Americké děti čeká smrt, šílený Trumpe. Solejmáního dcera hrozí odvetou

  • 1215
Dcera zabitého íránského generála Kásema Solejmáního Zeinab v pondělí na smutečním obřadu prohlásila, že rodiny amerických vojáků na Blízkém východě budou trávit své dny čekáním na smrt svých dětí. Spojeným státům kvůli vraždě druhého nejmocnějšího muže Íránu pohrozil i Solejmáního nástupce.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se v pondělí v Teheránu modlil nad rakvemi Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily rakety Spojených států. Informovala o tom agentura AP, podle níž v jednu chvíli duchovní, který měl k zabitému generálovi blízko, plakal.

Fotogalerie

Po boku nejvyššího duchovního stáli také prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. 

Podle AP Chameneí plakal při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco přítomný dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: „Smrt Americe!“.

Na obřad v Teheránu přijel také Ismáíl Haníja, vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. 

Povolení však Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán. Haníja v pondělí v Teheránu vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se „sionistickému projektu a americkému vlivu“.

Už ráno desetitisícové davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě.

Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů. Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. Generál pak bude pohřben ve svém rodném městě Kermán.

Spojené státy na příkaz prezidenta Donalda Trumpa v pátek generála Solejmáního usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v irácké metropoli Bagdádu. Tělo zesnulého Solejmáního pak na cestě po iráckých a íránských městech doprovázely statisíce truchlících. 

Jednotky Kuds

Jednotky Kuds (Quds) jsou tajnou složkou Íránských revolučních gard odpovědnou za operace v zahraničí, včetně sbírání zpravodajských materiálů, podpory převratů, výcviků zahraničních povstaleckých sil a atentátů. 

Odhaduje se, že jednotky mají asi 15 tisíc vojáků a operativců. Jednotky Kuds jsou přímo odpovědné nejvyššímu vůdci Íránu, ajatolláhovi Alí Chameneímu.

Vrcholem smutečních obřadů mají být pondělní obřady v Teheránu. Po modlitbě za zesnulého na místní univerzitě bude tělo za přihlížení davů převezeno na Asadího náměstí na západě hlavního města. Podle místních médií by se mohly přijít s generálem rozloučit miliony lidí. Íránská vláda vyhlásila v metropoli den pracovního klidu, aby se všichni lidé mohli pietní akce zúčastnit. 

Solejmáního dcera Zeinab davu v Teheránu na smutečním obřadu řekla, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. „Šílený Trumpe, nemysli si, že po mučednické smrti mého otce vše skončilo,“ uvedla v projevu, který odvysílala íránská státní televize. 

„Rodiny amerických vojáků na Blízkém východě budou trávit své dny čekáním na smrt svých dětí,“ řekla před davem statisíců lidí, který podle AP sahá, kam až oko dohlédne.

Nový velitel íránských jednotek Kuds Esmáíl Káaní předtím ve státní televizi řekl, že jeho cílem je vytlačit Spojené státy z regionu. Měly by podle něj pykat za to, že nechaly zabít Solejmáního.

„Všemohoucí Bůh nám slíbil, že dostaneme odplatu... Rozhodně podnikneme jisté kroky,“ uvedl Káaní. „Slibujeme, že budeme pokračovat v cestě mučedníka Solejmáního se stejným odhodláním... a jediným odškodným pro nás bude to, že Ameriku vystrnadíme z regionu,“ řekl nový velitel Kuds.

Američané sťali Íránu architekta zástupných válek a hvězdu Instagramu

Írán také v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu a obohacování uranu. Irácký parlament mezitím schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. 

Výzvu schválili především šíitští poslanci. Většina zástupců sunnitů a Kurdů schůzi bojkotovala. Jeden ze sunnitských poslanců Reuters řekl, že obě skupiny se obávají, že po odchodu koaličních sil by Irák byl vystaven riziku povstání, podrytí bezpečnosti a posílení šíitských milicí podporovaných Íránem.

Trump Iráku pohrozil, že se bude domáhat kompenzace v podobě miliard dolarů nebo uvalí na zemi bezprecedentní sankce, pokud vyžene americké vojáky. „Máme tam velmi drahou leteckou základnu, která byla postavena za miliardy dolarů. Neodejdeme, pokud nám za to nezaplatí,“ řekl podle BBC americký prezident novinářům. 

Šéf Bílého domu dále uvedl, že pokud Bagdád přinutí americké vojáky Irák opustit nepříjemným způsobem, setká se země „se sankcemi, které nikdy předtím nezažila, a protiíránské sankce v porovnání s nimi budou mírné“. V Iráku působí asi 5 000 amerických vojáků v rámci mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát.

Západní lídři: Spirála násilí musí skončit

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson mezitím vyzvali ve společném prohlášení ke zmírnění napjaté situace v Iráku. Spirála násilí a útoky na koaliční síly podle nich musí skončit. Zvláště Írán musí upustit od dalších násilných akcí, uvedli.

„Odsoudili jsme nejnovější útoky na koaliční jednotky a jsme hluboce znepokojeni rolí, jakou v regionu sehrál Írán,“ píše trojice politiků, která konkrétně zmiňuje Solejmáního.

„Nynější spirála násilí v Iráku musí skončit,“ stojí také v prohlášení, podle něhož mají všichni aktéři jednat nanejvýš zdrženlivě a s vědomím zodpovědnosti. Po Teheránu trojice politiků požaduje mimo jiné, aby vzal zpět všechna opatření, která jsou v rozporu s mezinárodní dohodou o jeho jaderném programu. Po Bagdádu chtějí, aby nadále podporoval koaliční jednotky v boji proti takzvanému Islámskému státu.

Do Íránu dorazily pozůstatky Solejmáního (5. ledna):