Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Kup si šálu, ať mám na školu. Malí Kambodžané živí rodiny, ale i gangy

  15:46
Phnompenh (Od naší zvláštní zpravodajky) - Jsou to ještě děti. Denně však křižují ulice Phnompenhu, aby všelicos prodaly. Anebo naopak našly v odpadcích. Hrozí jim přitom nebezpečí: ať už různé úrazy, okradení gangstery či sexuální násilí. Zároveň jim uniká budoucnost.

Prodejem, ale i sbíráním odpadků se živí až 20 tisíc dětí v Phnompenhu. | foto: Iveta PolochováMAFRA

Ztěžka se proplétá rušným nábřežím v Phnompenhu. Prohýbá se pod prádelním košem plným šál, který vláčí na zádech. V ruce ramínko na oblečení, na něm desítky pestrobarevných náramků. Když uvidí turistu, neváhá.

"Kup si šálu. Mám i náramky," prosí malá Kambodžanka. Vypadá tak na sedm let. Může jí být o pár roků více. Na tváři má smutný výraz a po odmítnutí naléhá: "Ještě jsem dneska nic neprodala."

Dětská práce

Na celém světě pracuje zhruba 168 milionů dětí, tedy 11 % dětské populace. Polovina z nich pak pracuje v podmínkách, jež ohrožují jejich zdraví. Podle mezinárodní organizace práce (ILO) se jejich počet za posledních 13 let snížil o třetinu.

S nepřítomným pohledem upřeným kamsi k Mekongu dodává, že peníze potřebuje na školu. Rodiče jí prý zemřeli a žije jen se sestrou, ta je zrovna v práci. "Dva za dolar," nabízí a opakuje příběh o škole.

Po chvíli odchází. Sotva se ztratí z dohledu, objeví se chlapec. Také s náramky na ramínku. Když veškeré nabídky a přesvědčování selhávají, zkouší to jinak. "Zahrajem si kámen - nůžky - papír. A když vyhraju, koupíš si náramek," láká.

Během půl hodiny se na jednom místě prostřídá pět až šest dětí s podobným zbožím. Některé mají i knížky nebo DVD. Jedna dívenka vypadá nejvýš na pět let. Přemlouvat vydrží skoro deset minut.

A to je jen zlomek. V dvoumilionové kambodžské metropoli pracuje na ulici deset až dvacet tisíc dětí. Alespoň podle nevládní organizace Friends International. V celé čtrnáctimilionové zemi je číslo pochopitelně vyšší.

Děti se často stávají oběťmi gangů

V Phnompenhu malí Kambodžané nejčastěji prohledávají odpadky. Hledají v nich třeba plasty, které pak prodávají k recyklaci. Nebo jen tak brázdí ulice a prodávají, co se namane: od tretek přes noviny, knihy až po květiny či ovoce. Nebo čistí boty, pomáhají na stavbách, hlídají zaparkované motorky. Nebo prostě jen žebrají.

"Sběrem odpadků si denně vydělají od dvou do dvou a půl dolaru, prodejem různého zboží na ulici pět až deset dolarů," přibližuje Nao Phalla z organizace Mith Samlanh, jež kambodžským dětem z ulic pomáhá.

Pro srovnání, manuálně pracující Kambodžan si v Phnompenhu nevydělá o moc více. Třeba pouliční prodavač si přijde denně zhruba na pět dolarů, řidič motorizované tříkolky sloužící jako rikša na deset. Ženy v textilkách vydělají měsíčně šedesát dolarů.

Kambodža sice od pádu vlády Rudých Khmerů v 70. letech ekonomicky roste, ale většina obyvatel země z toho (i kvůli bující korupci) prospěch nemá. Zhruba třicet procent jich žije pod hranicí chudoby, čili za méně než dolar na den.

Děti proto musí pomáhat s obživou rodiny. Pokud je však o výdělek nepřipraví pouliční gang. Mnohé vůbec nechodí do školy, další se učí jen občas. Čímž se udržují v nekonečném kruhu chudoby. A mnohdy i násilí.

