Když píská Mussolini aneb fotbal jako hra diktátorů a důvod pro válku

  11:20aktualizováno  11:20
Maradonova "božská ruka" jako pomsta za porážku Argentiny ve válce o Falklandy i Mussoliniho zfalšovaný šampionát. Nejoblíbenější hra na světě a politika se vždy navzájem ovlivňovaly. Kopaná podněcuje revoluce, oživuje staré křivdy a přilévá oleje do ohně mezinárodních konfliktů.

Boží ruka proti Anglii byla pomstou za Falklandy, tvrdí v memoárech Maradona. | foto: Profimedia.cz

Jak velkou roli hraje fotbal v politice vědí i obyvatelé země pořádající právě probíhající mistrovství světa. Během apartheidu byli odpůrci rasistického režimu v JAR vězněni nedaleko Kapského Města na pověstném Robben Islandu. V roce 1967 vedení věznice povolilo založení trestanecké fotbalové ligy. Celý týden vězni lámali kámen v lomech, ale v neděli byly dvě hodiny vyhrazeny fotbalu.

"Pokud můžeme organizovat ligu v tak extrémních podmínkách, možná jednou zvládneme i řízení země," uvažovali podle historika Seana Jacobse vězni. Jedním z rozhodčích vězeňské ligy na Robben Islandu byl i současný prezident JAR Jacob Zuma.

Volby v JARVěznice na ostrově Robben u Kapského města v JAR.

Za apartheidu byl fotbal sportem černochů, vládnoucí bílá elita podporovala ragby a kriket. Zakázané opoziční hnutí Africký národní kongres využívalo fotbalových zápasů ke svým shromážděním. Protože rasistický režim nepřipouštěl smíšené týmy, bílá mužstva si domlouvala neoficiální zápasy s černochy. Skutečnost byla brzy všem jasná: bělošská liga byla horší a v roce 1977 skončila.

V roce 1991 byla založena Jihoafrická fotbalová asociace. Během zakládající schůzky zazněla odvážná slova: "Založení fotbalové federace je přirozenou věcí, protože fotbal dlouhou dobu stojí v čele boje proti rasovému útlaku." Apartheid se zhroutil o dva roky později.

Itálie - Československo 2:1 (1934)

Na mistrovství světa v roce 1934 přijeli Čechoslováci v roli outsidera, přesto málem dosáhli až na zlato. Ve finále jim ale v cestě nestál jen tým domácí Itálie, ale i diktátor Benito Mussolini. Ten pro šampionát nechal vyrobit svoji vlastní trofej Coppa del Duce a před turnajem udělil italské občanství několika jihoamerickým hráčům, aby mohli hrát v jeho barvách.

Italský fašistický diktátor Benito Mussolini při projevu v roce 1934.Italští fotbalisté na MS 1934

Ve finále jsme se ujali vedení po gólu Antonína Puče, ale dvanáctým hráčem Italů byl švédský rozhodčí Eklind, který přehlížel zákeřnou hru domácího týmu. Italové zvítězili v prodloužení. Čechoslováky ale vítaly doma na Wilsonově nádraží nadšené davy jako své zlaté hochy.

"Za Italy hrál dokonce i rozhodčí. Když jsem přihrával jednomu z našich hráčů, přiběhl rozhodčí a míč odhlavičkoval zpátky Italům. Bylo to neuvěřitelné," vzpomínal na zápas Josef Bican, který na turnaji hrál za rakouský Wunderteam.

Salvador - Honduras 3:0 (1969)

Ozbrojený konflikt mezi Salvadorem a Hondurasem v roce 1969 je asi nejznámějším a nejkrvavějším příkladem toho, jak kopaná ovlivňuje politiku. Mezi oběma zeměmi se na konci šedesátých let stupňovalo napětí. Bezzemci ze Salvadoru se stěhovali do Hondurasu, který měl hodně půdy a málo obyvatel.

Zelayovi přívrženci vyšli protestují proti dočasné vládě (24. července 2009)

V létě 2009 v Hondurasu vzplály nepokoje. O třicet let dříve se zde válčilo kvůli fotbalu.

Týmy obou zemí se střetly v kvalifikaci na MS 1970 v Mexiku. Honduras v druhém zápase prohrál 0:3 a rozzuření fanoušci si vybili vztek na přistěhovalých Salvadoreňos. Salvador obvinil Honduras z genocidy a jeho síly včetně zastaralých vrtulových stíhaček zaútočily na Honduras.

Válka trvala pouhých 100 hodin, než Organizace amerických států zprostředkovala příměří. Na obou stranách zahynulo přibližně tisíc lidí.

Zair - Brazílie 0:3 (1974)

Na světový šampionát v roce 1974 se jako první africký tým kvalifikoval Zair. V prvním utkání Leopardi dostali výprask 0:9 od Jugoslávie, v druhém podlehli Skotsku 0:2. Nespokojený prezident Zairu Mobutu Sese Seko poslal hráčům jasný vzkaz: Pokud v posledním zápase proti Brazílii dostanete více než tři góly, nesmíte se vrátit domů.

V 79. minutě vstřelil Valdomiro třetí gól Brazilců a Leopardi tušili, že je zle. Když pak Afričanům hrozil další gól z přímého kopu, odkopl obránce Ilunga Swepu míč daleko pryč. To co vypadalo jako akt šílenství, byl ve skutečnosti zoufalý pokus, jak ušetřit čas.

"Myslíte si, že jsem tenkrát ze sebe schválně udělal blbce? Musíte si uvědomit, že jsme hráli o své životy!" cituje Mwepu server CNN.

Argentina - Peru 6:0 (1978)

V roce 1978 se světový šampionát hrál v Argentině. O dva roky dříve se moci v zemi chopila vojenská junta, která rozpoutala tzv. špinavou válku proti levicové opozici. Během sedmi let zmizelo v Argentině zhruba deset tisíc lidí, junta například s oblibou nechávala shazovat příslušníky opozice do moře z letadel.

Generálové pojali turnaj jako monumentální propagandistickou akci. Stavěli nesmyslně velké stadiony, vystěhovávali obyvatele chudinských čtvrtí do pouště. A mundial chtěli za každou cenu vyhrát.

Argentina slaví vítězství proti Nizozemsko na MS 1978Argentinský diktátor Jorge Rafael Videla

Pokud ale chtěla Argentina postoupit do finále, musela porazit Peru nejméně 4:0. Generálové proto poslali spřátelené juntě 35 tisíc tun obilí, zbraně a argentinská centrální banka poskytla Peru 50 milionů dolarů. Argentina vyhrála 6:0, ve finále porazila Nizozemsko a zemi zachvátila hysterie.

"Celá země byla v ulicích, radikálové se objímali s peronisty, katolíci s protestanty a židy a všichni mávali jedinou vlajkou: argentinskou," vzpomíná na oslavy jeden z obyvatel Buenos Aires v knize Simona Kupera Fotbal proti nepříteli. O čtyři roky později junta omílala fotbalovou hymnu z šampionátu Vamos Argentina, vamos a ganar (Běž, Argentino, běž a vyhraj) během války o Falklandy.

Prohraná válka s Británií zlomila juntě vaz. Jedním z důvodů, proč Argentina kapitulovala, byla údajně i hrozba, že by země mohla přijít o účast na mistrovství světa ve Španělsku. Diego Maradona ve svých vzpomínkách přiznává, že když v roce 1986 vyřadil svojí "božskou rukou" Anglii z šampionátu v Mexiku, cítil to jako odplatu za Falklandy.

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona v zápase proti Anglii na MS 1986

Severní Korea - Jižní Korea 1:1 (2008)

Politika se promítla i do zápasů před šampionátem v JAR. V kvalifikaci se potkaly týmy Jižní a Severní Koreje. Obě země jsou fakticky stále ve válce, která před půl stoletím rozdělila Korejský poloostrov podél 38. rovnoběžky.

Totalitární KLDR ale nedovolila, aby na jejím území zavlála vlajka a zazněla hymna znepřáteleného souseda. Domácí zápas s Jižní Koreou proto sehrála na neutrální půdě v čínské Šanghaji. Před mačem navíc severokorejský kouč obvinil Jižní Koreu, že jeho svěřencům otrávila jídlo. Nic takového se neprokázalo, na šampionát se kvalifikovaly oba týmy.

Obraz "Vůdče, jste blízko frontové linie" na výstavě severokorejské propagandy ve VídniRi Mjong-kuk, brankář KLDR

KLDR se na mistrovství světa dostala již v roce 1966. Pořádající Velká Británie ale tehdy stalinistický stát oficiálně neuznávala. Podle nedávno zveřejněných dokumentů britská vláda zvažovala, že severokorejskému týmu neudělí víza. Obávala se diplomatického konfliktu s Jižní Koreou. Kvůli obavám z reakce FIFA nakonec Londýn víza udělil a KLDR se překvapivě probojovala až do čtvrtfinále. Anglie turnaj vyhrála.

"Někteří lidé si myslí, že fotbal je záležitostí života a smrti. Mohu vás ujistit, že je mnohem, mnohem důležitější," řekl bývalý trenér Liverpoolu Bill Shankly. Význam tohoto sportu každopádně nesmíme podceňovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Do španělské enklávy Melilla na severu Afriky proniklo asi padesát migrantů

Radost afrických uprchlíků, kterým se podařilo zdolat plot mezi Marokem a...

V pátek se skupina asi 150 migrantů pokusila překonat hraniční plot, který odděluje španělskou enklávu Melilla na...

Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

A Christian speaker holds a copy of the Bible at Speakers' Corner in Hyde...

Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž...

Nizozemský soud potvrdil spoluvinu Haagu na masakru muslimů ve Srebrenici

Ostatky obětí masakru ve Srebrenici

Nizozemský stát nese část viny na masakru muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995. Uvedl to nizozemský nejvyšší soud,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz