žije přes 300 etnických skupin.
Přestože celý svět hledí v současnosti s nadějí na nové parlamentní volby (ty by měly být nejsvobodnější v historii země), které se mají v Indonésii konat 7. června, znalci místních poměru poukazují v této souvislosti na další nebezpečí. Jako příklad uvádějí východní Evropu. S nástupem demokracie zde vyplavaly na povrch i staré národnostní spory a některé státy se rozpadly. Indonésie by prý mohla jejich příkladu následovat a nemuselo by se to odehrát pokojnou cestou.
"Pokud Východní Timor zvolí cestu samostatnosti, armáda nebude zasahovat," řekl však včera vrchní velitel indonéské armády generál Wiranto.

Témata: Ropa

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Slovinský poslanec ukradl sendvič. Šlo o sociální experiment, hájí se

Ilustrační snímek

Člen slovinského parlamentu Darij Krajčič odstoupil poté, co ukradl sendvič v jednom z lublaňských obchodů. Údajně...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz