Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění

  11:59aktualizováno  11:59
Švédsko znovu zahájí předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který v zemi čelí obvinění ze znásilnění. Švédské úřady případ předloni odložily, protože k Assangeovi neměly přístup. Sedmačtyřicetiletý Australan totiž pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně.

V pondělí nový začátek vyšetřování ve Stockholmu oznámil Assangeův právník a jeho slova vzápětí potvrdila prokurátorka Eva-Marie Perssonová. Švédsko v roce 2017 sice případ odložilo, Assangeovi však stále hrozil postih za to, že se vyhýbal soudu.

Fotogalerie

Předchozí ekvádorská vláda Assengeovi udělila politický azyl v roce 2012 a v prosinci 2017 získal ekvádorské občanství. O azyl však v dubnu přišel a od té doby už dostal trest 50 týdnů odnětí svobody za porušení podmínek kauce. 

Ten si nyní Australan odpykává v britském vězení.

Britové Assange zatkli ihned po jeho vypovězení z ekvádorské ambasády. Nyní mu hrozí buď vydání do Švédska, nebo do Spojených států, jejichž utajované dokumenty v kauze WikiLeaks zveřejnil. 

Ministerstvo spravedlnosti USA nově obvinilo Assange ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače. Za to mu hrozí až pět let vězení. Americká prokuratura tvrdí, že v roce 2010 americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning poskytl Assangeovi část hesla pro přístup k počítačům ministerstva obrany. 

Britské úřady rozhodnou, která ze žádostí o vydání - švédská nebo americká - má přednost, uvedla švédská prokuratura. Assange od počátku obvinění ze znásilnění popírá. Podle něj jde o pouhou zástěrku, aby mohl být poté předán americkým úřadům.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

„Znovuotevření švédského vyšetřování v případu údajného znásilnění dá Julianu Assangeovi šanci očistit své jméno,“ podotkl v reakci na postup švédských úřadů server WikiLeaks.

Julian Assange a hlavní události kolem něho

Prosinec 2006 - Vznikl portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

18. listopadu 2010 - Švédsko vydalo na Assange mezinárodní zatykač kvůli údajnému znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku.

7. prosince 2010 - Assange na žádost Švédska zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.

30. května 2012 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Assange požádal o nové projednání případu, jeho žádost však byla zamítnuta.

16. srpna 2012 - Ekvádor se rozhodl udělit Assangeovi na svém londýnském velvyslanectví politický azyl.

25. července 2013 - Assange zahájil činnost nově založené politické strany s názvem WikiLeaks, oznámil i kandidaturu ve volbách do australského Senátu.

4. února 2016 - Assange uvedl, že je připraven opustit ambasádu a nechat se zadržet britskou policií, pokud komise OSN posuzující případ rozhodne v jeho neprospěch. Komise OSN rozhodla, že by mu měla být umožněna svoboda pohybu.

19. října 2016 - Ekvádorská vláda přiznala, že Assangeovi po zveřejnění materiálů o prezidentské kandidátce Hillary Clintonové "dočasně omezila" přístup k internetu.

19. května 2017 - Švédská prokuratura zastavila předběžné vyšetřování Assange v případu údajného znásilnění. Londýnská policie uvedla, že pokud Assange opustí ekvádorskou ambasádu, bude zatčen.

2. dubna 2019 - Ekvádorský prezident obvinil Assange z porušování podmínek azylu na velvyslanectví poté, co Assange zveřejnil na portálu WikiLeaks fotografie Morena a jeho rodiny a připojil se údajně ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, jež má destabilizovat Ekvádor.

11. dubna 2019 - Assange byl po vyhoštění z ekvádorské ambasády zatčen. Policie ho zadržela na základě žádosti o vydání do USA a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s údajným znásilněním ve Švédsku. Londýnský soud ho pak shledal vinným z porušení podmínek kauce.

1. května 2019 - Assange byl v Británii odsouzen k trestu 50 týdnů odnětí svobody za porušení podmínek kauce, experti OSN později označili trest za nepřiměřený. Hrozil mu rok vězení.

13. května 2019 - Švédsko oznámilo, že znovu zahájí předběžné vyšetřování Assange, který v zemi čelí obvinění ze znásilnění.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz