Přežil útok Tálibánu. Skrýval se pod postelí, na níž seděli teroristé

  18:25aktualizováno  18:25
Kdyby řecký pilot Vasilios Vasiliu šel 20. ledna 2018 na večeři v obvyklý čas, nejspíš by již nebyl mezi živými. Právě v ten den o půl deváté večer zaútočili teroristé z hnutí Tálibán na hotel Intercontinental v afghánském Kábulu. Při jeho obléhání zastřelili nejméně 40 lidí, další desítky zranili. Vasiliu jako zázrakem přežil. Od útočníků jej přitom dělily jen centimetry.

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří útočníků, který začal v neděli večer. (21. leden 2018) | foto: Reuters

Vasiliu byl ten den unavený, a tak šel na večeři nezvykle brzy, už v šest hodin odpoledne. O tři hodiny později pilot společnosti Kam Air již pohodlně seděl ve svém pokoji a telefonoval s rodinou. V tom hotelem otřásla mohutná exploze. „Vyšel jsem na balkón. Dole jsem uviděl ležet zakrváceného muže a uslyšel jsem střelbu zevnitř hotelu. Ihned jsem věděl, že pokud chci přežít, musím něco udělat,“ popsal Vasiliu v rozhovoru pro BBC.

Fotogalerie

Jako zkušený pilot s tréningem pro krizové situace Vasiliu nezpanikařil. Uzamkl dveře a na ochranu proti granátům na ně položil matraci z jedné ze dvou postelí v pokoji. Prostěradla svázal dohromady, aby po nich v případě potřeby mohl slanit do čtvrtého patra. Otevřel dveře na balkón, zhasl a přikrčil se za tlustý závěs. 

Uplynula hodina. Za ten čas teroristé pozabíjeli skoro všechny lidi v hotelové restauraci, kam vtrhli jako první, a vydali se do vyšších pater. „Slyšel jsem střelbu na chodbě, pak vypadla elektřina. Když jsem uslyšel, že střílejí skrze dveře, uvědomil jsem si, že vůbec nejsem v dobré pozici,“ popsal Vasiliu.

Vylezl zpoza závěsu a rozhodl se pro velký risk. Odplazil se schovat pod postel, která ovšem stála celou plochou na zemi. „Držel jsem postel na pěstech a špičkách bot, měl jsem na sobě celou její váhu. Viděl jsem dokonce ven, protože postel byla asi 10 cm ve vzduchu,“ popsal pilot situaci. 

Vzápětí teroristé prostřelil zámek a těžkým kladivem rozbili dveře pokoje. „Dovnitř vešli čtyři muži. Jeden hned běžel na balkón, protože viděl otevřené dveře. Pak jsem uslyšel výstřel z pistole. Jen jeden. V tu chvíli jsem byl přesvědčený, že zemřu,“ popsal Vasiliu, který měl skutečně obrovské štěstí. Jeden z teroristů vypálil kulku skrze postel, zda se pod ní někdo neschovává. Prostřelil tu, pod kterou Vasiliu neležel.

Když je zabíjeli, smáli se

Zatímco se řecký pilot tiskl schovaný pod postelí, extrremisté využívali jeho pokoj jako jednu z pozic ke střelbě na prchající civilisty a afghánské vojáky. Dveře byly dokořán, útočníci neustále vcházeli dovnitř a zase ven. Vasiliu slyšel, jak prohledávají další pokoje. 

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

„Otevřeli snad všechny dveře v patře a zabili každého, koho našli. Naproti přes chodbu bydlel stevard a další piloti, se kterými jsem pracoval. Slyšel jsem jejich křik, než je popravili. Slyšel jsem výstřel - vždy jen jeden výstřel - a pak vpadli do dalšího pokoje. Pokaždé se smáli, jako kdyby si jenom hráli, jakoby to byla jedna velká párty,“ popsal děsivé momenty pilot. 

Okolo třetí hodiny ráno útočníci část hotelu zapálili, ale omylem se tím sami vystrnadili z pozic, protože kouř byl příliš hustý. Když se už dvacet minut neozvaly žádné výstřely, Vasiliu vylezl z úkrytu, aby zjistil, zda může uprchnout. Kouř postupně naplňoval jeho pokoj a on věděl, že když v něm zůstane, udusí se nebo uhoří.

„Vyšel jsem na balkón. Levá strana hotelu byla v plamenech. Všiml jsem si, že ze střechy visí televizní kabely a sahají až na zem. Pro jeden jsem se natáhl, abych zkusil, jestli mě udrží. A v tom jsem uslyšel výstřely.“ Sklem balkónu vedle Vasiliuova ramene proletěly dvě kulky. 

