Kde jsou naše hlasy? Moskva a Baku se zlobí na organizátory Eurovize

  12:39aktualizováno  12:39
Organizátoři pěvecké soutěže Eurovize odmítají, že by při sčítání hlasů z víkendového finále došlo k nějakým manipulacím či nesrovnalostem. Na problémy upozorňují Rusové a Ázerbájdžánci. Eurovize má být soutěží mladých talentů, ale skoro každý rok se kolem ní objeví nějaká aféra s politickým nádechem.

Ázerbajdžánský prezident chce vyšetřování "hanebné krádeže" hlasů. | foto: AP

Finále Eurovize se konalo v sobotu ve švédském městě Malmö. Vyhrála je dánská zpěvačka, druhý skončil Ázerbájdžánec a třetí Ukrajinka. Ruská interpretka byla s odstupem až pátá.

Konečné pořadí soutěžících v Eurovizi se počítá jednak podle hlasů národních porotců a jednak z hlasování televizních diváků, kteří posílají SMS zprávy. Hlasovat pro svou vlastní zemi se nesmí.  

Nesrovnalosti kolem výsledků se objevovaly už v minulých ročnících. Letos se problém týká právě Ázerbájdžánu a Ruska. Z výsledků totiž vyplynulo, že Ázerbájdžán nedal ruské interpretce žádné hlasy, zatímco Rusové těmi svými pomohli Ázerbájdžánci ke stříbru. Spousta Rusů se tudíž urazila a nepodporu od bývalé sovětské republiky přijala jako ránu pod pás.

Ovšem uraženými fanoušky skandál neskončil, z údajných nesrovnalostí kolem hlasování se stala politická záležitost. O vyšetření příčin incidentu požádal přímo Ilham Alijev, ázerbajdžánský autoritářský prezident.

Fotogalerie

V úterý se pak o tématu bavili i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho ázerbájdžánský protějšek Elmar Mammadjarov. Ten po jednání s Lavrovem tvrdil, že v ázerbájdžánském esemeskovém hlasování skončila ruská zpěvačka druhá a dostala deset bodů, a ne nulu, jak zaznělo v přímém přenosu z Malmö.

Řekni, kde ty hlasy jsou

"Všichni tři operátoři hlásili, že Rusko je druhé. Kam se ale tyto hlasy poděly, jak zmizely, to je otázka pro naši televizi, protože ta je partnerem Evropské vysílací unie," citovala Mammadjarova agentura ČTK. "Musíme objasnit, co se stalo s hlasy, které občané Ázerbájdžánu dali ruské reprezentantce," dodal.

Mezitím šéf ázerbájdžánské televize Džamil Gulijev veřejně ujistil, že v ázerbájdžánském hlasování Rusko a jeho interpretka přesvědčivě uspěly, a tak i televize sdílí "rozhořčení veřejnosti, inteligence a také tvůrčích lidí" nad záhadným zmizením této podpory.

Lavrov pak pohrozil, že "hanebná krádež hlasů" nezůstane bez odpovědi - nejprve si počká na vyčerpávající vysvětlení od ázerbájdžánské televize a pak se Moskva a Baku pustí do blíže neupřesněných společných kroků.

Organizátoři soutěže veškerá nařčení odmítli a prohlásili, že k žádnému porušení pravidel nedošlo a že jsou zásadně proti jakémukoliv politickému nátlaku na porotce. "Jsme si jisti, že nepolitický duch soutěže je základním předpokladem úspěchu a my uděláme vše, abychom ho zachovali," prohlásil šéf soutěže, Nor Jon Ola Sand.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz