Když ministryně volá svým sedmi dětem, vláda čeká

  10:00aktualizováno  10:00
Ursula von der Leyenová má sedm dětí. Její návrhy ohledně rodinné politiky se proto jaksi bezděčně vyznačují přesvědčivostí. A nejde jen o její početnou rodinu. Mateřskou roli dokázala skloubit i s kariérou: je německou spolkovou ministryní. Když telefonuje dětem, čeká i kancléřka Merkelová.

Když von der Leyenová telefonuje, kancléřka Merkelová čeká se zahájením vládního zasedání. | foto: Profimedia.cz

Ba co víc, křehká paní z Dolního Saska, která vyrůstala v rodině s pěti bratry, se těší silné podpoře kancléřky. To dává jejím odvážným návrhům ke všemu ještě také realistický punc.

Ursula von der Leyenová

A nakonec: je sice subtilní, ale své názory dokáže prezentovat velmi srozumitelně a energicky. U tak složitých témat, jako jsou zásahy do sociálního systému, to je kvalita k pohledání.

Počkejme, až domluví
Proto má ve vládě tak trochu výsadní postavení. Pouze když von der Leyenová volá, tak kancléřka počká se zahájením zasedání vlády. Která věc na světě je důležitější než to, aby sedminásobná matka uklidnila svoje děti? K jiným ministrům Merkelová tak shovívavá není.

První dítě měla von der Leyenová až v 29 letech. To už pracovala jako lékařka a výzkumná pracovnice na hannoverské univerzitní klinice.

Jak mnohokrát uvedla v rozhovorech pro německá média, tehdy záhy zjistila, že žije v prostředí, které nemá pro takovou životní dvojroli u žen pochopení.

Když přišla potřetí do jiného stavu, začala slýchat, že je na vědeckou práci "příliš líná“. Mít dítě, nebo dokonce více dětí, a zároveň dál pracovat, jak říká, "prostě v Německu nešlo“.

O to větší bylo její překvapení, když se pak dostala na univerzitní stáž do kalifornského Stanfordu, kde ji kolegové uvítali se slovy: "Vy máte děti? To je skvělé!“

Nechce zpět do minulosti
Vědci s rodinami měli v Kalifornii nárok na zvláštní podporu, protože rodičovství tam je považováno za kvalifikaci. Jak najednou zjistila, šlo rozvíjet kariéru a mít houf dětí.

Ministryně s manželem a sedmi dětmi

Tahle zkušenost byla u ní zlomová. Po návratu se s vervou pustila do politiky. A to vervou nijak ideologickou. Patří sice k pravicové křesťanské demokracii, ale mnohé ideje převzala po své sociálnědemokratické předchůdkyni v úřadě.

Dalo by se s nadsázkou říct, že převzala i určitou levicovou lehkovážnost. Navrhuje sice vytvoření dalšího půlmilionu míst v jeslích, ale neříká, odkud má stát na to vzít. Ale co, lze nakonec říct. Třeba se peníze najdou.

Kancléřka Merkelová považuje stále menší počet narozených dětí za společenskou hrozbu. Země bude podle ní zákonitě brzy "méně zvědavá“ a méně schopná.

Koncept von der Leyenové přitom není návratem do minulosti. "Nejde o to, abychom v roce 2010 žili jako v roce 1950,“ říká ministryně těm, kteří ji obviňují, že chce ženy připoutat k plotně a kolébce. A vysvětluje, že jen uplatňuje svou kalifornskou zkušenost.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Palestinci přijdou o část daní, Izrael si je nechá kvůli rodinám vězňů

Na hranicích Pásma a Gazy protestovaly tisíce Palestinců. (13. dubna 2018)

Izraelská vláda se rozhodla, že už Palestincům nebude posílat tolik peněz jako dosud. Z celkové sumy odečte částku,...

Najdete na iDNES.cz