Tajemní bandité řežou ženám v Kašmíru copy, lid podezírá i indické vojáky

  11:31aktualizováno  11:31
Stovky mladých mužů ozbrojených noži, kriketovými pálkami a železnými tyčemi hlídkují v posledních dnech v noci v ulicích indického Kašmíru. Doufají, že se jim podaří zastrašit záhadné bandity, kteří údajně stříhají ženám dlouhé, spletené vlasy, píše agentura AP.

Neznámí pachatelé ustřihli ve Šrínagaru cop i Taslímě (13. října 2017). | foto: Profimedia.cz

Policie za poslední měsíc řešila více než stovku podivných případů, kdy ženy nahlásily útoky maskovaných mužů, kteří jim uřízli copy. K přepadení prý často došlo přímo v domovech obětí. Policie měla zpočátku podezření, že ženy trpí halucinacemi.

Nejvyšší volená představitelka oblasti Mehbúba Saídová nedávno na Twitteru uvedla, že stříhání copů je snahou „vytvořit davovou hysterii a snížit důstojnost žen“ ve státě Džammú a Kašmír. Policie ale stále nemá žádné podezřelé ani stopy, které by vysvětlily motiv útoků.

„Máme strach,“ říká čtyřicetiletá Taslíma Bilálová, které neznámý pachatel ustřihl vlasy minulý týden v jejím domově ve Šrínagaru. Uvedla, že se snažila strhnout masku z útočníkova obličeje. „Byl ale velmi silný a málem mi zlomil krk,“ vypověděla.

Al-Káida se poprvé usadila v Indii, v Kašmíru šíří myšlenku džihádu

Jen o pár dní dřív 16letou neteř Bilálové uhodil neznámý pachatel cihlou do hlavy. Když v nemocnici procitla, její vlasy byly pryč. Jiné ženy zase vylíčily, že upadly do bezvědomí poté, co na někdo nastříkal jakousi chemickou látku, kterou úřady ještě neidentifikovaly.

Tajemné krádeže copů vyvolaly strach a paniku v tomto silně militarizovaném sporném himálajském regionu, jehož převážně muslimská populace je traumatizována desítkami let konfliktu mezi separatisty a indickými vojáky.

Podobné případy krádeží vlasů neznámými bandity byly letos hlášeny i z jiných míst Indie, včetně severních států Harijána a Uttarpradéš. Nikde ale tyto útoky nevyvolaly takovou paniku jako v Kašmíru. Tamní muslimky si tradičně nechávají narůst dlouhé vlasy stejně jako ženy v ostatních částech Indie, většina si je ale zakrývá šátkem.

„Někdo se snaží oslabit ženskou energii“

Separatističtí vůdci, rozčilení počátečními reakcemi policie, prohlašují, že tyto útoky jsou „dílem indických vládních organizací“, které se snaží ponížit obyvatele Kašmíru, z nichž mnozí nesouhlasí s indickou nadvládou.

Někteří obyvatelé podezírají indické úřady a přímo obviňují vojáky a policisty, že útoky provádějí, nebo že poskytují ochranu těm, kdo jsou za ně zodpovědní. „Chceme vědět, kdo je viníkem. Policie, armáda nebo civilisté?“ říká Bilálová.

Policejní šéf Munír Ahmad Khán kritiku odmítá. „V prvé řadě je důležité znát motiv těchto činů, nemusíme znát hned pachatele. Až bude odhalen motiv, bude pro nás snadné případ vyřešit,“ uvedl. Úřady za informace o pachatelích nabízejí odměnu 9 000 dolarů.

Boje o nezávislost Kašmíru

Zdravotničtí experti vyloučili, že by si ženy útoky vymýšlely. „Tyto případy dále zkomplikují psychické problémy, které jsou na tomto území rozšířené,“ uvedl Muhammad Makbúl, který vede katedru psychiatrie na šrínagarské lékařské fakultě.

Další akademička uvedla, že ji tyto útoky nepřekvapují. „Z historického pohledu vlasy vždy symbolizovaly sexualitu a přemíru ženské energie, což mohou mužské síly vnímat jako hrozbu,“ řekla Saiba Varmaová, která působí na Kalifornské univerzitě v americkém San Diegu. „Usekávání copů se zdá být jasným příkladem toho, že se někdo snaží tuto ženskou energii oslabit,“ dodala.

Není to poprvé, co podobné zprávy šíří strach v Kašmíru, který trpí násilnostmi v podstatě nepřetržitě od roku 1947, kdy Indie a Pákistán získaly nezávislost a začaly si dělat na oblast nároky. Znepřátelené země od té doby svedly o toto hornaté území dvě války a každá z nich ho část spravuje. Na indické straně povstalecké útoky a následné operace indické armády připravily od roku 1989 o život nejméně 70 000 lidí.

Při mohutných protiindických demonstracích počátkem 90. let si někteří lidé začali stěžovat, že v jistých čtvrtích regionu v noci straší duchové. Mnozí přitom obviňovali příslušníky indických polovojenských oddílů, že se převlékají za duchy, aby děsili místní obyvatele.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Jsi tu méně než dva roky? Můžeš zase jít. USA usnadnily zrychlenou deportaci

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci. Chce tím obejít imigrační...

Jablko nepadlo daleko. Ivanka Trumpová pobavila překlepem ve stylu svého otce

Ivanka Trumpová a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka si na Twitteru v úterý způsobila úsměvný trapas. Veřejně gratulovala...

KOMENTÁŘ: Ukrajinský komik a jeho svět. Změna, nebo jen výměna tváře?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolil ve volbách do parlamentu. (21....

Ukrajinské parlamentní volby vyhrála partaj herce Volodymyra Zelenského. Čekají se velké změny. Nejde však jen o výměnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz