Jsem nevinen, prohlásil Krajišnik v Haagu

  13:16aktualizováno  13:16
- Bývalý předák bosenských Srbů Momčilo Krajišnik před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu prohlásil, že se necítí vinen. Krajišnik čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. Proces s dosud nejvýše postaveným činitelem bosenských Srbů byl zahájen v pátek.

Tento bývalý předseda Skupštiny Republiky srbské v Bosně byl zadržen, protože jej ICTY zařadil na tzv. tajný seznam osob obžalovaných z válečných zločinů

Momčilo Krajišnik

- urputný nacionalista a blízký spolupracovník Radovana Karadžiče,
- do roku 1996 druhý nejmocnější muž Srbska má na svém kontě snad ještě víc "škraloupů" než sám Karadžič, a to díky těsnému spojení s policií a místními orgány. V květnu 1996 byl veřejně obviněn, že pomohl získat Srbsku zbraně, které byly zjevně použity při masakru několika tisíc muslimských mužů během dobytí muslimské enklávy kolem Srebrenice ve východní Bosně v létě 1995.
- hned první mezinárodní jednání o situaci v Bosně a Hercegovině v roce 1993 vyneslo Krajišnikovi, který neovládá žádný cizí jazyk, přezdívku "Mister No". Právě on prý pohřbil Vanceův-Owenův plán. O jeho sveřeposti svědčí jeden z jeho výroků: "Požádejte mě, abych skočil z pátého patra, a já to udělám. Nechtějte po nás ale, abychom podepsali tuto listinu."
- zuřivá nenávist snílka o Velkém Srbsku vůči Muslimům a Chorvatům může souviset i s jeho osobní tragédií ze začátku války, kdy jeho manželka zahynula při dělostřeleckém ostřelování.
- podobně jako ostatní vůdcové je Krajišnik v podezření, že se na válečném konfliktu silně obohatil nezákonnými obchody.
spáchaných během války v Bosně (1992-1995).

Krajišnik zatčen za válečné zločiny (3. 4. 2000)
Nejvýše postavená osoba obviněná z válečných zločinů v bývalé Jugoslávii byla zatčena. Jde o předáka bosenských Srbů Momčila Krajišnika. "Je obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti, porušení válečných zákonů a zvyklostí a vážných porušení ženevské konvence včetně vraždy, úkladné vraždy, vyhlazování, spoluviny na genocidě, deportace a nehumánních činů," praví se v prohlášení generálního tajemníka NATO George Robertsona.

Krajišnikovovo zatčení odsoudil nejen Miloševič, ale i představitel nejsilnější srbské opoziční strany Srbského hnutí obnovy Vuk Draškovič, který to označil za zavrženíhodné ze všech možných hledisek - "politických, právních i jiných."

Krajišnikův otec: Kdyby zaklepali, otevřel bych
Krajišnika zatkli příslušníci francouzského mírového kontingentu v pondělí časně ráno v jeho domě v Pale, ležícím patnáct kilometrů jihovýchodně od bosenské metropole Sarajeva, oznámil bosenskosrbský rozhlas.

Svědci tvrdí, že příslušnici SFOR vyrazili při zatčení dveře Krajišnikova domu pomocí výbušniny. "Pak odvedli mého tátu pryč," řekl pro agenturu AP Krajišnikův jedenadvacetiletý syn Miloš a dodal: "Někteří z nich mluvili srbsky, jiní anglicky, ale většina francouzsky." Předtím, než ho a jeho devatenáctiletého bratra Njegoše příslušníci SFOR svázali a přiměli lehnout si na podlahu tváří k zemi, podařilo se mu podle vlastních slov zahlédnout sedm nebo osm vojáků.

Krajišnikův otec Sretko ironizoval násilí použité k vynucení přístupu do domu. "Kdyby byli zaklepali na dveře, byl bych jim otevřel," řekl reportérům. Podle jugoslávské agentury Tanjug byl Krajišnik odveden v pyžamu a bos.

 

Bývalý předák bosenských Srbů Momčilo Krajišnik před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, 7. 4. 2000

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Palestinci přijdou o část daní, Izrael si je nechá kvůli rodinám vězňů

Na hranicích Pásma a Gazy protestovaly tisíce Palestinců. (13. dubna 2018)

Izraelská vláda se rozhodla, že už Palestincům nebude posílat tolik peněz jako dosud. Z celkové sumy odečte částku,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz