Legendární šachista a současný vůdce opozice Garri Kasparov svolal "pochod nesouhlasu" den poté, co s někdejším vicepremiérem Borisem Němcovem založil hnutí Solidarita. Oba opozičníci si od něj slibují sjednocení liberálních protikremelských sil.
Dnes chtěli protestovat proti přístupu vlády k ekonomické krizi a chystaným změnám v ústavě, které by znovu otevřely cestu do Kremlu nynějšímu premiérovi Vladimiru Putinovi.
Na podporu Kasparova se chystali i bývalí vojenští důstojníci - vrstva, která se v zemi hrdé na válečné tradice obvykle těší spíše respektu. Svaz sovětských důstojníků se chtěl sejít na Puškinově náměstí a odtud vyrazit na Triumfální náměstí vstříc Kasparovovým stoupencům.
Vysloužilce zákrok zaskočil
Policie však proti vysloužilým důstojníkům a Kasparovovým lidem zasáhla, celkem jich zatkla asi 150. S vysloužilci nejednali policisté v rukavičkách, podle očitých svědků zatčené vláčeli k vězeňským vozům po zemi. V cele skončili i šéf Svazu generál Alexej Fomin a admirál Vladimir Berezin.
Generál Fomin byl před začátkem protestu přesvědčen, že policisté se neodváží na veterány vztáhnout ruku.
Moskevské úřady demonstraci už tradičně nepovolily a předem Kasparova a dalšího opozičního vůdce Eduarda Limonova varovaly, že ji budou chápat jako výzvu k porušování zákona a tvrdě zasáhnou. Podle Kasparova policie přivolala do metropole posily z jedenácti regionů.
Proti opozici uspořádali protidemonstraci mládežníci z prokremelského hnutí Mladé Rusko. Ti přišli s transparenty a plakáty "Nerozhoupávejte loď", policie prý zadržela i devět z nich.
K dalšímu protestu se vypravili stoupenci opozice v Petrohradu. Zdejší úřady sice byly liberálnější než ty moskevské a "pochod nesouhlasu" povolily, ale po změně trasy pochodu policie zatkla asi desítku účastníků.
Dnešní nepovolená demonstrace vysloužilých vojáků měla připomenout i povstání "děkabristů", armádních důstojníků nesouhlasících s carským režimem, které vypuklo 14. prosince 1825. I to však car potlačil.