Katarské úřady rozhodly o ukončení kauzy prince Sáního už loni v lednu. Česko se to ovšem dozvědělo až letos.
V polovině března se totiž podařilo českému velvyslanci v Kuvajtu Antonínu Blažkovi sejít se zástupci katarské prokuratury. "Při jednání mu bylo sděleno, že vyšetřování bylo ukončeno," řekla MF DNES Zuzana Opletalová.
Dopis s informacemi o tomto setkání dostalo od českého velvyslance i ministerstvo spravedlnosti. "Dopis jsme dostali na konci března," potvrdil iDNES.cz Jakub Stadler z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.
"Ministerstvo spravedlnosti nyní vyčkává na doručení oficiálního rozhodnutí katarské strany. My máme neoficiální informaci, ale stále nemáme k dispozici, i po opakovaných urgencích, vyjádření, proč k tomu došlo," řekl Stadler.
Podle Stadlera ví ministerstvo o zastavení stíhání neoficiálně asi půl roku, katarská strana ale s českou nekomunikuje.
"Poslední informace, kterou od nich máme, je ze září 2006," uvedl Jakub Stadler. Tehdy Katar informoval, že věc je kvůli své obsáhlosti i nadále zkoumána.
Z Česka pomohl Sánímu ministr Němec
Princ Hámid bin Abdal Sání byl v roce 2005 nepravomocně odsouzen za ohrožování mravní výchovy mládeže a sexuální obtěžování.
Kvůli rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce byl ale krátce po vynesení rozsudku, v průběhu odvolacího řízení, vydán do Kataru. Tam mělo pokračovat řízení před místními justičními orgány.
Obvodní soud Prahy 2 v roce 2005 navzdory tomu vynesl verdikt a Sáního za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami odsoudil ke 2,5 roku vězení.
Městský soud v Praze navíc později konstatoval, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Podle Nejvyššího soudu měl ale Němec na takové rozhodnutí právo.
Němec: Je to mediální bublina
"Není to poprvé, co se justiční orgány jiného státu neztotožní se závěry prezentovanými v České republice. Z informací v médiích vůbec není zřejmé, zda k zastavení trestního stíhání došlo z důvodů procesních, či věcných," komentoval slova katarského soudu bývalý ministr spravedlnosti.
Pavel Němec v prohlášení pro tisk v souvislosti s ukončením Sáního stíhání dodal, že kauzu považuje za mediální bublinu. "V tomto světle nemá podle mého názoru nikdo v České republice morální právo kritizovat postup státu Katar," uvedl Němec.
Podle Radia Česko byl katarský princ po příletu do Kataru zatčen a držen ve vazbě osm dnů a poté byl několik měsíců vyšetřován Generální prokuraturou státu Katar.
Ta si vyžádala z Česka kompletní spis přeložený do arabštiny, který získala na konci května 2006. Překlad stál přes 700 tisíc korun.
Další postup bude podle Stadlera záviset na Obvodním soudu pro Prahu 2, který má případ na starosti. Nejdřív je ale třeba získat oficiální vyjádření katarské strany.