Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvO zadržení Kamerunců informoval na Facebooku 20. samostatný pluk bezpilotních systémů K-2. Metugena Unana Jean Pafe a Anatole Franco v krátkém videu poněkud nesouvisle sdělili, že do Ruska se nechali nalákat kvůli „dělání šamponu a léčení zubů“. Hned po příjezdu jim však bylo jasné, že poputují na ukrajinská bojiště.
Moskva jim za to slíbila 1,1 milionu rublů (asi 300 tisíc korun). „To je výrazně méně, než dostávají mladí Rusové, na africké poměry však jde o hodně peněz,“ uvedli zástupci pluku na sociálních sítích a dodali, že nasazení africký bojovníků může ukazovat na nedostatek tuzemských rekrutů.
Sázka na posily ze zahraničí není v případě Ruska nic nového. Nejvíce nájemné síly pochází ze Severní Koreje. Těmto vojákům podle ukrajinských ozbrojených složek nechybí odvaha i ochota padnout v boji, zkušenosti s moderní podobou války však nemají a často končí jako živé návnady pro nálety dronů či dělostřeleckou palbu.
V rukách Ukrajinců skončil před několika měsíci i čínský žoldák Wang Kuang-ťün. Ten během výslechu potvrdil, že v ruské armádě osobně potkal nejméně dvacet cizinců včetně Ghaňanů, Iráčanů či Kazachů.