Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Barcelonu zaplavily statisíce Katalánců. Nejsme Španělsko! demonstrovali

  22:01
Barcelona (Od zpravodajky iDNES.cz) - Miliony Katalánců vyšly ve čtvrtek do ulic, aby oslavily svůj nejdůležitější národní svátek, Diadu. Katalánci však kromě toho vyzdobili Barcelonu do symbolické modrobílé kombinace a demonstrovali v ulicích za svůj sen: odtržení od Španělska.

Je to asi jediný den v roce, kdy si Katalánci odpustí tradiční odpolední siestu. Už od rána se scházejí na bulvárech a hlavních náměstích, od hlavy až k patě v červeno-žluté. Většina z nich ale k národním barvám přidává ještě jednu: modrou. Pruhované vlajce s modrým klínem a bílou hvězdou se říká Estelada a je symbolem samostatného Katalánska, vysněného přání mnoha obyvatel.

Děti zamotané do vlajek, červeno-žluté pruhy ve vlasech, dokonce i psy jejich páníčci oblékli do oblečků v katalánských barvách. Vlajky byly vyvěšené téměř z každého okna a v pekárnách se v noci na čtvrtek připravoval speciální chléb Pa de la Diada s masovou náplní, která ve světlém těstě vytvořila červené pruhy.

Nálada v Barceloně, hlavním městě Katalánska, byla elektrizující. Lidé spontánně zpívali katalánskou hymnu, v hloučcích provolávali hesla oslavující Katalánsko. Rodiny s dětmi, skupiny důchodců, teenegaři, ti všichni se chtějí na Diadě nejen pobavit, ale i vyjádřit, jak moc jsou na svůj národ hrdí. 

Už tři sta let pod nadvládou Španělska 

Letošní oslavy Diady jsou pro ně obzvlášť důležité, protože si připomínají 300 let od konfliktu, který vedl k úplné ztrátě jejich autonomie. Bylo to 11. září 1714, kdy se katalánská vojska ve Válce o španělské dědictví po dlouhém obléhání vzdala a začala léta nesvobody, která vyvrcholila tvrdými represemi za frankova režimu.

„Katalánci měli tenkrát strach mluvit mateřštinou a hlásit se ke své národnosti. Po jeho smrti se poměry uvolnily, ale starší generace je na svoji národnost o to citlivější,“ vypráví čtyřicetiletý Oriol, který vyrazil do průvodu i se svou sedmdesátiletou matkou, která je na invalidním vozíku.

„Maminka nás brala na Diadu odmalička, tak teď bereme zase my ji,“ říká. Oba jsou oblečeni v červené a žluté, na vozíčku mají připevněnou velkou vlajku. Samozřejmě Estaladu. „Důležité je, aby rodiče o Katalánsku učili svoje děti. Ty už si dnes předají informace snadno mezi sebou. Musí ale cítit, že jsou Katalánci,“ dodává jeho maminka. Je vidět, jak je pro ni dnešní den důležitý. „Chtěla bych zažít samostatné Katalánsko,“ říká.

Jen o rok starší Teresa přitom vidí celou věc úplně odlišně. „Do ulic půjdu, ale protestům se vyhnu obloukem. Chci si jen užít atmosféru a oslavit Katalánsko,“ vysvětluje. Vadí ji, že političtí aktivisté využívají sentimentu Katalánců ke svým zájmům. „Cítím se jako Katalánka, ale nebudu je poslouchat, když mi říkají, kam se mám postavit a co mám říkat,“ ušklíbá se.

Volby, vůle, vítězství

Teresa tak naráží na minulý rok, kdy Katalánci vytvořili lidský řetěz na pobřeží dlouhý přes 400 kilometrů. A letos se překonali. V ulicích Barcelony vytvořilo na půl milionu Katalánců v červeném a žlutém oblečení živou katalánskou vlajku a velký nápis „votar, voluntad, victoria“, tedy „volby, vůle, vítězství“. To je především jasný vzkaz vládě do Madridu.

Silné snahy Katalánců o získání samostatnosti jsou pro centrální vládu v hlavním městě problém, se kterým si neví rady. „Andaluzan může žít se srdcem Katalánce, a to i díky našemu španělskému zdravotnictví. Když bude naše země jednotná, znamená to víc šancí pro všechny obyvatele,“ vzkázal ve čtvrtek Kataláncům předseda vlády Mariano Rajoy z Národního transplantačního centra v Madridu.

Že by tím Katalánce dojal, ale není moc pravděpodobné. Bohatí Katalánci totiž odvádějí na daních do španělského rozpočtu největší podíl. Jen malá část se jim ale vrací, protože peníze jsou potřeba v chudších částech země, které byly více zasaženy ekonomickou krizí.

Přestože ho vláda zakázala, proběhne tak 9. listopadu neoficiální referendum, ve kterém se obyvatelé nejbohatšího autonomního společenství mohou vyjádřit pro samostatnost. Místní také nedočkavě čekají, jak dopadne referendum ve Skotsku. Věří, že Skotům se podaří získat samostatnost a vytvoří tím precedens i pro další státy Evropské unie. Členství v ní je pro Katalánce důležité.

Pokud by nezávislost znamenala, že z ní musí vystoupit, rázem by výsledky referenda vypadaly úplně jinak. Katalánci chtějí buď všechno, nebo nic. Členství v EU a autonomii, nebo raději zůstanou pod Španělskem. A z Bruselu zní celkem jasně, že samostatné Katalánsko může na automatické členství zapomenout.

Španělsky umí, ale jako Španělé se necítí

Pro mladé je stanovisko EU zásadní. „Co bychom sami zmohli? Katalánsko je malinké, kdežto jako Španělsko máme větší sílu. Spíš mi připadá, že se tímhle konfliktem odvádí pozornost od daleko důležitějších problémů,“ říká Anna, třicetiletá designérka.

Pro starší generaci je ale odlišnost od španělské kultury zásadní. „Víte, já se necítím jako Španěl, nechci být Španěl. To je hlavní důvod, proč jdu na demonstraci. I když důležité jsou samozřejmě i ekonomické a politické důvody,“ vysvětluje Oriol.

Přestože dostává otázky ve španělštině a španělsky umí, odpovídá ostentativně v katalánštině, která je od španělštiny poměrně odlišná. V jiný den by se nám snad porozumění snažil ulehčit a ze slušnosti by odpovídal ve stejném jazyce, dnes ale ne. Dnes je Diada, dnes je katalánština na prvním místě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54,  aktualizováno  16:34

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. V úterý odpoledne o tom informovala na svém webu....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...