Mayová Bruselem nepohnula ani o píď. Brexitovou dohodu EU měnit nehodlá

  16:09aktualizováno  17:23
Britská premiérka Theresa Mayová dopadla ve čtvrtek v Bruselu podle očekávání. Tak jak Evropská unie už dlouho varovala, její představitelé potvrdili, že o změně podmínek brexitové dohody nehodlají znovu vyjednávat. Ochota je jen v přijetí právně nezávazné politické deklarace. Není to tedy krok, který skalní konzervativci v Británii od návštěvy Mayové v Bruselu očekávají.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) a britská premiérka Theresa May v Bruselu (7.2.2019) | foto: Reuters

Mayovou ještě nestihl ani přijmout v Bruselu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, když své poněkud mediálně zamlžené pozice vyjasnila německá kancléřka Angela Merkelová. Během návštěvy Bratislavy, kde jednala s premiéry zemí visegrádské čtyřky, Merkelová řekla, že je sice možné vyvinout nové úsilí k dosažení souznění mezi Británií a EU, obnovení vyjednávání o brexitové dohodě ale „není na pořadu dne“.

Fotogalerie

Juncker pak pozici Bruselu objasnil ještě více. Možné je upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace.

Mayová se v Bruselu ale snaží přesvědčit unijní činitele o úpravě dohody. Na odpoledním setkání s šéfem Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a s koordinátorem EP pro brexit Guyem Verhofstadtem ujistila, že není proti takzvané irské pojistce, která má zaručit, aby mezi Irskem a Severním Irskem nebyla zavedena takzvaná tvrdá hranice.

Do Bruselu přijela s pověřením dolní komory britského parlamentu, že britskou pojistku má nahradit „alternativním řešením“. V britském tisku se spekuluje, že by se vlastně přechodné období od vyhlášení brexitu do jeho faktického uskutečnění prodloužilo. A podle zlých jazyků tak oddálilo nevyhnutelné. Že se obě strany nedohodnou.

Předseda Evropské rady Donald Tusk po schůzce s Mayovou ve čtvrtek konstatoval, že průlom v současné patové situaci kolem procesu britského odchodu z Evropské unie stále není na dohled. Dodal, že rozhovory o brexitu budou pokračovat.

Jak vypadá místo v pekle pro ty, kdo chaoticky chtěli brexit, ptá se Tusk

Ve středu Tusk už řekl, že od návštěvy premiérky očekává realistický návrh, jak proces po odmítnutí „rozvodové dohody“ v britském parlamentu znovu rozhýbat.

„Představila jsem naši jasnou pozici, že musíme zajistit právně závazné změny v dohodě o vystoupení, abychom se vypořádali s výhradami parlamentu ohledně (irské) pojistky,“ řekla Mayová novinářům o „rázných, ale konstruktivních“ diskusích v Bruselu. Přiznala, že dosáhnout její cíl nebude jednoduché, odkázala však na další kolo rozhovorů, které zmiňuje i její společné prohlášení s Junckerem.

Do plánovaného odchodu Británie z EU aktuálně zbývá 50 dní a podle mnohých pozorovatelů již do 29. března brexit podložený dohodou se všemi jeho náležitostmi nelze stihnout. Mayová prohlásila, že brexit zajistí „načas“.

Návrh labouristů

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem Mayové podporu brexitové dohody, pokud splní pětici požadavků jeho strany, mimo jiné celní unii Británie s Evropskou unií. Stínový labouristický ministr pro brexit Matthew Pennycook následně prohlásil, že pokud Mayová všechny podmínky nepřijme, musí labouristé usilovat o druhé referendum.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

Corbyn od Mayové chce souhlas s trvalou a všeobecnou celní unii s EU, která bude zahrnovat území celého Spojeného království. Takové řešení považuje za jediné, které zajistí bezproblémové obchodování a zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Možnosti jak zabránit hraničnímu režimu tvoří jádro sporu brexitové dohody.

Corbyn dále žádá příklon k jednotnému unijnímu trhu přes sdílené instituce a závazky, „dynamickou podporu“ práv a ochranných mechanismů tak, aby britské standardy přinejmenším držely krok s těmi evropskými, závazek účasti v unijních programech financování projektů týkajících se životního prostředí, vzdělávání a průmyslové regulace a také souhlas s bezpečnostními dohodami například o společných databázích k potírání a prevenci kriminality či o evropském zatykači.

Pokud Mayová pětici podmínek v plném rozsahu nepřijme, chce Pennycook, aby Labouristická strana usilovala o druhé referendum. Nejmenovaný labouristický činitel ale k Pennycookovým slovům podle deníku The Guardian uvedl, že neodrážejí oficiální postoj vedení strany.

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz