Kanadští indiáni plánují na olympiádu ve Vancouveru protesty

  11:45aktualizováno  11:45
Blížící se olympiáda v Pekingu se nese především v duchu celosvětových protestů proti okupaci Tibetu Čínou. Obdobný problém ale zřejmě budou muset řešit i pořadatelé zimních her, které v roce 2010 přivítá kanadský Vancouver. Hlavními postavami by se mohli stát původní obyvatelé Kanady.

Vancouver bude zimní olympiádu hostit v roce 2010 | foto: Koláž iDNES.cz

Vyplývá to alespoň z vyjádření Phila Fontaina, předsedy Národního shromáždění původních obyvatel. Indiáni podle něj vidí v olympiádě příležitost, jak upozornit na svoji chudobu.

Proti pořádání letošní letní olympiády Čínou protestovaly tisíce Kanaďanů, kteří volali po svobodném Tibetu. (více o neklidné cestě olympijské pochodně světem čtěte zde) "Spíše by ale měli být rozhořčeni situací původního obyvatelstva," míní Fontaine.

První protesty se očekávají už 29. května. Fontaine tvrdí, že chtějí manifestacemi po celé zemi "poklidným a legálním" způsobem poukázat na svoji situaci. Loni v červnu ale obdobnou akci zneužilo několik radikálních skupin a jejich aktivisté zablokovali dálnice i železnice.

Zdá se, že nejinak tomu bude i během olympiády. "Nemohu vyloučit blokády, nemohu vyloučit masové demonstrace a ani případné blokády letišť," citoval kanadský deník Globe and Mail Davida Dennise, viceprezidenta jedné z mnoha indiánských organizací.

"Nevím, co by nás mohlo zastavit. Snad jen, kdyby nás před hrami v roce 2010 preventivně pozavírali," dodal Dennis, který patří k těm radikálnějším. "Je naší povinností ukázat reportérům, co se tady děje."

Ve větším měřítku chtějí indiáni svoji kampaň rozjet příští rok v únoru a nepřetržitě pokračovat až do 28. února 2010, kdy olympiáda končí. "Nezáleží na tom, kdo olympiádu pořádá. Lidé v ní vždy vidí příležitost," vysvětlil Fontaine.

Sliby vlády se zatím nenaplnily
Původní obyvatelé Kanady na svoji nepříznivou situaci upozorňují už dlouhé roky. Minulá, liberální vláda jim už v roce 2006 slíbila, že na řešení chudoby a vysoké nemocnosti vyčlení pět miliard kanadských dolarů.

Současný konzervativní kabinet ale peníze zatím neuvolnil. Podle ministra pro záležitosti indiánů Chucka Strahla chce vláda zlepšit životní podmínky původního obyvatelstva adresnějším způsobem. Mimo jiné prý urychlí řešení jejich územních nároků a vyčistí vody v indiánských rezervacích. "Proti protestům nic nemám, ale považuji je za zbytečné," řekl listu Toronto Star.

V třiatřicetimilionové Kanadě žije v asi 630 komunitách necelý milion původních obyvatel. Fontaine tvrdí, že jejich životní podmínky jsou shodné s podmínkami obyvatel rozvojových zemí.

Mezi nejzávažnější problémy řadí nekvalitní pitnou vodu, přeplněné domácnosti, vysokou míru nezaměstnanosti, velké množství sebevražd, špatně dostupnou zdravotní péči a takové rodinné podmínky, že jsou tisíce indiánských dětí v registrech sociálních pracovišť.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz