Jordánsko vyhlásilo boj s extremisty. V SMS káže, o čem mluvit v mešitách

  17:14aktualizováno  17:14
Otázku radikálních imámů neřeší pouze ve Francii nebo Velké Británii, ale také v Jordánsku. Drobná blízkovýchodní země zažila v poslední době několik útoků napojených na takzvaný Islámský stát, a tak se rozhodla diktovat imámům, o čem mají a nemají v kázáních mluvit. „Notičky“ jim rozesílá skrze SMS.
Ammán, hlavní město Jordánska

Ammán, hlavní město Jordánska | foto: Profimedia.cz

Pátky jsou pro praktikující muslimy důležitými dny - probíhá totiž kázání. V něm imám promlouvá k věřícím a tradičně má velkou volnost, o čem mluvit, podobně jako faráři. V Jordánsku je však tato svoboda slova už minulostí.

Jordánské ministerstvo pro náboženské záležitosti totiž imámům už od listopadu diktuje, o čem mají v pátečních kázáních mluvit, píše server Middle East Eye (MME). „Kázání je životně důležitý nástroj proti extremismu,“ sdělil šejk Ismail Chutaba, který má právě toto opatření na ministerstvu na starosti. Jordánsko se tak zařadilo do skupiny států jako Saúdská Arábie, Turecko, či jiné státy Perského zálivu, které kázání regulují.

Salafismus vs. extremismus

Zmíněné opatření je z kategorie těch, které mají zabránit šíření extremismu i salafismu. Ačkoli není salafismus jako takový násilný, džihádistické organizace včetně takzvaného Islámského státu (IS), al-Káidy či jedinců odvolávajících se právě na tento fundamentalistický směr na Jordánsko již několikrát zaútočili. Země se totiž zapojila do boje proti terorismu a to zejména proti IS (více si o tom můžete přečíst zde i zde).

Ačkoli již předtím jordánské ministerstvo doporučovalo imámům témata, nebyla závazná. „Teď máme jedno téma, které textovou zprávou zašleme všem imámům pár dní před pátečním kázáním. Zpráva obsahuje hlavní body, kterými by se měli zabývat, a návrhy, na co by v posvátných textech mohli odkazovat,“ dodal Chutaba. Většina imámů v království je přitom jmenována a usměrňována ministerstvem, které také provozuje většinu mešit.

Jenže opatření, které má řešit bezpečnostní situaci, nenašlo přílišné pochopení u obyčejných Jordánců. Reportér MME se například zeptal na názor 47letého Samira, klíčníka jedné z mešit v hlavním městě. Ten řekl, že proti opatření zas tolik nemá, ale že témata diktovaná vládou nejsou vyhovující. „Jordánsko má hodně problémů. Proč o nich nemůžeme slyšet v kázáních? Vláda řeší témata, která ale pro naše životy jako občanů nejsou příhodná,“ sdělil.

A vlastník náboženského knihkupectví, Mohamed Abu Mudžahid, jeho slova jen potvrzuje: „Vláda neumožňuje diskutovat o ropě, bezpečnosti či ekonomice. To jsou pro lidi důležitá témata, ale přikázaná témata nejsou ani zajímavá, ani důležitá,“ postěžoval si. A zatímco je důležité bojovat s extremismem, pravý extremismus nařizuje lidem, co si mají myslet, dodal sarkasticky.

Nudná a nezáživná kázání?

Jak je vykonávána samotná kontrola imámů? Již zmíněný Chutaba k tomu dodává: „Když slyšíme, že kazatel říká něco jiného, než co jsme mu řekli, tak si s ním popovídáme a zjistíme, zda je to technický problém, nebo má třeba špatné nápady.“ Další zdroje uvádějí, že mešity jsou kontrolovány také velmi silnou jordánskou zpravodajskou službou.

Mnozí lidé však rozporují, že takové opatření bude mít vůbec nějaký vliv. „Je tu extremismus i terorismus. Ale standardizovat kázání znamená, že přijdeme o sílu, jak proti těmto věcem bojovat. Líbí se mi, když se v kázáních objevovala témata o těžké situaci, ve které žijeme,“ říká 31letý Husam.

Jeho slova potvrzuje i politický analytik Osama as-Šaríf, který studuje salafistické hnutí. „Lidé si najdou cestu, jak salafistické kázání poslouchat. Prostě se s nimi sejdou doma, zkrátka jinde, než ve státem řízených mešitách,“ upozorňuje.

Není ani jasné, zda jsou opatření zasazena do nějaké širší strategie, jak bojovat proti extremismu. Mluvčí jordánské vlády nereagoval na žádost reportéra MME o komentář. Pro vládu je tak důležité přesvědčit Jordánce, že v kázáních, které mají společenský i politický význam, dokáže dostatečně reflektovat významné problémy. Výrazně by tím extremisty omezila.

Bývalé „Království míru“

Země s 6,5 miliony obyvatel byla donedávna označovaná za „Království míru“. V prosinci však zažila útok, který otřásl celou zemí: útočníci z řad IS obléhali známý hrad Krakem des Moabites v městě Kerak. Zemřelo při tom deset lidí (včetně kanadského turisty). zraněno bylo dalších 34.

Již předtím se v zemi podobné útoky objevily, většinou však byly směřovány na bezpečnostní složky (více jsme psali zde).

Země kromě toho trápí dopady válečných konfliktů v regionu. V zemi je podle Ammánu víc jak milion syrských uprchlíků (o kterých si můžete přečíst zde). Jordánsko také zažívá ekonomickou krizi částečně způsobenou právě válkou v Sýrii a Iráku, snaha zvýšit daně navíc vedla k protestům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Čistka v armádě. Turecko zatklo 300 vojáků, obviňuje je z podpory Gülena

Erdoganovi příznivci v Istanbulu pálí figurínu duchovního Fethullaha Gülena...

Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena...

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Rozruch v britském parlamentu. Od Mayové i Corbyna odcházejí poslanci

Poslanec Chuka Umunna na tiskové konferenci oznamuje, že vystupuje z...

Velká Británie možná stojí na okraji radikální proměny svého tuhého politického systému. Poslanci z řad...

Ford Focus 1.6 TDCi...
Ford Focus 1.6 TDCi...

r.v. 2010, naj. 130 393 km, diesel
133 333 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz