Nezoufejte a neschovávejte se za zdmi, vzkázal McCain v dopise Američanům

  9:58aktualizováno  12:41
Zesnulý americký republikánský senátor John McCain napsal Američanům dopis na rozloučenou. Vyzývá je v něm, aby nezoufali kvůli těžkostem dneška a neschovávali se za zdmi. Média dopis hodnotí jako výhradu vůči politice současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten ustoupil tlaku ze všech stran a v krátkém prohlášení ocenil McCainovy zásluhy.

Zemřel John McCain, americký senátor a veterán z Vietnamu | foto: Reuters

Dopis v úterý přečetl mluvčí McCainovy rodiny Rick Davis a na Twitteru jej zveřejnila i senátorova dcera Meghan. McCain, který v sobotu po ročním boji podlehl agresivní formě rakoviny mozku, se vyznává z toho, že pro něj byla čest sloužit Spojeným státům. 

„Snažil jsem se naší zemi sloužit se ctí. Dělal jsem chyby, ale doufám, že má láska k Americe je převáží,“ napsal senátor a veterán války z Vietnamu. V dopise popisuje, že si celý život připadal jako „nejšťastnější člověk na Zemi“.

A ten pocit neustal ani ve chvíli, kdy se připravoval na konec svého života. „Mám zážitků, dobrodružství a přátelství tolik, že vystačí na deset uspokojivých životů, a jsem tak vděčný. Jako většina lidí mám i výčitky, ale nevyměnil bych jediný den svého života, ať už z dobrých nebo špatných dob, za nejlepší den v životě kohokoliv jiného,“ říká senátor s tím, že za to všechno vděčí lásce své manželky a rodiny.

Fotogalerie

McCain, který byl znám svou přímočarostí a zásadovostí a který neváhal v klíčových otázkách spolupracovat s demokraty, varoval předtím, aby jako patriotismus byla nazývána klanová rivalita, která po celém světě jen rozsévá vztek, nenávist a násilí.

„Oslabujeme naši velikost, když se schováváme za zdmi, místo abychom je strhli, když pochybujeme o síle našich ideálů, než abychom jim důvěřovali jako hnací síle ke změnám, kterou vždy byly,“ uvedl McCain. „Nezoufejte kvůli současným potížím, ale vždy věřte v naději a velikost Ameriky, protože zde není nic nevyhnutelného. Američané se nikdy nevzdávají. Nikdy se neskláníme. Nikdy se neschováváme před historií. My historii píšeme,“ napsal v závěru.

„Sbohem, američtí spoluobčané. Bůh vám žehnej a bůh žehnej Americe, zakončil McCain dopis.

27.srpna 2018 v 20:32, příspěvek archivován: 28.srpna 2018 v 09:14

Please read my father's farewell letter to the country he loved so much - “Do not despair of our present difficulties but believe always in the promise and greatness of America, because nothing is inevitable here. Americans never quit. We never surrender.” https://t.co/pwZUR7R3dp

Vážím si jeho služby, řekl Trump k McCainovi po všeobecném tlaku

Americký prezident Donald Trump mezitím po dlouhém mlčení nakonec ustoupil tlaku a rozhodl se vyzdvihnout McCainovy zásluhy. Také dovolil na znamení smutku opět stáhnout na půl žerdi státní vlajku v Bílém domě, informovala v úterý agentura AP.

Trump se ocitl pod tvrdým tlakem nejen médií, ale i politiků jak z demokratického, tak republikánského tábora, když v sobotu pouze na Twitteru zveřejnil krátkou neosobní zprávu, v níž vyjádřil soustrast rodině senátora za stát Arizona. Do pondělního večera pak na dotazy novinářů a po četných výzvách politiků i válečných veteránů nakonec svolil ke zveřejnění písemného prohlášení. 

„Navzdory našim sporům v politice si vážím služby, kterou senátor John McCain vykonal pro naši zemi,“ uvedl. Poté při setkání s představiteli evangelické církve dodal, že soucítí s McCainovou rodinou a znovu ocenil senátorovy zásluhy. 

McCain byl během války ve Vietnamu válečným zajatcem a v roce 2008 neúspěšně kandidoval v amerických prezidentských volbách. Platil za jednoho z nejrespektovanějších členů Kongresu a experta na zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku. 

Také ostře kritizoval Trumpa už během poslední předvolební kampaně i po jeho nástupu do prezidentské funkce. Trump mu nemohl nic z toho zapomenout. Smuteční ceremonie k uctění památky Johna McCaina začnou ve středu, kdy by se senátor dožil 82 let. 

Senátor John McCain bojoval se zhoubným nádorem mozku:


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Dítě údajně ukradlo panenku. Policista zatkl rodiče a hrozil jim zabitím

Holčička ukradla ve Phoenixu panenku. Policie pak hrozila rodině zbraní (18....

Spojené státy šokoval videozáznam z minulého měsíce, na kterém policisté míří zbraněmi na muže a těhotnou ženu poté, co...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Najdete na iDNES.cz