„Tato věc byla obrovským šokem. Mohli jsme vidět, jak se ruské taktické bataliony shromažďují, ale různé země měly velmi odlišné perspektivy,“ uvedl bývalý britský expremiér v rozhovoru pro stanici CNN.
„Nepochybujte o tom, že Francouzi to až do poslední chvíle popírali,“ řekl o Francii, jejíž prezident Emmanuel Macron opakovaně navštěvoval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jej od invaze odradil.
Johnsonova slova si za rámeček nedá ani německý kancléř Olaf Scholz, který podobně jako Macron i po vypuknutí války telefonoval Putinovi, aby docílil konce bojů. „Německý názor v jedné fázi byl, že pokud k invazi dojde, bude to katastrofa a bylo by lepší, když celá věc bude rychle u konce a Ukrajina se složí,“ řekl Johnson, podle něhož Němce k tomuto přístupu vedly „všechny možné rozumné ekonomické důvody“.
„Nemohl jsem to podpořit, myslel jsem si, že je to katastrofální pohled,“ zdůraznil Johnson. „Ale chápu, proč přemýšleli tak, jak přemýšleli,“ pokračoval Johnson.
Německo je dlouhodobě obviňováno, že kvůli svým těsným ekonomických vazbám na Rusko, zvláště co se týče energetiky, se nepostavilo zpočátku vůči Rusku tak rozhodně, jak mělo. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková připustila, že Německo dříve nepříliš pozorně naslouchalo „správnému hodnocení Ruska“ ze strany mnoha partnerů. Nyní se Němci snaží od závislosti na ruských energiích co nejrychleji odpoutat.
Posledním státem, kterému se od Johnsona dostalo příkrého hodnocení, je Itálie. Její vláda vedená v té době Mariem Draghim „v určité fázi jednoduše říkala, že nebudou schopni podpořit pozici, kterou zaujímáme“, vzhledem k „masivní“ závislosti Itálie na ruských surovinách.
Putin konfliktu na Ukrajině nelituje. Němci dělají s NATO chybu, tvrdí |
Itálie měla tradičně s Ruskem v evropském prostoru nadstandardně dobré vztahy. Italská média nabízela ruským komentátorům prostor pro šíření propagandy Kremlu a byli to italští politici, kteří jako jedni z prvních navštívili Moskvu po okupaci Krymu. Pro tuto blízkost si Itálie vysloužila nelichotivé označení „trojský kůň Ruska“ v Evropě.
Nicméně po vpádu ruských sil na Ukrajinu se právě Draghi stal jedním z nejsilnějších hlasů podporujících protiruské sankce. A nová italská premiérka Giorgia Meloniová dala najevo, že na nastoleném, vůči Rusku kritickém kurzu, nehodlá nic měnit.
Chvála EU od zastánce brexitu
Johnson uznává, že okamžitě po začátku invaze se i zprvu zdráhavé státy okamžitě postavily na stranu napadené Ukrajiny. „Stalo se to, že všichni, Němci, Francouzi, Italové, (americký prezident) Joe Biden, viděli, že prostě není žádná jiná možnost. Protože s tím chlapem (Putinem) jste nemohli vyjednávat. To je klíčový bod,“ řekl expremiér.
Horlivý zastánce brexitu nešetřil slova chvály na EU. Podle něj si ve svém odporu vůči Rusku „počínala skvěle“. „Po všech svých obavách vzdávám hold tomu, jak EU jednala. Byli sjednoceni. Sankce byly tvrdé,“ řekl Johnson.
Kdyby byl Putin žena, na Ukrajinu by nezaútočil, soudí britský premiér |
Sám Johnson patřil mezi nejtvrdší kritiky ruského prezidenta Vladimira Putina a velké podporovatele Ukrajinců. S ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským navázal úzký vztah. „Je to velmi odvážný chlap. Myslím si, že historie konfliktu by byla velmi, velmi odlišná, kdyby tu nebyl,“ ocenil expremiér ukrajinského Zelenského.
Obdiv je zřejmě vzájemný. Po rezignaci rekordně krátce působící premiérky Lizzy Trussové se na oficiálních twitterovém účtu ukrajinské vlády objevil příspěvek vyjadřující podporu návratu Johnsona do premiérského křesla. Příspěvek byl rychle smazán, ale podle serveru Politico bizarní případ naznačil, že „Kyjev stále sní o Borisi Johnsonovi“.
Boris Johnson promluvil na dálku k ukrajinským poslancům:
3. května 2022 |