Vraždy podle předlohy. Joker by nebyl prvním filmem inspirujícím zločince

  19:19aktualizováno  19:19
V České republice měl ve středu premiéru film Joker. Snímek o vraždícím klaunovi vyvolal ještě před premiérou obsáhlou diskusi, jestli nebude inspirací pro ty jedince, z nichž se čas od času stávají takzvaní šílení střelci. Pokud by se tak stalo, nešlo by o první případ, kdy film inspiroval ke spáchání vražedných činů.
Část 1/6
Joaquin Phoenix ve filmu Joker

Joaquin Phoenix ve filmu Joker

Hlavní postava nového amerického trháku, Joker, zobrazuje bílého, neúspěšného muže, který se vydá na dráhu zločinu. Mnozí kulturní komentátoři vyjádřili obavy, že se může stát inspirací pro hnutí takzvaných incelů, tedy frustrovaných mužů, z nichž někteří se za svůj nedostatek sexu pomstili teroristickými činy. 

Incel byl název skupiny na sociální síti Reddit, kde muži diskutovali o své frustraci z nedostatku pohlavního styku a o tom, že je ženy nepovažují za atraktivní; mnohdy přitom ženy ze svých problémů vinili. 

Název Incel byl odvozen od spojení „involuntary celibate“ neboli nedobrovolný celibát. Síť skupinu nakonec zablokovala, k hnutí se například hlásil i Alek Minassian, který minulý rok zabil deset lidí v Torontu, když do skupiny náhodných chodců najel dodávkou.

Ryze misogynistický byl rovněž útok Američana Elliota Rodgera, který v roce 2014 zabil šest žen, než svou zbraň namířil proti sobě. Není bez zajímavosti, že vrah byl synem režiséra Petera Rodgera, jemuž hollywoodská studia svěřila pomocnou režii scifi thrilleru Hunger Games.

Krátce poté, co měl v USA premiéru nejnovější Joker s hercem Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, snesla se na něj vlna kritiky právě kvůli násilí, jímž může inspirovat. V blockbusteru nemá nikdo nadpřirozenou sílu, ani v něm nebojuje dobro se zlem. Hlavní hrdina prochází hrůznou transformací, jejímž sdělením je podle kritiků pouze demonstrované násilí.

Přestože kritici po premiéře filmu na festivalu v Benátkách věštili Jokerovi úspěch, nejnovější recenze hovoří o vyprázdněnosti jeho obsahu nebo rovnou o naprosté prázdnotě.   

Sám představitel hlavní role na otázku redaktora britského online deníku The Telegraph, zda jeho film může inspirovat k násilí, nedokázal reagovat a z interview raději rovnou odešel. Herec později přiznal, že ho tato myšlenka vůbec nenapadla a že nemá ponětí, jak by na ní mohl inteligentně odpovědět.

Hercova reakce ukazuje, jak obtížně lze zjistit, zda existuje vztah mezi násilnými filmy a skutečným násilím. V řadě případů mohli být pachatelé násilností inspirováni scénami ve filmech. Jak však upozorňuje web Forbes, nelze filmy činit odpovědnými za skutky pachatelů, kteří by je učinili tak jako tak.

Autor:
Témata: film, vrah, vražda

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz