Kaddáfího Vlčí doupě. Pod despotovou pevností jsou kilometry tunelů

  17:17aktualizováno  17:17
Libyjští povstalci urputně buší na brány nervového centra režimu Muammara Kaddáfího. Odborníci ale upozorňují, že pevnost Báb al-Azízíja bude pěkně těžký oříšek k rozlousknutí. Pevnosti na povrchu jsou totiž jen špičkou ledovce, pod zemí se skrývají rozsáhlé tunely a bunkry.

Nad Kaddáfího rezidencí Bab al-Azízija v Tripolisu se vznáší kouř (23. srpna 2011) | foto: AP

Báb al-Azízíja znamená v arabštině Nádherná brána. Na ploše šesti kilometrů čtverečních stojí diktátorovy soukromé prostory i kasárna jeho nejvěrnějších, kteří odsud mohou vyrážet k překvapivým výpadům. Díky své podrobné znalosti Tripolisu mohou na vzbouřence nečekaně udeřit a v metropoli vyvolat chaos.

Viditelná část pevnosti ale představuje jen špičku ledovce z celého komplexu. Pod povrchem se skrývá celá síť tunelů a podzemních bunkrů. Podle povstaleckého generála Umara al-Harírího mají podzemní tunely až 30 kilometrů a některé z nich vedou až k mořskému pobřeží.

Bombardování

V roce 1986 na komplex Báb al-Azizíja zaútočily ze vzduchu Američané. Byla to odveta za pumový atentát libyjských agentů na západoberlínské diskotéce plné amerických vojáků. Bomby komplex poničily, Kaddáfí však vyvázl živý. Na památku bombardování, při kterém údajně zemřela i jeho adoptivní dcera Hana, nechal na místě postavit svérázný pomník - pěst drtící letadlo. Když OSN v polovině března schválila vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, stala se základna opět častým terčem útoků NATO.

"Je to Kaddáfího Pentagon," míní vojenský expert Noman Benotman. Rozvětvená síť tunelů podle něj sahá do přilehlých čtvrtí města, a Kaddáfí tak má zajištěné zásobování. Jeho pevnost se nyní může stát posledním bojištěm půlroční občanské války.

I když by ho rebelové zde nenašli, pád Báb al-Azízíji by byl zřejmě poslední ranou despotově dvaačtyřicetileté vládě. Fakt, že pevnost stále brání odstřelovači a tanky, napovídá tomu, že Kaddáfí se zde skrývá.

Klíčový je útok ze vzduchu, radí povstalec

Al-Harírí zdůrazňuje důležitost vzdušných útoků na základnu. Zdi Báb al-Azízíji jsou podle něj metr tlusté a čtyři metry vysoké a odolají i ráně z tanku. V úterý podle televize al-Arabíja nad komplexem nízko přelétávaly letouny NATO a z několika budov stoupal dým.

Pevnost byla postavena už za vlády krále Idríse, kterého Kaddáfí svrhl v roce 1969. V 80. letech najal zahraniční stavební firmy a základnu nechal zcela přestavět a opevnit. Západní rozvědky se už dlouhou dobu snaží od společností, které tunely budovaly, získat informace, které by rebelům pomohly při útoku.

Odborníci dokonce spekulují, že spleť chodeb pod základnou si Kaddáfí mohl objednat jako vedlejší produkt svého megalomanského projektu Great Man Made River. Největší zavlažovací projekt na světě přivádí z více než tisícovky studní na Sahaře pitnou vodu do pobřežních měst.

MAPA: Centrum Tripolisu
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz