Mayová Bruselem nepohnula ani o píď. Brexitovou dohodu EU měnit nehodlá

  16:09aktualizováno  17:23
Britská premiérka Theresa Mayová dopadla ve čtvrtek v Bruselu podle očekávání. Tak jak Evropská unie už dlouho varovala, její představitelé potvrdili, že o změně podmínek brexitové dohody nehodlají znovu vyjednávat. Ochota je jen v přijetí právně nezávazné politické deklarace. Není to tedy krok, který skalní konzervativci v Británii od návštěvy Mayové v Bruselu očekávají.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) a britská premiérka Theresa May v Bruselu (7.2.2019) | foto: Reuters

Mayovou ještě nestihl ani přijmout v Bruselu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, když své poněkud mediálně zamlžené pozice vyjasnila německá kancléřka Angela Merkelová. Během návštěvy Bratislavy, kde jednala s premiéry zemí visegrádské čtyřky, Merkelová řekla, že je sice možné vyvinout nové úsilí k dosažení souznění mezi Británií a EU, obnovení vyjednávání o brexitové dohodě ale „není na pořadu dne“.

Fotogalerie

Juncker pak pozici Bruselu objasnil ještě více. Možné je upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace.

Mayová se v Bruselu ale snaží přesvědčit unijní činitele o úpravě dohody. Na odpoledním setkání s šéfem Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a s koordinátorem EP pro brexit Guyem Verhofstadtem ujistila, že není proti takzvané irské pojistce, která má zaručit, aby mezi Irskem a Severním Irskem nebyla zavedena takzvaná tvrdá hranice.

Do Bruselu přijela s pověřením dolní komory britského parlamentu, že britskou pojistku má nahradit „alternativním řešením“. V britském tisku se spekuluje, že by se vlastně přechodné období od vyhlášení brexitu do jeho faktického uskutečnění prodloužilo. A podle zlých jazyků tak oddálilo nevyhnutelné. Že se obě strany nedohodnou.

Předseda Evropské rady Donald Tusk po schůzce s Mayovou ve čtvrtek konstatoval, že průlom v současné patové situaci kolem procesu britského odchodu z Evropské unie stále není na dohled. Dodal, že rozhovory o brexitu budou pokračovat.

Jak vypadá místo v pekle pro ty, kdo chaoticky chtěli brexit, ptá se Tusk

Ve středu Tusk už řekl, že od návštěvy premiérky očekává realistický návrh, jak proces po odmítnutí „rozvodové dohody“ v britském parlamentu znovu rozhýbat.

„Představila jsem naši jasnou pozici, že musíme zajistit právně závazné změny v dohodě o vystoupení, abychom se vypořádali s výhradami parlamentu ohledně (irské) pojistky,“ řekla Mayová novinářům o „rázných, ale konstruktivních“ diskusích v Bruselu. Přiznala, že dosáhnout její cíl nebude jednoduché, odkázala však na další kolo rozhovorů, které zmiňuje i její společné prohlášení s Junckerem.

Do plánovaného odchodu Británie z EU aktuálně zbývá 50 dní a podle mnohých pozorovatelů již do 29. března brexit podložený dohodou se všemi jeho náležitostmi nelze stihnout. Mayová prohlásila, že brexit zajistí „načas“.

Návrh labouristů

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem Mayové podporu brexitové dohody, pokud splní pětici požadavků jeho strany, mimo jiné celní unii Británie s Evropskou unií. Stínový labouristický ministr pro brexit Matthew Pennycook následně prohlásil, že pokud Mayová všechny podmínky nepřijme, musí labouristé usilovat o druhé referendum.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

Corbyn od Mayové chce souhlas s trvalou a všeobecnou celní unii s EU, která bude zahrnovat území celého Spojeného království. Takové řešení považuje za jediné, které zajistí bezproblémové obchodování a zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Možnosti jak zabránit hraničnímu režimu tvoří jádro sporu brexitové dohody.

Corbyn dále žádá příklon k jednotnému unijnímu trhu přes sdílené instituce a závazky, „dynamickou podporu“ práv a ochranných mechanismů tak, aby britské standardy přinejmenším držely krok s těmi evropskými, závazek účasti v unijních programech financování projektů týkajících se životního prostředí, vzdělávání a průmyslové regulace a také souhlas s bezpečnostními dohodami například o společných databázích k potírání a prevenci kriminality či o evropském zatykači.

Pokud Mayová pětici podmínek v plném rozsahu nepřijme, chce Pennycook, aby Labouristická strana usilovala o druhé referendum. Nejmenovaný labouristický činitel ale k Pennycookovým slovům podle deníku The Guardian uvedl, že neodrážejí oficiální postoj vedení strany.

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Šíření obchodů s XXXL oblečením odrazuje od boje s nadváhou, varují vědci

Krásné plus size modelce Ashley Alexissové to ve spodním prádle velmi sluší

Obchody s módním oblečením se přizpůsobily stále výraznější části obyvatel, kteří potřebují větší velikost. Tento trend...

Čtyřletý se střelil do hlavy nalezenou pistolí. Pátá tragédie v rodině

Záchranáři a bezpečnostní složky obsadili okolí domu Miriam Careyové v

Čtyřletý Na’vaun Jackson našel v domě rodinných přátel v americkém Oaklandu pistoli. Tou se omylem střelil do hlavy....

Policie v Severním Irsku propustila mladíky zadržené kvůli smrti novinářky

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v neděli večer propustila bez jakýchkoli obvinění dva mladíky, kteří byli zadrženi v souvislosti s...

Najdete na iDNES.cz