Vnuk posledního rakouského císaře Karel Habsburský

Vnuk posledního rakouského císaře Karel Habsburský | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Karel Habsburský nesmí používat šlechtickou předložku von, rozhodl soud

  • 310
Vnuk posledního rakouského císaře Karel Habsburský prohrál soudní spor o podobu svého jména. Soud ho již dříve pokutoval za používání šlechtické předložky von. Na vlastní webové stránce uváděl své jméno v němčině jako Karl von Habsburg, čímž se dopustil porušení zákona o zrušení šlechty z roku 1919. Rozsudek nyní potvrdil i ústavní soud.

Na ústavní soud se potomek starého evropského rodu obrátil kvůli rozsudku vídeňského správního soudu, který jej před časem odsoudil za porušení zákona z roku 1919 a uložil mu pokutu 70 eur (téměř 1 800 Kč). Verdikt vynesl poté, co na Habsburka přišlo anonymní udání kvůli tomu, že na internetu využívá doménu karlvonhabsburg.at.

Rakousko zakázalo šlechtu krátce po první světové válce, spolu s tím zakázalo - na rozdíl třeba od Německa - i používání předložky „von“ v přídomcích, která odpovídá českému „z“. Jméno Karla Habsburského tak v Rakousku zní oficiálně Karl Habsburg a nikoli Karl von Habsburg.

Ústavní soud shledal rozhodnutí nižších soudů v souladu s rakouskou ústavou. Ztotožnil se i s rozhodnutím odvolacího soudu, který sice potvrdil odsouzení za porušení zákona, zrušil ale původní 70eurovou pokutu. V zákoně z roku 1919 je totiž stanovena pokuta až na „20 000 rakouských korun“. Podle ústavního soudu dnes již takovou pokutu nelze uložit.

Karel Habsbursko-Lotrinský se narodil v roce 1961 jako nejstarší syn Otty Habsburského a vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl také českým a uherským králem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video