Kontakt se Sověty i chyby policie. Co ukrývají dokumenty o smrti Kennedyho?

  10:39aktualizováno  10:39
Americké archivy ve čtvrtek zveřejnily většinu ze zbývajících tajných dokumentů o vraždě Johna F. Kennedyho. Odpovědi na klíčové otázky však nepřinesly. Potvrdily nicméně, že atentátník Lee Harvey Oswald byl v kontaktu se Sovětským svazem i Kubou. Policie také po atentátu dostala informace, že ho někdo plánuje zabít.

Zveřejnění všech materiálů týkajících se vraždy někdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedy ukládal archivům zákon z roku 1992. Na odhalení čekalo přes tři tisíce materiálů. Badatelé se však nakonec mohou ponořit „pouze“ do 2 800, zbytek zůstal na příkaz prezidenta Donalda Trumpa utajen kvůli obavám o národní bezpečnost (více o nevydání části materiálů čtěte v tomto článku). Nutno podotknout, že ani Trumpovi se tento krok příliš nezamlouvá.

Vražda Castra a Vietnam

Mezi odtajněnými dokumenty jsou i informace, které s atentátem na Kennedyho souvisí jen okrajově. Jde například o údajnou odměnu, kterou kubánští exulanti v USA byli ochotni vyplatit za zabití havanských revolucionářů

Za smrt Fidela Castra to bylo 100 000 dolarů (dnes odpovídá hodnotě 800 000 dolarů, tedy 17,5 milionu korun), za zabití jeho bratra Raula a za smrt Ernesta Che Guevary, argentinského revolucionáře a Castrova ministra, po 20 000 dolarech.

Podle televize CNN  odtajněné dokumenty potvrzují, že přípravy atentátu na Fidela Castra byly zahájeny už v prvních dnech Kennedyho úřadování v Bílém domě. Robert Kennedy, prezidentův bratr a ministr spravedlnosti, prý zjistil, že CIA nabídla přes prostředníka americkému gangsterovi Samu Giancanovi 150 000 dolarů za to, že najme Castrova vraha. Tajná služba měla prý zájem i na spolupráci s jinými gangstery, kteří měli Castra otrávit smrtící pilulkou.

Zpravodajský server Politico  poukazuje  na možnou vietnamskou stopu ve vyšetřování, kterou je prý zpráva bývalého šéfa CIA Richarda Helmse z roku 1975. Helms v odtajněné výpovědi tvrdí, že tehdejší prezident USA Lyndon Johnson spekuloval, že Kennedyho vražda byla odvetou za smrt jihokorejského diktátora Ngo Dinh Diema po puči z listopadu 1963, do něhož byla údajně CIA zapletena.

Zdroj: ČTK

Dokumenty si krátce po zveřejnění začali pročítat historici i novináři z celého světa. Zřejmě nejzajímavějším odhalením je dosud zpráva tehdejšího ředitele FBI J. Edgara Hoovera. Podle ní měly americké tajné služby zprávy o přípravě vraždy strůjce atentátu Lee Harveyho Oswalda. Oswalda zabil dva dny po smrti Kennedyho majitel nočního podniku Jack Ruby.

Hoover, 24. listopadu 1963 (JFK zemřel 22. listopadu, Lee Harvey Oswald 24. listopadu), napsal:  „Včera večer jsme v naší kanceláři v Dallasu přijali hovor. Nějaký muž klidným hlasem říkal, že je členem skupiny, která plánuje zabít Oswalda. Kontaktovali jsme policii v Dallasu a ujistili jsme se, že Oswald bude mít vyhovující ochranu. To se však nakonec nestalo.“ 

Ruby postřelil Oswalda v přímém přenosu během převozu do věznice. FBI poté vyslala svého agenta do nemocnice, a doufala, že by se zraněný Oswald mohl na smrtelné posteli přiznat k vraždě amerického prezidenta. To se však nestalo. Oswald na následky zranění v noci v nemocnici zemřel. Shodou okolností ve stejné nemocnici, ve které se dva dny před tím pokoušeli lékaři zachránit život Kennedymu.

Ve stejném textu Hoover píše i o pochybnostech náměstka nejvyššího státního zástupce Nicholase Katzenbacha. Ten se měl obávat, aby veřejnost nezačala šířit konspirační teorie o vraždě Kennedyho. Zároveň prý poznamenal, že Oswald před vraždou navštívil Mexiko, telefonoval na tamní kubánskou ambasádu a na sovětské velvyslanectví odeslal žádost o udělení víza.

Kontakt se Sověty a tajemný telefonát

Odtajněné dokumenty rovněž nabízí zajímavý pohled na postoje Sovětského svazu k atentátu. Kreml v reakci na zabití Kennedyho v interní komunikaci uváděl, že Oswald je „neurotický maniak, který zradil svou zemi“. Představitelé Sovětského svazu také věřili, že za smrtí amerického prezidenta je větší konspirace, kterou mohli zorganizovat lidé okolo Lyndona B. Johnsona, nástupce Kennedyho v Bílém domě.

Moskva se také obávala případné reakce USA, kdyby byl Sovětský svaz dáván do souvislosti s atentátem. V interní zprávě FBI se píše: „Náš zdroj uvádí, že představitelé Sovětského svazu se obávají, že některý z generálů by bez pevného vedení Spojených států mohl odpálit rakety na Sovětský svaz.“ Zveřejněné materiály rovněž potvrdily, že Oswald před vraždou mluvil se sovětskými diplomaty v Mexiku. Kontakt měl s velvyslancem Vladimirem Vladimirovičem Kostikovem i členy sekce KGB, která měla na starosti sabotáže a vraždy.

Fotogalerie

Zmínky se v nově odtajněných dokumentech dočkala také Kuba. Její zástupci FBI ubezpečovali, že nemají s vraždou Kennedyho nic společného. Kubánský velvyslanec v USA však v roce 1963 byl podle záznamů CIA smrtí amerického prezidenta potěšen. V roce 1967 FBI zachytila rozpravu kubánského důstojníka, který tvrdil, že Oswald byl skvělým střelcem. Důstojník Oswalda prý znal už před atentátem, uvádí CNN.

Další informace z odtajněných dokumentů jsou spíše jen malými střípky, které dokreslují komplikovanost celého případu. Dallaské oddělení FBI se například v listopadu 1963 snažilo sledovat Oswalda. Tajemně působí i britská stopa. Pětadvacet minut před atentátem totiž obdržel reportér britského deníku Cambridge Evening News telefonát a hlas na druhém konci mu radil, ať za chvíli zavolá na americkou ambasádu, která pro něj bude mít „něco velkého“.

Oficiální verze

Kennedy podle oficiální vyšetřovací verze, kterou zveřejnila v září 1964 takzvaná Warrenova komise, zemřel 22. listopadu 1963 krátce po půl jedné odpoledne. Jeho vůz, ve kterém cestovala také jeho žena Jackie a guvernér John Connally, projížděl po dallaském náměstí Dealey Plaza. Zazněly tři výstřely. První střela prezidenta minula, druhá ho zasáhla do zad. Poslední roztrhla Kennedymu hlavu, těžké zranění utrpěl i Connally. Americký prezident nejevil známky života a v nemocnici byl následně prohlášen za mrtvého.

Po pár hodinách policie zadržela Lee Harvey Oswalda. Po dvanácti hodinách ho obvinila z vraždy Kennedyho a policisty JD Tippita. O dva dny později v přímém přenosu majitel nočního klubu Jack Ruby Oswalda postřelil, ten na následky poranění v nemocnici po několika hodinách zemřel. Ruby byl později odsouzen k trestu smrti. Rakovina ho však dohnala dříve, Ruby zemřel v roce 1967.

Kennedyho vrah byl možná jen loutkou KGB. L.H. Oswald a jeho příběh

Okolo vraždy stále panuje celá řada nejasností. Některé teorie hovoří o tom, že na Kennedyho pálilo více střelců. Mluví se také o přešlapech amerických tajných služeb či objednání vraždy amerického prezidenta ze Sovětského svazu či Kuby. Nově odtajněné dokumenty tyto části případu příliš neosvětlily.

V archivech však stále zůstávají stovky materiálů. Podle tajných služeb by nikdy neměly být zveřejněny, protože obsahují informace, které mohou ohrozit bezpečnost Spojených států. Speciální komise nyní bude zkoumat, zda je toto tvrzení pravdivé. 

The Washington Post upozorňuje, že mezi nezveřejněnými dokumenty je i  zpráva šéfa rezidentury CIA v Dallasu Waltona Moorea z doby atentátu nebo  výpověď podnikatele Gordona McClendona, který hovořil s Jackem Rubym krátce předtím, než zastřelil Oswalda. Chybí i podrobnější informace o aktivitách kubánského exilu v USA. Otázkou zůstává, jestli se někdy tyto dokumenty dostanou na veřejnost. Konspirační teorie tak budou nad vraždou Kennedyho viset i nadále.

Všechny nově odtajněné dokumenty o vraždě Kennedyho si můžete v angličtině projít v tomto odkazu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

A Christian speaker holds a copy of the Bible at Speakers' Corner in Hyde...

Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž...

Muž s amputovanou nohou se našel na balíčku tabáku. Nedal jsem souhlas, zuří

Varování na balíčku cigaret

Muž ve východní Francii nemohl uvěřit svým očím, když na balíčku s tabákem našel fotografii svojí amputované nohy....

Do španělské enklávy Melilla na severu Afriky proniklo asi padesát migrantů

Radost afrických uprchlíků, kterým se podařilo zdolat plot mezi Marokem a...

V pátek se skupina asi 150 migrantů pokusila překonat hraniční plot, který odděluje španělskou enklávu Melilla na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz