Marxova socha je výsměch obětem komunismu, vzkázal Němcům exprezident Klaus

  • 813
Nově odhalená socha Karla Marxe v Trevíru budí kontroverze. Nejsilnější německá opoziční strana, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) v pátek její vztyčení ostře kritizovala. Ke kritice se v projevu na protestní akci AfD připojil také bývalý český prezident Václav Klaus.

Nejsilnější německá opoziční strana, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) ostře kritizovala vztyčení sochy Karla Marxe, která byla u příležitosti 200. výročí narození německého filosofa v sobotu odhalena v jeho rodném Trevíru (Trier). Ke kritice se připojil také bývalý český prezident Václav Klaus, který v projevu na protestní akci AfD řekl, že řada Němců i Čechů vnímá vztyčení sochy jako výsměch dějinám a obětem režimů, které vznikly na základě Marxova učení.

„Komunismu, který mnoha národům přinesl tolik utrpení, by se neměl stavět pomník,“ uvedl v prohlášení spolupředseda AfD Alexander Gauland. Na protest uspořádala AfD akci, na které s proslovem vystoupil také exprezident Klaus. 

Postavení obřího Marxova pomníku podle něj řada lidí v Německu i Česku považuje „za výsměch dějinám, za výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení, za výsměch dnešku“.

Svou účast na protestní akci AfD zdůvodnil Klaus snahou varovat „před bagatelizováním vlivu, který Marx po celých uplynulých dvě stě let ve světě měl a pořád ještě má“. I v současnosti podle něj totiž vznikají na základě Marxova učení „nové, pro svobodu člověka nesmírně nebezpečné ideologie“.

V projevu Klaus kritizoval „Marxovy věrné stoupence“, kteří jsou podle něj přesvědčeni, že filosof „světu odevzdal skvělé myšlenky, ale že ty nebyly správně pochopeny, interpretovány a realizovány“. Podle českého exprezidenta Marx dobře věděl, že uskutečnění komunistického ideálu vyžaduje diktaturu proletariátu. Marx tak podle něj výrazně přispěl ke vzniku diktatur 20. století „s desítkami, ne-li stovkami miliónů obětí“.

Klaus kritizoval i Junckera

V projevu, který v pátek v Trevíru na jiné akci přednesl u příležitosti dvoustého výročí narození Karla Marxe předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, zaznělo, že by tento myslitel a revolucionář měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu. S tímto názorem Klaus nesouhlasí. „Komunistické diktatury dvacátého století od Marxe oddělit nelze,“ řekl.

Junckerovu účast na páteční slavnosti v Trevíru bývalý český prezident kritizoval a označil to za přiznání vlivu, který Marx na „projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie má“.

Karl Marx se v Trevíru narodil 5. května 1818 a ve městě nedaleko francouzských hranic strávil prvních 17 let svého života. Jeho život přibližuje seriál Historické osobnosti:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video