Nike, H&M, Puma... Kambodžané se bouří proti podmínkám v textilkách

  15:57aktualizováno  15:57
Měla to být země, kde pracovníci v textilních továrnách nemají až tak hrozné podmínky. Jenže tomu tak evidentně není a Kambodžané se čím dál více bouří. Tento týden se dokonce poprali i mezi sebou. A to v továrně, která dodává oblečení americké firmě Nike.

Dělníci z textilky Sabrina v kambodžském městě Kampong Speu požadují u místního soudu propuštění osmi odborářů, kteří skončili za mřížemi po pondělních protestech (5. června 2013) | foto: Reuters

Na podmínky v asijských textilkách před nedávnem upozornilo jedno z nejhorších neštěstí svého druhu - zřícení továrny na oděvy v Bangladéši, které nepřežilo více než 1 100 lidí  - převážně dělnic. O něco později spadly dvě budovy továren na výrobu obuvi a oblečení i v Kambodži. Tři lidé zemřeli, desítky byly zraněny.

Chudé asijské království patří mezi země, kde se levné výrobě oděvů pro mezinárodní společnosti extrémně daří. Samozřejmě "díky" nízkým platům místních zaměstnanců a mnohdy i úděsným pracovním podmínkám. O dodržování bezpečnosti na pracovišti nemluvě.

Země textilu zaslíbené

Západ slibuje tlak na zlepšení pracovních podmínek. Více v aktuálním čísle časopisu Retail Info Plus.

V zemi jsou stovky textilek a jen loni putovalo do Evropy a USA zboží za čtyři miliardy dolarů. Kambodža je přitom považována za stát, kde jsou podmínky v textilkách lepší než v ostatních asijských zemích. Na mnoho továren totiž dohlíží Mezinárodní organizace práce (ILO, International Labour Organization).

Jenže odbory naopak tvrdí, že program ILO jen maskuje zhoršující se podmínky. Tisíce dělníků a dělnic například v posledních letech v práci kolabuje. Přičítá se to hlavně k nedostatečné stravě, dlouhé pracovní době a špatnému odvětrávání.

Bitka se stávkokazy

Stávky a občas i násilné protesty tak ve čtrnáctimilionové zemi, kde v oděvním průmyslu pracuje na půl milionu lidí, propukají čím dál častěji. "Letos se dělníci vzbouřili 134krát. Letos už skoro padesátkrát, což je více než během celého roku 2011," upozorňuje agentura Reuters.

Protesty se nevyhnuly ani kambodžským továrnám, které dodávají zboží západním společnostem, jako je H&M Hennes, Gap, Puma či Wal-Mart. Teď se situace vyostřila v textilce Sabrina ve městě Kompong Speu zásobující americkou společnost Nike. A to kvůli požadavku na zvýšení platu.

KOMENTÁŘ

Na levnějším oblečení z Asie vyděláváme, ale není to zadarmo

Na čtyři tisíce stávkujících vtrhlo v pondělí do továrny a střetlo se se svými kolegy, kteří odmítli stávkovat. Skrumáž rozehnala teprve policie a při střetech bylo zraněno jedenáct policistů a osm dělníků. Teď část dělníků protestuje za propuštění osmi kolegů, které po střetech policie zadržela.

Plat dělnice v kambodžské textilce se obvykle pohybuje kolem 60 dolarů měsíčně, pokud žena zůstane v práci déle, může si vydělat až 80 dolarů. Pro srovnání: v Bangladéši je minimální plat v oděvním průmyslu necelých 40 dolarů, v Číně 150 dolarů měsíčně. Vláda v Phnompenhu nedávno ohlásila zvýšení minimální mzdy na 80 dolarů. Odbory ale požadují 120 dolarů měsíčně.

Náklady rostou rychleji než platy

Tchajwanská textilka Sabrina, kde pracuje na tři tisíce lidí, vyplácí podle BBC dělnicím po nedávném zvýšení platu 74 dolarů měsíčně. Jejich odbory prohlásily, že zaměstnavatel při nedávném zvýšení platu dělníky ošidil. Do konečné sumy prý zahrnul i příspěvky na zdravotní péči a další benefity, které se předtím vyplácely zvlášť. A požadují zvýšení mzdy o 14 dolarů.

"Máme spoustu nákladů, ale malý plat. Někdy si musíme peníze půjčovat mezi sebou navzájem," popsal jeden ze stávkujících pracovníků, osmadvacetiletý Pov Mao. Byť inflace v zemi vzrostla o tři procenta, Kambodžané si stěžují, že ceny základního zboží vzrostly podstatně více.

K vyostřené situaci přispívá pravděpodobně i fakt, že v Kambodži se budou letos v létě konat parlamentní volby, byť se všeobecně očekává, že opět vyhraje vládní strana premiéra Sen Huna, jenž je u moci už od pádu hrůzovlády Rudých Khmerů.

Kambodža

Kambodža

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Italská prokuratura nařídila zabavit loď Open Arms, chce migranty vylodit

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Italská prokuratura v úterý nařídila zabavit loď španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms a okamžitě...

Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz