Dav na Solejmáního pohřbu ušlapal desítky lidí, obřad kvůli tomu odložili

  • 931
Tělo velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního v úterý dorazilo do jeho rodného města Kermánu, kde bude generál pohřben. V ulicích se znovu sešly statisíce lidí. Íránská agentura ISNA informovala, že dav ušlapal 50 lidí a 213 dalších utrpělo zranění. Několik z nich je ve vážném stavu. Pohřeb byl kvůli neštěstí odložen.

Procesí, jehož účastníci nesli rakev, mělo vyvrcholit pohřbením generálových pozůstatků. Íránští představitelé však oznámili, že pohřební rituál byl kvůli příliš mohutnému davu odložen. Náhradní termín bude oznámen později.

Fotogalerie

Íránská státní televize uvedla, v průvodu v Solejmáního rodišti vznikla tlačenice. Na videích sdílených online ležela v ulicích bezvládná těla, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci.

Solejmáního rodina oznámila, že generál bude pohřben podle svého přání na kermánském hřbitově zvaném Zahrada mučedníků. S odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA to píše agentura Reuters.

Podle záběrů íránské státní televize se v ulicích města na jihu země sešly k uctění památky generála statisíce lidí oděných převážně v černém. 

V pondělí se v metropoli Teheránu konal smuteční obřad, při němž nad Solejmáního rakví pronesl modlitby i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí a jehož se zúčastnily rovněž statisíce až milion lidí. 

Agentura AFP uvádí, že úterní počet lidí v ulicích Kermánu se zdá být přibližně stejný jako v Teheránu. Podle státní televize jsou lidí v ulicích města miliony. Agentura Reuters poznamenává, že smuteční průvod svou velikostí připomíná shromáždění po úmrtí zakladatele islámské republiky Rúholláha Chomejního v roce 1989. 

Mnozí z přítomných skandují „smrt Americe“, tedy zvolání, jež se stalo v posledních dnech sjednocujícím heslem v zemi rozdělené nedávnými násilnými protivládními protesty, při nichž zemřelo mnoho demonstrantů.

Z Íránu zpět do Iráku byly v úterý mezitím převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém skandovaly „Amerika je velký satan“ na smutečním průvodu. 

Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testům DNA. Následně byly poslány zpět do Iráku, do Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf. V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc. 

Íránský parlament: Američtí vojáci jsou teroristé

Konzervativní generál Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. 

Americké děti čeká smrt, šílený Trumpe. Solejmáního dcera hrozí odvetou

Po Chameneím byl považován za nejmocnějšího muže v zemi. Zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž iráckého Bagdádu. Írán za jeho smrt slibuje Američanům tvrdou pomstu.

Podle některých expertů by reakce Teheránu mohla přijít po konci třídenního smutku za padlého velitele, který končí právě v úterý. Trump v sobotu na Twitteru napsal, že po případné odvetě Íránu má Washington seznam 52 íránských cílů včetně kulturních objektů, na které může „velmi rychle a velmi tvrdě“ zaútočit. 

Pentagon se však v noci od jeho výroku distancoval s tím, že Spojené státy budou respektovat válečné právo, které útoky na kulturní památky zakazuje.

Íránský parlament mezitím v úterý v reakci na zabití Solejmáního schválil novelu zákona označující americké ozbrojené síly a Pentagon za teroristy. Poslanci pozměnili dřívější nedávno schválený zákon, který označoval za teroristy americké síly operující v Africkém rohu a na Blízkém východě. 

Novela nyní označuje za teroristický také Pentagon, všechny americké síly a každého, kdo byl zapleten do smrti Solejmáního.

Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací loni v dubnu. Agentura AP v této souvislosti poznamenala, že americké ministerstvo obrany tento bod použilo k ospravedlnění atentátu na Solejmáního.

Město Kermán leží asi tisíc kilometrů na  jih od íránské metropole Teheránu.

Město Kermán leží asi tisíc kilometrů na jih od íránské metropole Teheránu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Americké děti čeká smrt, šílený Trumpe. Solejmáního dcera hrozí odvetou: