Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přikreslená vlajka a staré fotky. Katalánské emoce poháněly i fake news

  18:37
Vyhrocené emoce během katalánského referenda mnohdy umocňovaly fotografie, které ukazovaly brutální zásah španělské policie vůči katalánským voličům. Vedle skutečných záběrů však internetem kolovaly i „fejky“ - digitálně upravené nebo i staré snímky.
„Teď je ta hodina, hlasujte pro nezávislost!“ vyzývají slogany příznivců...

„Teď je ta hodina, hlasujte pro nezávislost!“ vyzývají slogany příznivců katalánské samostatnosti (Barcelona, 8. listopadu 2014). | foto: Reuters

Vyhrocené referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku vzbudilo rozhořčení hlavně kvůli mnohdy brutálnímu zásahu španělské policie vůči těm, kteří se i přes zákaz snažili v hlasování vyjádřit. Násilí bylo opravdové, ale fotky často lživé, upozorňuje své čtenáře francouzský deník Le Monde.

K tvrdému zásahu policie opravdu došlo a světová média i sociální sítě obletěly fotografie zkrvavených lidí, kteří dostali policejním obuškem. Podle posledních čísel bylo v Katalánsku při střetech s policisty zraněno téměř 900 lidí, z toho 33 policistů (o policejním násilí během katalánského referenda se více dočtete zde). 

Evropu vyděsila krvavá neděle v Katalánsku, hlavním poraženým je Madrid

Mnohé populární snímky však z napjatého víkendu nepocházely. O brutalitě policie mělo svědčit například video, na kterém obrněnci mlátí mladou ženu. „Španělská policie napadla katalánské voliče,“ píše k záznamu twitterový uživatel s přezdívkou Persian Rose. Netuší však, že právě sdílel video pět let staré. 

Tisíce sdílení na Facebooku si pak vysloužil i snímek ještě o rok starší, na kterém se policie chystá zbít muže na invalidním vozíku. „Fotka je skutečná, ale také stará,“ vysvětluje Le Monde.

Španělský list El País pak upozorňuje také na další případ manipulace s fotografiemi. Snímek s třináctiletým chlapcem, kterému z obličeje crčí krev, je jedním z nich. Sdílely ho tisíce naštvaných lidí a kromě něj i doprovodné video. Obé však pochází už z roku 2012, konkrétně z tehdejší generální stávky Katalánců v Tarragoně, při které chlapce údajně zbila policie Mossos d’Esquadra.

Vedle aktuálních fotografií uživatele o víkendu zaujal také snímek muže, kterému se jiný muž snaží zastavit krvácení na hlavě zeleným tričkem. I ten však už je pět let starý a pochází z Madridu, píše španělský deník ABC.

Záběr, na kterém stojí hasiči proti policistům a vlastními těly brání katalánské voliče, pak měl symbolizovat, jak vláda premiéra Mariana Rajoye rozděluje společnost. Fotka je ovšem čtyři roky stará.

Lidé se perou o vlajku. Ta však na místě vůbec nebyla

Více než dvanáct tisíc lidí pak sdílelo fotografii, na které se Katalánci perou se členy polovojenské policejní jednotky Guardia Civil o katalánskou vlajku. Nevěděli však, že na původním snímku žádná vlajka nebyla a fotka je digitálně upravená. Kým, to španělská média neuvádějí.

Analytici však během katalánského referenda zaznamenali, že o něj měly zájem proruské twitterové účty. Ty sleduje analytický nástroj amerického Sdružení pro zajištění demokracie (ASD). Frekvence použití hashtagu „catalanreferendum“ stoupla v rámci 600 sledovaných účtů o 3000 procent.

Podle Laboratoře digitálního forenzního výzkumu (DFR) vlivného washingtonského think tanku Atlantická rada se ruské zdroje nestavěly výhradně na stranu separatistů, ale „zobrazovaly situaci jako příznačnou pro obecnější úpadek Západu, což koresponduje s názorem Kremlu“.

Deník El País pak uvádí, že kromě aktivity proruských twitterových účtů se do kampaně za samostatnost Katalánska zapojila také ta americká média, která podporují prezidenta Donalda Trumpa. Konkrétně se list zmiňuje o konspiračním webu Infowars a serveru The Drudge Report, který americká nezisková organizace Media Matters nedávno označila za „dálkové potrubí ruské propagandy“. Rusko však jakékoliv snahy o ovlivňování katalánského referenda pomocí „digitálních triků“ odmítlo.

Upravená fotografie:

01.října 2017 v 10:10, příspěvek archivován: 05.října 2017 v 14:56

Foto de Pulitzer. Ho sento, no se qui és l'autor... https://t.co/RAFHGYiumH

Původní snímek: 

01.října 2017 v 11:52, příspěvek archivován: 05.října 2017 v 14:56

@MainatJM @noabraspaz Esta es la foto original. De momento no hay Pulitzer para memes... :-( https://t.co/lA6UQXTFxz

Na to, že internetem kolovaly falešné informace, se podle listu The Independent odkázal například španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis. Ten prohlásil, že policejní zásah vůči Kataláncům nebyl tak brutální, jak si celý svět myslí. 

Boj o pětinu národního bohatství. Rozvod s Katalánskem může bolet

Na námitku dopisovatele serveru Sky News Marka Stonea, že byl přímo na místě a vše viděl, odpověděl: „Jsem si jistý, že jste viděl to, co jste viděl. Ale já viděl falešné fotky, které pochází z roku 2012. Takže si myslím, že musíme být trpěliví, podívat se na tu situaci a najít patřičné řešení v mezích práva.“

Španělská vláda považuje celé katalánské referendum za protiústavní, Katalánci ovšem na základě výsledků plebiscitu chtějí jednostranně vyhlásit nezávislost. Oznámil to katalánský premiér Carles Puigdemont. Jeho plán je však v ohrožení, španělský ústavní soud totiž ve čtvrtek pozastavil pondělní schůzi katalánského regionálního parlamentu - právě proto, aby odtržení Katalánska zabránil (více zde). Katalánci už však oznámili, že se sejdou v úterý.

Katalánské školy učí hlavně o Katalánsku, na úkor Španělska

Katalánci o nezávislý stát usilují už tři sta let. A přestože jsou podle Češek žijících v tamní metropoli Barceloně mírumilovným národem, který se Španěly nechce bojovat (více zde), poměrně zarputile si Katalánci z generace na generaci předávají povědomí o svém původu. Mnohdy na úkor toho, co budou jejich děti vědět o státě, ve kterém žijí - tedy o Španělsku.

Zpráva asociace katalánských učitelů AMES ukázala, že učebnice společenských věd pro pátou a šestou třídu obsahovaly „partyzánský a ideologicky tendenční přístup, který zastávají jen některé politické strany a často ani není v souladu s naší ústavou“. O zprávě v květnu informoval server ABC.

Podle serveru Catalan News učebnice zvýrazňovaly rozdíly mezi Katalánci a ostatními Španěly a přehlížely to, co mají společné.

Celkem autoři zprávy zaznamenali pětatřicet případů „ideologické indoktrinace“. V katalánských učebnicích například chybí informace o monarchii, ústavě či španělské vládě, či strukturách, které Katalánsko sdílí se Španělskem. V dějepise se údajně dává přednost katalánské historii a i události, které se staly ještě před vznikem Katalánska - jako vpád Římanů na Iberský poloostrov - se popisují tak, aby v nich katalánská linka zazněla. 

Fakt, že je Katalánsko španělskou provincií, se příliš nezmiňuje, a víc než španělské státní symboly děti vídají symboly svého regionu, v hudební výchově pak zpívají spíš katalánskou hymnu než tu celonárodní. To všechno může podle autorů zprávy způsobit, že se děti nebudou cítit jako Španělé, ale jen jako Katalánci.

Katalánské referendum vyhrotilo názory:

Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem

Premium

Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že se musejí starat o své staré a nemocné rodiče. Jenže nové místo pak už neseženou. Nezaměstnaných je...

28. března 2025

ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory

Premium

Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od odvěkého běhu lidských dějin. Agresivní přivlastňování si cizího území se totiž znovu dostává do módy.

28. března 2025

Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie

Premium

Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen emisních povolenek, myslí si čeští ekonomové a zástupci byznysu. Evropská komise však o konci „desátku“ z...

28. března 2025

Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost

Premium

Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na psaní velkých či malých písmen. Dnešní test se proto zaměřuje na tyto dva jevy.

28. března 2025

Krále Karla III. odvezli do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby rakoviny, uvedl podle médií Buckinghamský palác. V nemocnici však strávil jen chvíli.

27. března 2025  22:27,  aktualizováno  22:45

Výpadek zabezpečení ETCS zpomalil vlaky. Na koridoru u Pardubic nabírají zpoždění

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího systému ETCS. Jejich příčinou je porucha GSM-R signálu. Vlaky musí jezdit v úsecích Pardubice - Přelouč a...

27. března 2025  20:39,  aktualizováno  22:29

Zemřela autorka Upířích deníků, podlehla vleklé a vážné nemoci

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji s nemocí věku 66 let. Psala romány zejména pro mládež a slávu nabyla díky sérii Upíři deníky, která...

27. března 2025  22:12

Američané nás ochrání, varuje Guyana Venezuelu. Ta baží po jejím území a ropě

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast bohatou na ropu. Dnes to podle agentury AFP řekl po setkání s americkým ministrem zahraničí Markem...

27. března 2025  20:50,  aktualizováno  21:57

Útočník pobodal v centru Amsterdamu pět lidí. Nejmladší oběti bylo 19 let

Pět lidí utrpělo zranění při čtvrtečním útoku nožem v centru Amsterdamu. Policie už útočníka zadržela, motiv jeho činu však zatím neuvedla. Incident se stal nedaleko centrálního náměstí Dam, na...

27. března 2025  16:13,  aktualizováno  21:22

Miliony hlasů v ohrožení. Trump baží po ještě větší moci, úprava voleb je důkazem

Jeden z mnoha exekutivních příkazů Donalda Trumpa vydaný v posledních dnech cílí na úpravu organizace voleb. Mimo povinnosti předložit úřední doklad o občanství při registraci do voleb obsahuje i...

27. března 2025  21:16

Depardieu může za sexuální napadení dvou žen skončit až na pět let ve vězení

Za sexuální napadení dvou žen při natáčení v roce 2021 navrhl ve čtvrtek žalobce pro francouzského herce Gérarda Depardieua trest 18 měsíců s odkladem na tři roky. Státní zástupce také požaduje, aby...

27. března 2025  20:56

Influencer Tate má na kontě další obvinění. Jeho přítelkyně tvrdí, že ji škrtil

Zatímco v Rumunsku očišťuje své jméno před tamními soudy, doma na něj vyskočil další problém. Influencera Andrewa Tatea, který proslul svým nenávistným štvaním mužů proti ženám, obvinila jeho...

27. března 2025  20:07