Nová prohlášení údajných strůjců atentátů se na veřejnost dostala díky šestistránkové zprávě vojenského soudce ve věznici Guantánamo doručené do Pentagonu. V ní se pětice podezřelých vyjadřuje k obviněním, která proti nim vznesli žalobci za předchozí vlády prezidenta Bushe.
"Pro nás to nejsou obvinění, pro nás je to pocta, kterou neseme se ctí," uvádí se v dokumentu, který nese datum 1. března.
Pětice radikálů ve zprávě zesměšňuje americké úřady. "Mysleli jste, že vás budeme informovat o tajných plánech útoku?," píše se ve zprávě. "Obviňujte sebe a svůj neschopný výzvědný aparát a ne nás."
V dokumentu nazvaném Islámská odpověď na devět obvinění vlády, který nese podpisy Chálida Šajcha Muhammada, Alího Abdala Azíze, Ramzího Bin Šibhá, Mustafy Ahmada Havsávího a Válida Attaše, se také uvádí, že jsou "teroristy až do morku kostí."
Jsme svědomím vašeho mučení, říkají strůjci teroru
V únoru 2008 americké úřady připustily, že od hlavního strůjce útoků Chálida Šajcha Muhammada získávaly důkazy pomoci kontroverzní metody waterboarding, při které se u vyslýchaných navozuje pocit, že se topí.
Radikálové se v čerstvém prohlášení vyjadřují i k těmto obviněním. "Jsme nejlepší příklad vašeho černého svědomí za mučení vězňů," uvádějí v prohlášení.
Pravost dokumentu už potvrdil mluvčí Pentagonu Jeffrey Gordon. "Vypadá to, že jde o další pokus těchto obviněných získat si publicitu," uvedl Gordon.
Narážel tak na skutečnost, že to není poprvé, kdy se obvinění chlubí svou účastí na teroru z 11. září. Už v lednu dva z nich svou vinu přiznali a vzkázali, že chtějí být mučedníky islámu. - přečtěte si Dva strůjci teroru z 11. září se přiznali, chtějí být mučedníky
Barack Obama krátce po své inauguraci nařídil zastavit všechny dosud nevyřešené procesy na 120 dnů. Během tohoto času by měl speciální tým přezkoumat případy všech 245 podezřelých z terorismu, kteří jsou zadržováni na Guantánamu, a rozhodnout se, jestli mají být žalováni ve Spojených státech, nebo předáni do jiných zemí.
Prezident Obama rozhodl o uzavření Guantánama 22. ledna. Podle něj by se brány kontroverzní věznice měly zavřít do roka. Během něj musí Američané vyřešit složitý právní problém, co se zadržovanými vězni. Itálie, Španělsko, Portugalsko nebo Francie už nabídly, že by část vězňů podezřelých z terorismu mohly přijmout.