Ahmad Kaddáf ad-Dam při rozhovoru pro agenturu Reuters ve svém bytě v Káhiře.

Ahmad Kaddáf ad-Dam při rozhovoru pro agenturu Reuters ve svém bytě v Káhiře. | foto: Reuters

Druhé 11. září a 500 tisíc uprchlíků. Kaddáfího bratranec varuje Evropu

  • 321
Bratranec svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího varoval Evropu, že ji do dvou let čekají teroristické útoky podobné 11. září 2001. Starému kontinentu také věští masivní příliv uprchlíků, kterých má z Libye jen během letoška dorazit na půl milionu. A mezi nimi i stoupenci Islámského státu.

Ahmed Kaddáf al-Dam tvrdí, že uprchlickou vlnu spustí vyostřující se situace v regionu a strach místních obyvatel z islamistů, píše server The Independent. Stačí se podívat na nedávný úprk bezmála 26 tisíc Egypťanů, kteří Libyi opustili krátce po zveřejnění videa Islámského státu s vraždou 21 egyptských koptů (více zde). Egypt už předtím vyzval své občany, aby Libyi z bezpečnostní důvodů opustili.

Islámský stát

Kaddáf varuje, že mezi statisíci uprchlíků zcela jistě bude i mnoho stoupenců Islámského státu, kteří plánují velké teroristické útoky v Evropě. „Je mezi nimi spoustu teroristů, 10 až 50 v každém tisíci uprchlíků. Směřují do celé Evropy. Během jednoho až dvou let můžete očekávat další 11. září,“ sdělil Kaddáf v narážce na útoky ve Spojených státech v roce 2001.

Jeho katastrofické scénáře tím nekončí. Libyjští ozbrojenci věrní Islámskému státu podle něj ukořistili na šest tisíc barelů uranu, který byl původně pod dohledem vládních vojsk ve městě Sabhá v jihozápadní Libyi. „Nejsou hloupí, ví, jak si vydělat peníze. Určitě se ho (uran) pokusí prodat,“ uvedl Kaddáf pro server Daily Mail.

Libye se po svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. Má dva parlamenty a vlády, které nespolupracují. Mezinárodní uznání má vláda vzniklá po loňských volbách. Sídlí však v Tobruku, zatímco kabinet, který odmítl odstoupit, v Tripolisu. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na islamisty, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák, a snaží se získat větší vliv.

Kaddáf jako naděje na usmíření Libye

Dvaašedesátiletý Ahmad Kaddáf ad-Dam stál dekády v čele libyjské diplomacie. Po revoluci odešel do sousedního Egypta. V březnu roku 2013 ho tehdejší egyptský prezident Muhammad Mursí dal zatknout a vsadit do žaláře. 

Nálety na letiště

Letectvo mezinárodně uznávané libyjské vlády sídlící v Tobrúku udeřilo během úterka na letiště „vzdorovlády“ v Tripolisu a Misurátě. Údery byly údajně odvetou za útoky na letiště ve městě Zintán. Ty předtím provedly milice, které si říkají Libyjský úsvit, informoval vojenský velitel z Tobrúku. Milice od loňského srpna ovládají Tripolis a vytvořily tam vlastní vládu, připomíná ČTK.

Milice zase provedli vlastní nálety na ropné terminály Sidra a Rás Lanúf na pobřeží Středozemního moře. Způsobily tam ale jen menší škody. O oba terminály již nějakou dobu bojují právě milice věrné islamistické vládě v Tripolisu se silami loajálními mezinárodně uznávané vládě.

Boje v zemi vedly ke snížení produkce ropy na 400 tisíc barelů ropy denně, čtvrtinu stavu před pádem Kaddáfího. 

Sliboval, že ho vydá do Libye, kde měl čelit obžalobě za trestné činy proti státu. Jenže k moci se dostali egyptští generálové a ti ho propustili. Staženy byly i sankce Evropské unie, takže nyní může svobodně cestovat.

Kaddáf je podle politologů úzce spjat s vládami celé řady afrických zemí, mimo jiné Maroka, Egypta, Alžírska, Saúdské Arábie či Spojených Arabských Emirátů. Volá po národním usmíření a tvrdí, že je v kontaktu se všemi znepřátelenými stranami libyjského konfliktu. 

Podle politologa Hafeda al-Ghwella není jeho plán bez šance. „Kaddáf má stále obrovský vliv v řadách bývalých vládních figur včetně těch, které jsou stále v armádě. Vliv má také v kmenech, které byly věrné Kaddáfímu,“ uvedl al-Ghwell pro server The Africa Report.

Útoky islamistů

Odhaduje se, že Islámský stát má v Libyi k dispozici až 800 bojovníků, kteří tam rovněž absolvují výcvik. Organizace minulý týden pohrozila, že se Libye stane výchozím bodem pro útoky v jižní Evropě, kam prý Islámský stát vyšle své bojovníky. Některé země začaly hovořit o možné intervenci a Islámský stát na to zareagoval hrozbou zejména vůči Itálii.

Libye tři roky po Kaddáfím

Stát se rozpadá, vláda zasedá v hotelu Dům míru

Není to poprvé, co Libye hrozí Evropě přílivem uprchlíků. Libyjský ministr vnitra Salah Mazek v květnu loňského roku potenciální emigranty využil jako prostředek k vydírání Evropské unie. Prohlásil, že pokud Unie Libyi finančně nepomůže, spustí jeho země doslova emigrantskou záplavu. „Varuji svět a zejména Evropu - pokud nepřijmete zodpovědnost, Libye může zařídit spuštění této ‚potopy‘“, dodal Mazek (více zde).

Libye je dlouhodobě považována za pomyslnou křižovatku v cestách uprchlíků za novým životem v Evropě. Na vycestování zde čekají uprchlíci zejména ze Sýrie a Eritrey.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video