Kde bere hlava státu informace? Snad ne z Wikipedie, děsí se Poláci

  13:12aktualizováno  13:12
Povolávám Bezpečnostní radu národa, řekl Bronislaw Komorowski, který po tragické smrti polského prezidenta Kaczynského převzal pravomoci hlavy státu. Kamery přitom zabraly detail papíru, který držel v rukou. Byla to stránka z Wikipedie s definicí toho, co to vlastně ta Bezpečnostní rada národa je.

Předseda horní komory polského parlamentu Bronislaw Komorowski po tragické smrti Lecha Kaczynského převzal prezidentské povinnosti | foto: AP

Komorowski by si pobyt v čele Polska rád prodloužil na příštích pět let. Je největším favoritem nedělních prezidentských voleb a podle průzkumů má více než 40procentní podporu. Jenže Poláci se ptají: Je to v pořádku, že prezident státu bere informace z Wikipedie?

"Nic si z toho nedělejte, nebýt Wikipedie, nevznikla by celá řada našich referátů," snažili se na besedě prezidentského kandidáta utěšovat studenti. Domácí úkol je však něco jiného než vedení země, podotýkají jeho odpůrci.

Bronislaw Komorowski, potomek šlechtického rodu a vystudovaný historik, jak podotkla TVN, toho má zkrátka v těchto dnech trochu moc. Je stále maršálkem (předsedou) Senátu, zároveň je po státní tragédii podle ústavy hlavou státu a ještě vede prezidentskou kampaň jako kandidát strany Donalda Tuska Občanské platformy.

Do toho se země, která přišla při dubnovém leteckém neštěstí o politické elity, potýká s povodněmi. Pak tedy všechny ty povinnosti včetně povolávání bezpečnostních rad padají na hlavu jednoho – Komorowského. A únava je na něm opravdu vidět. A slyšet.

Na internetu koluje například jeho hydrologická úvaha, že "voda se vyznačuje tím, že se shromažďuje, představuje nebezpečí a potom odtéká do Baltu". Jako pěst na oko znělo i jeho filozofování uprostřed povodněmi zalité obce: "Vloni povodně, letos povodně, tak to už se s nimi lidi museli sžít."

I Kaczynski dělá v kampani "boty"

Komorowski není jediný, kdo dělá během kampaně "boty". Jeho hlavního rivala Jaroslawa Kaczynského (který má až 36procentní podporu) zase tisk zpražil mimo jiné za to, že malé doubky, které sázel ve svém předvolebním klipu, uschly.

Větší faux pas má ale na svědomí Kaczynského štáb. Ten totiž uspořádal setkání se slezskými lídry PiS v baru, jehož interiér je stylizovaný jako letadlo.

Kiksy asi o tom, kdo se stane hlavou státu, nerozhodnou. Voliči nebudou počítat, kolik kdo udělal na poslední chvíli chyb.

Zásadní však bude to, zda většina Poláků bude chtít v čele státu "nudného, hodného" Komorowského, který půjde premiérovi na ruku. Nebo Kaczynského, "milovaného a nenáviděného", který bude jako jeho zesnulý bratr rád využívat prezidentské veto.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Migranti žalují italské ministry o miliony za to, že je blokovali na lodi

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Skupina 41 migrantů, které loni téměř týden blokovaly italské úřady na lodi pobřežní stráže Diciotti, žalovala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz