Tajemní bandité řežou ženám v Kašmíru copy, lid podezírá i indické vojáky

  11:31aktualizováno  11:31
Stovky mladých mužů ozbrojených noži, kriketovými pálkami a železnými tyčemi hlídkují v posledních dnech v noci v ulicích indického Kašmíru. Doufají, že se jim podaří zastrašit záhadné bandity, kteří údajně stříhají ženám dlouhé, spletené vlasy, píše agentura AP.

Neznámí pachatelé ustřihli ve Šrínagaru cop i Taslímě (13. října 2017). | foto: Profimedia.cz

Policie za poslední měsíc řešila více než stovku podivných případů, kdy ženy nahlásily útoky maskovaných mužů, kteří jim uřízli copy. K přepadení prý často došlo přímo v domovech obětí. Policie měla zpočátku podezření, že ženy trpí halucinacemi.

Nejvyšší volená představitelka oblasti Mehbúba Saídová nedávno na Twitteru uvedla, že stříhání copů je snahou „vytvořit davovou hysterii a snížit důstojnost žen“ ve státě Džammú a Kašmír. Policie ale stále nemá žádné podezřelé ani stopy, které by vysvětlily motiv útoků.

„Máme strach,“ říká čtyřicetiletá Taslíma Bilálová, které neznámý pachatel ustřihl vlasy minulý týden v jejím domově ve Šrínagaru. Uvedla, že se snažila strhnout masku z útočníkova obličeje. „Byl ale velmi silný a málem mi zlomil krk,“ vypověděla.

Al-Káida se poprvé usadila v Indii, v Kašmíru šíří myšlenku džihádu

Jen o pár dní dřív 16letou neteř Bilálové uhodil neznámý pachatel cihlou do hlavy. Když v nemocnici procitla, její vlasy byly pryč. Jiné ženy zase vylíčily, že upadly do bezvědomí poté, co na někdo nastříkal jakousi chemickou látku, kterou úřady ještě neidentifikovaly.

Tajemné krádeže copů vyvolaly strach a paniku v tomto silně militarizovaném sporném himálajském regionu, jehož převážně muslimská populace je traumatizována desítkami let konfliktu mezi separatisty a indickými vojáky.

Podobné případy krádeží vlasů neznámými bandity byly letos hlášeny i z jiných míst Indie, včetně severních států Harijána a Uttarpradéš. Nikde ale tyto útoky nevyvolaly takovou paniku jako v Kašmíru. Tamní muslimky si tradičně nechávají narůst dlouhé vlasy stejně jako ženy v ostatních částech Indie, většina si je ale zakrývá šátkem.

„Někdo se snaží oslabit ženskou energii“

Separatističtí vůdci, rozčilení počátečními reakcemi policie, prohlašují, že tyto útoky jsou „dílem indických vládních organizací“, které se snaží ponížit obyvatele Kašmíru, z nichž mnozí nesouhlasí s indickou nadvládou.

Někteří obyvatelé podezírají indické úřady a přímo obviňují vojáky a policisty, že útoky provádějí, nebo že poskytují ochranu těm, kdo jsou za ně zodpovědní. „Chceme vědět, kdo je viníkem. Policie, armáda nebo civilisté?“ říká Bilálová.

Policejní šéf Munír Ahmad Khán kritiku odmítá. „V prvé řadě je důležité znát motiv těchto činů, nemusíme znát hned pachatele. Až bude odhalen motiv, bude pro nás snadné případ vyřešit,“ uvedl. Úřady za informace o pachatelích nabízejí odměnu 9 000 dolarů.

Boje o nezávislost Kašmíru

Zdravotničtí experti vyloučili, že by si ženy útoky vymýšlely. „Tyto případy dále zkomplikují psychické problémy, které jsou na tomto území rozšířené,“ uvedl Muhammad Makbúl, který vede katedru psychiatrie na šrínagarské lékařské fakultě.

Další akademička uvedla, že ji tyto útoky nepřekvapují. „Z historického pohledu vlasy vždy symbolizovaly sexualitu a přemíru ženské energie, což mohou mužské síly vnímat jako hrozbu,“ řekla Saiba Varmaová, která působí na Kalifornské univerzitě v americkém San Diegu. „Usekávání copů se zdá být jasným příkladem toho, že se někdo snaží tuto ženskou energii oslabit,“ dodala.

Není to poprvé, co podobné zprávy šíří strach v Kašmíru, který trpí násilnostmi v podstatě nepřetržitě od roku 1947, kdy Indie a Pákistán získaly nezávislost a začaly si dělat na oblast nároky. Znepřátelené země od té doby svedly o toto hornaté území dvě války a každá z nich ho část spravuje. Na indické straně povstalecké útoky a následné operace indické armády připravily od roku 1989 o život nejméně 70 000 lidí.

Při mohutných protiindických demonstracích počátkem 90. let si někteří lidé začali stěžovat, že v jistých čtvrtích regionu v noci straší duchové. Mnozí přitom obviňovali příslušníky indických polovojenských oddílů, že se převlékají za duchy, aby děsili místní obyvatele.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Izrael provedl nálety v Libanonu a Sýrii, havarovaly dva jeho drony

Dva izraelské drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v libanonském Bejrútu....

O víkendu vzrostlo napětí mezi Izraelem a Libanonem poté, co dva drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v Bejrútu....

Najdete na iDNES.cz