"Často se stávají terčem násilí, občas je bijí gangsteři, kteří chtějí, aby pracovaly pro ně. Ti jim často vydělané peníze ukradnou. Výjimkou není ani sexuální zneužívání. Páchají ho gangsteři nebo zahraniční turisté," upozorňuje Nao Phalla.

Kambodža sice formálně zakazuje práci mladším šestnácti let, ta však přetrvává, byť se stáhla mimo centrum hlavního města. "Vláda je v centru nechce, protože to ukazuje město ve špatném světle. Problém se však jen odsunul na předměstí," přibližuje James Sutherland z organizace Friends International.

Nákup tretky dítěti nepomůže. Naopak, drží ho na ulici

 Nevládní organizace mimo jiné apeluje na zahraniční turisty, aby pořádně zvážili, než od dítěte něco koupí. "Byť si v dobré víře mohou myslet, že mu pomohou, ve skutečnosti ho udržují právě na ulici," vysvětluje Sutherland. Pomoci jim mohou podle něj spíše tak, že zkontaktují některou z nevládních organizací, které dětem pomáhají.

Třeba Friends International společně s Mith Samlanh pomáhají celým rodinám, aby přestaly posílat děti pracovat. V kambodžském pojetí totiž dětská práce není amorální, kupříkladu prodej květin nebo tretek Kambodžané ani nepovažují za práci.

Reportáže z Kambodže

Organizace proto rodičům vysvětlují, jak je důležité vzdělání, a mimo jiné jim pomáhají i najít způsob, jak si vydělat více peněz. Aby děti mohly do školy.
Třeba ženy, které musí být s malými dětmi doma, mohou vyrábět nebo dekorovat suvenýry, jako jsou peněženky, misky, šátky či obaly na mobily.

Zprvu je mohou prodávat přímo nevládní organizaci, která pak zboží nabízí ve svých obchodech v Phnompenhu. "Nechceme však, aby na nás byli závislí, po čase se proto musí osamostatnit a založit si vlastní podnikání," dodává Sutherland.

Samotným dětem se pak snaží doplnit vzdělání. Jedním z těch, jimž se dostalo pomoci, je i devatenáctiletý Nara. Jeho otec zemřel, když mu byly čtyři roky, a matka časem nemohla rodinu uživit. Od svých jedenácti let jí tak pomáhal prodejem květin.

"Vstával jsem v pět a vyrazil s květinami na trh. Kolem poledne jsem se vrátil domů a staral se o květiny na zahradě," popsal své dětství. Do školy chodil jen občas a v patnácti z ní odešel.

Teď, když vyrostl, mu vzdělání chybí. Dělat může jen podřadné práce. U Mith Samlanh se proto začal učit kuchařem, což vždycky chtěl. Jestli se mu jeho sen splní, ukáže čas. Šanci dostal. Na rozdíl od mnohých svých vrstevníků.

Autoři:

Generál: Ukrajina postupuje chytře. Rusy odřízne, vyhladoví a donutí k dezerci

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym terčem útoků. Zneškodnily muniční sklad i leteckou základnu, zastavily vlaky

Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupal v úterý v dopoledních hodinách dým, hlásili...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

„Prodal jsem dům, abych měl na školné.“ V Americe začíná škola v obavách

Premium V Americe začíná školní rok, letos sice zatím bez roušek, ale s pořádnou dávkou stresu a obav o finance, bezpečnost a...

Rushdieho nemám rád. Překvapilo mě, že přežil, vypověděl útočník

„Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil,“ řekl listu New York Post čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, který v pátek...

Zajali ho a mučili, poté Rusové zneužili jeho sociální sítě k propagandě

Před vypuknutím války sdílel 55letý Igor Kurayan z jihoukrajinského Chersonu na sociálních sítích příspěvky o...

Moskva se dožaduje víza pro Lavrova, aby mohl na zasedání OSN v New Yorku

Moskva žádá, aby americká strana zajistila ruské diplomatické delegaci neomezený přístup na Valné shromáždění OSN v New...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...