Kalifornii ničí největší požár v historii a stále se rozšiřuje

  11:10aktualizováno  11:10
Kalifornie se potýká s největším požárem, který kdy stát na západním pobřeží USA zasáhl. Hoří u jezera Clear Lake severně od San Francisca a další oheň v oblasti Mendocino už zachvátil nejméně 1 148 kilometrů čtverečních, přičemž se stále zvětšuje. Plamenům na severu Kalifornie již padlo za oběť 75 domů a tisíce lidí musely prchnout.

Oheň na dvou místech nedaleko od sebe vypukl 27. července a nyní je situace pod kontrolou jen z třiceti procent. S 18 většími požáry bojuje po celé Kalifornii více než 14 000 hasičů. 

Pomůže i armáda

Do boje s ničivými požáry na západě Spojených států se zapojí americká armáda. Na vojenské základně ve státě Washington začal v pondělí třídenní speciální výcvik dvou set příslušníků ozbrojených sil, kteří budou k hašení ohně vysláni. O pomoc požádala Pentagon kalifornská integrovaná hasičská centrála.

„Pamatuji si, když jsme před několika lety měli deset až 12 000 hasičů ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, a nikdy ne 14 000 jako vidíme teď,“ řekl řekl mluvčí kalifornského úřadu pro lesnictví a boj s požáry Scott McLean. 

Jen s ohni v oblasti Mendocino bojuje podle posledního hlášení úřadu téměř 4 000 hasičů, nasazeno je zde také 441 vozidel a 15 vrtulníků. 

Podobné události začínají být podle AP v Kalifornii běžné a sezona požárů je zde v důsledku klimatických změn delší a drsnější. Odborníci uvádějí, že teplejší počasí vysušuje vegetaci a dává vzniknout vážnějším požárům, které se rychle rozšiřují z venkovských oblastí do měst. Také ale připisují vinu šíření městské zástavby. 

Trumpova tvrzení? Fyzikálně nemožná

Do debaty kolem řádění ničivého živlu v Kalifornii se o víkendu vložil také americký prezident Donald Trump. Kalifornské požáry podle něj zhoršují „špatné zákony o životním prostředí“, které zabraňují náležitému využití „masivního množství dostupné vody“. McLean reagoval slovy, že vody k hašení požárů severně od San Francisca je dostatek. Problém s vodou na hašení podle něj není ani na jiných místech Kalifornie. 

Fotogalerie

Trump také na Twitteru napsal, že voda je v západoamerickém státě odkláněna do Tichého oceánu. Profesor Kalifornské univerzity v Davisu a dlouholetý analytik vodohospodářských sporů v Kalifornii Jay Lund na to odpověděl, že prezidentovo tvrzení „je tak fyzikálně nemožné, že se člověku ani nechce reagovat“. 

Co se týče ohňů v Mendocinu, úřad pro lesnictví a boj s požáry uvádí jako předpokládané datum uhašení 15. srpen. U jednoho z nich hasiči o víkendu učinili pokrok, druhý se však stále rozšiřuje poté, co pronikl do přírodní rezervace Mendocino. Dále na sever je stále neuhašený požár Carr, který kolem města Redding zničil přes 1 000 obydlí. Podle posledního hlášení je pod kontrolou ze 47 procent.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

VIDEO: Kodaň obsadili Santa Clausové, na kongres se sem sjíždí už 60 let

Santa Clausové z celého světa se sjeli na každoroční kongres do dánské Kodaně....

Až z Japonska či středoamerického Salvadoru dorazili představitelé Santa Clausů na tradiční světový kongres do dánské...

Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

Tisíce lidí protestují v Portoriku za rezignaci guvernéra (červenec 2019)

Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho...

Jsi tu méně než dva roky? Můžeš zase jít. USA usnadnily zrychlenou deportaci

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci. Chce tím obejít imigrační...

Najdete na iDNES.cz