„Byl to nejspíš armádní sniper, který předpokládal, že jsem jeden z padouchů. Snipeři nikdy nemíjejí z tak malé vzdálenosti, ale vystřelil po mě zrovna, když jsem se natáhl pro kabel,“ popsal Vasiliu, jak už poněkolikáté za pár hodin přežil vlastní smrt. Nezbývalo mu, než se odplazit zpět do pokoje naplněného štiplavým kouřem. 

22.ledna 2019 v 17:30, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 16:32

What a story! >> Via @BBCNews - 'The bed that saved me from the Taliban' #Greek #pilot Vasileios Vasileiou survived a terrorist attack @ luxury hotel https://t.co/fUWNDS3dP3 https://t.co/YqONGqOJev

Viděl paty jejich bot. Pak přijely tanky

Pilota, který prošel požárním tréninkem na mezinárodním letišti v Aténách, ale ani poté neopustil ledový klid. Z minibaru vzal dvě vody a mléko a polil jimi kusy roztrhaného trička, které si dal přes nos a ústa, aby filtrovalo kouř. Nůžtičkami na nehty rozstříhal plast, který pokrýval spodní stranu postele a zalezl pod něj. Částečně uvnitř postele, byl Vasiliu připraven přečkat cokoliv, co bude následovat.

Jen co byl zpět v úkrytu, do pokoje se vrátili islamisté. Jeden z nich si sedl na postel, pod kterou ležel schovaný Vasiliu. Koukal přímo na vrahovy boty. Terorista chvíli vydával příkazy a pak z balkónu znovu kropil armádní složky kulometem. Vasiliu už měl zato, že noc musí přežít. Vždyť jej ani teď nikdo nenašel.

Jenže v brzkých ranních hodinách se armáda rozhodla vyhnat teroristy z hotelu tanky. Nepředpokládali, že by v budově mohli být ještě nějací přeživší. Střelbu vojáci koncentrovali na pokoj, který se nacházel hned vedle. „Později jsem se tam byl podívat. V pokojích, kam dopadly střely, byl nábytek proměněný v prach, ve stropě byly díry,“ uvedl pilot, který považuje za ohromné štěstí, že přežil i tuto část noci.

Tálibové se začali stahovat a pokusili se hotel podpálit. Vasiliu zpod postele sledoval, jak na koberec vedle něj lijí benzín. Oheň byl tak blízko něj, že i uschovaný uvnitř postele by zemřel za několik málo minut. Hotelem se linul pach spáleného masa. Vasiliu věděl, že teď už musí utéci. Jakmile ale vylezl z úkrytu, sklo v oknech a dveřích balkónu se začalo tříštit na kusy.

22.ledna 2018 v 15:09, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 16:25

At least 19 people were killed when gunmen dressed in army uniforms stormed the Intercontinental Hotel in Kabul, Afghanistan. The Taliban claimed responsibility for the attack. https://t.co/35wENsXB33

Nestřílejte! Nejsem terorista

„Vojáci do oken stříkali vodu, aby oheň uhasili. Podařilo se jim to velmi rychle. Já jsem ale zároveň skončil celý promočený v místnosti bez oken a dveří, venkovní teplota byla minus tři stupně Celsia. Hrozilo, že zemřu na podchlazení,“ popsal Řek takřka beznadějné momenty. Z vedlejšího pokoje se stále ozývala střelba z automatické pušky. 

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

O půl desáté ráno se armádní složky probojovaly vnitřkem hotelu až do pátého patra, kde teroristé drželi poslední pozice. Před pokojem schovaného pilota vybuchovaly granáty. Boj trval až do jedenácti dopoledne. Tálibánský ozbrojenec ve vedlejším pokoji najednou přešel z pušky na pistoli, došly mu náboje a Vasiliu se málem rozesmál. Zanedlouho se chodbou rozezněly kroky a křik s anglickým přízvukem: „Policie!“

„Byl jsem tak šťastný! Začal jsem křičet a soukat se z pod postele. Skoro jsem nemohl dýchat a strašně mě bolel hrudník,“ popsal Vasiliu. Vojáci na Řeka mířili zbraněmi a křičeli, ať zůstane na zemi. Byl tak špinavý od kouře, že nešlo poznat, zda není jedním z teroristů. „Jsem kapitán Kam Air. Prosím, nestřílejte!“ vypravil ze sebe promrzlý Vasiliu. Nikdo z vojáků nevěřil vlastním očím.

Vasilios Vasiliu byl jediný přeživší z celého pátého patra. Při čtrnáctihodinovém obléhání hotelu teroristé zavraždili nejméně 40 lidí, z toho 25 Afghánců a 15 cizinců. Přibližně sto padesáti lidem se z místa podařilo uniknout. Všech pět útočníků nakonec zemřelo v boji s armádou. K útoku se poté přihlásila skupina Tálibán, která na ten samý hotel zaútočila již v roce 2011. Tehdy zemřelo 21 lidí. 


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz