Kdo je nový egyptský prezident? Umírněný technokrat a naděje na klid

  15:53aktualizováno  15:53
Nepříliš známý. Umírněný, nezávislý, neutrální. Takový je podle světových médií nový egyptský prezident Adlí Mansúr. Že jste jeho jméno ještě nikdy neslyšeli? Není divu. Je víc než pravděpodobné, že i mezi samotnými Egypťany se najde mnoho takových, kteří doteď o Adlím Mansúrovi nevěděli zhola nic.

Egyptský prezident Adlí Mansúr | foto: Reuters

Skoro to začíná vypadat, jakoby egyptským prezidentem napříště nemohl být už nikdo, jehož příjmení nezačíná na M.

Po Husním Mubarakovi, který nejlidnatější arabské zemi vládl třicet let a na jehož svržení pak v lednu a únoru 2011 stačilo osmnáct dní, přišel Muhammad Mursí. Ten byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem země, do úřadu nastoupil koncem loňského června.

Krize v Egyptě

Ale vydržel jen rok, ve středu večer jej armáda odstavila. A na jeho místo dočasně dosadila bývalého předsedu egyptského ústavního soudu Adlího Mansúra. Třetí "M" v řadě. S kým bude mít Egypt - a potažmo i zbytek světa - tu čest?

Je vcelku pozoruhodné, jak málo se toho o Adlím Mansúrovi ví. Je mu 67. Narodil se v Káhiře, kde také studoval práva, než se odjel dál vzdělávat do Paříže. Má manželku a tři děti. Tečka.

A dále? "Zapletl" se s oběma předešlými "M". Husní Mubarak jej v roce 1992 jmenoval místopředsedou ústavního soudu. Po Mubarakově rezignaci, když v zemi nějakou dobu vládla armáda, se Mansúr coby právník a soudce podílel na přípravách nových voleb. Jak parlamentních, tak těch prezidentských z nichž vzešel nyní sesazený Mursí.

Ten nakonec také Mansúra jmenoval předsedou soudu. Teprve před pár dny. A teď je tedy Adlí Mansúr dočasně nejvyšším představitelem Egypta a jeho hlavním úkolem bude dohlédnout na přípravu nové ústavy a rovněž také nových voleb, v nichž si Egypťané vyberou příštího prezidenta.

Proč se líbí armádě?

Proč si armáda vybrala právě Mansúra? Dost možná pro jeho umírněné vystupování, soudí někteří analytici. "Mansúr představuje to, co armáda potřebuje: umírněného, ale zato respektovaného technokrata," řekl serveru americké televize CNN David Hartwell, expert z magazínu Jane's Islamic Affairs.

"Muslimští bratři se budou snažit říkat, že Mansúr je součástí justičního spiknutí proti nim. Ale je nepravděpodobné, že by tomu někdo přikládal váhu. Mansúr je velmi nestranný a jako soudce dělal zdravá rozhodnutí," dodal Hartwell.

Adlí Mansúr ve čtvrtek dopoledne složil prezidentskou přísahu. V projevu řekl, že Egypťané nynějšími masovými demonstracemi proti Mursímu "napravili cestu své slavné revoluce".

Ovšem také zdůraznil, že Muslimské bratrstvo, z něhož Muhammad Mursí vzešel, je "součástí národa a je přizváno k účasti na budování této země, neboť nikdo nebude držen stranou".

Egypt v každém případě čeká komplikované období. Jeho vůdci se budou muset zabývat zmíněnými úkoly, tedy novou ústavou a volbami, těžké ekonomické trable ale nezmizí ani nepočkají.

Málokdo si teď troufá předpovědět, co bude s více než osmdesátimilionovou zemí za pár týdnů nebo dokonce měsíců. Ovšem Mansúr coby umírněná a (zatím) neutrální postava by mohl být aspoň částečným příslibem, že bude přechodné období víceméně plynulé a Egypt se nepropadne do krvavé války.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Cereálie obsahují herbicidy, odborníci se přou o jejich vliv na zdraví

Cereálie (ilustrační snímek)

Populární snídaňové cereálie obsahují nízké hladiny herbicidu glyfosátu, který je zásadní složkou chemického postřiku...

Kázání v přilbě. V katedrále Notre-Dame se konala první mše po požáru

V katedrále Notre-Dame v Paříži se konala první mše po dubnovém požáru. (15....

Poprvé od dubnového požáru se v sobotu v pařížské katedrále Notre-Dame konala mše. Vedl ji pařížský arcibiskup Michel...

Saúdská Arábie obvinila Írán ze čtvrtečního útoku na tankery v Ománském zálivu

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Saúdská Arábie se připojila k USA a Británii v obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz