Summit Putin-Biden: Nikdo nechce studenou válku, vrátí se velvyslanci

  • 1523
Ruský prezident Vladimir Putin po jednání se svým americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě oznámil, že se dohodli na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Biden uvedl, že nikdo nechce novou studenou válku. S Putinem mluvil mimo jiné o návrhu, aby jisté druhy infrastruktury byly mimo dosah kybernetických útoků.

„Otázku návratu našich velvyslanců na jejich působiště v Moskvě a Washingtonu jsme vyřešili. Vrátí se tam už příštích dnech,“ oznámil po jednání Putin. Oba ambasadoři byli začátkem roku povoláni ke konzultacím v důsledku rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem.

Šéf Kremlu dále oznámil, že Moskva a Washington zahájí jednání o možných změnách nedávno prodloužené smlouvy Nový START o kontrole jaderných zbraní. Konzultace podle něj obě země zahájí také na téma kybernetické bezpečnosti. 

V této souvislosti Putin prohlásil, že „největší počet kybernetických útoků na světě pochází z prostoru Spojených států“. Washington naopak dlouhodobě z hackerských útoků proti USA viní Rusko.

Putin uvedl, že s Bidenem hovořil také o válce na východní Ukrajině či ruské vojenské aktivitě u ukrajinských hranic. O vstupu Ukrajiny do NATO nicméně Rusko podle Putina zatím jednat nehodlá.

Na otázku týkající se Bidenova březnového výroku, v němž ruského prezidenta označil za „zabijáka“ Putin reagoval s úsměvem. „Vysvětlili jsme si to. Rozhovor byl velmi konstruktivní. Přesvědčil jsem se, že prezident Biden má hodně zkušeností. Mluvili jsme spolu o samotě dvě hodiny,“ řekl.

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin se sešli v ženevské vile La Grange. Jednat budou o řadě témat. Je to první schůzka od Bidenova nástupu do funkce. (16. června 2021)

Státníci jednali i o situaci v Arktidě. „Pouze tam obnovujeme infrastrukturu, která tam byla za Sovětského svazu. Jde nám také o ochranu životního prostředí. Není důvod se našeho působení v regionu obávat,“ uvedl Putin s tím, že Rusko v Arktidě neporušuje žádné mezinárodní dohody.

Putin uvedl, že ho prezident Biden na návštěvu do Bílého domu nepozval. „Já jsem ho do Ruska také nezval. Něco takového musí uzrát,“ řekl Putin s tím, že jednání s Bidenem nebylo poznamenáno nepřátelstvím a že oba hlavní protagonisté vyjadřovali touhu pochopit stanoviska toho druhého.

Putin krátce promluvil také o opozičníkovi Alexeji Navalném. Řekl o něm, že opakovaně ignoroval ruskou legislativu a po příjezdu do Ruska se nechal cíleně zadržet. „Není k tomu co dodat,“ popsal. 

Lidská práva jsou pro nás zásadní, řekl Biden

Rozhovory v ženevské vile La Grange trvaly zhruba tři a půl hodiny. Biden před novináře předstoupil samostatně v půl osmé večer. „Atmosféra byla pozitivní. Tam, kde jsme se nedohodli, jsme to konstatovali, během jednání nedošlo k žádnému vyhrocenému sporu,“ popsal jednání Biden. 

„USA a Rusko by měly být schopny spolupracovat v oblastech, kde mají společné zájmy, a vzájemné vztahy by měly být stabilní a předvídatelné, uvedl Biden s tím, že nikdo nechce novou studenou válku. Podle Bidena jeho ruský protějšek chápe, že to „zjevně není v ničím zájmu“.

„To hlavní je, že jsem řekl prezidentu Putinovi, že musíme mít nějaká základní pravidla cesty,“ řekl šéf Bílého domu. Státníci podle Bidena v této souvislosti jednali o návrhu, aby jisté druhy klíčové infrastruktury byly mimo dosah kybernetických útoků.

„Řekl jsem prezidentu Putinovi, že moje agenda nemíří proti Rusku ani nikomu jinému. Je tady pro americký lid,“ prohlásil prezident USA.

Biden řekl, že „na stole“ budou vždy také lidská práva. „Mluvili jsme spolu o opozičníkovi Alexeji Navalném, který byl loni otráven, o svobodě slova nebo omezování médií,“ uvedl Biden s tím, že USA hodlají i nadále usilovat o dodržování lidských práv všude po světě. Pokud by Navalnyj zemřel, následky pro Rusko by byly „zničující“, dodal prezident USA.

Biden rovněž potvrdil Putinova slova, že v arktické oblasti je zapotřebí dosáhnout určitého způsobu koexistence. Šéf Bílého domu chce v regionu jít cestou spolupráce nikoli soupeření. 

Prezidenti se setkali v honosné vile

Biden s Putinem se ve středu setkali v půl jední. Na úvod si krátce potřásli rukou a pak se odebrali do útrob vily La Grange. Švýcarský prezident Guy Parmelin prezidenty uvítal ve „městě míru“ a popřál jim plodné rozhovory. 

Schůzka pak začala v knihovně vily z 18. století za přítomnosti ministrů zahraničí obou velmocí Antonyho Blinkena a Sergeje Lavrova. „Pane prezidente, chtěl bych vám poděkovat za iniciativu vedoucí k dnešní schůzce. Doufám, že naše setkání bude produktivní,“ řekl Putin Bidenovi.

„Vím, že jste měl dalekou cestu. A mnoho práce. Přesto se v rusko-amerických vztazích nahromadilo mnoho otázek, které vyžadují diskusi na nejvyšší úrovni,“ pokračoval ruský prezident. „Já myslím, že je vždy lepší setkání tváří v tvář,“ odpověděl mu Biden. 

Putin a Biden nejprve jednali za zavřenými dveřmi pouze ve společnosti šéfů diplomacií svých zemí, před čtvrtou hodinu odpoledne pak odstartovala širší jednání obou delegací. 

Americký prezident do Ženevy dorazil z Bruselu už v úterý odpoledne, kdy ho přivítal prezident Parmelin. Putin přicestoval ve středu, oficiální uvítání na letišti si nepřál. Na místo jednání ruský prezident dorazil jako první. Prezidentský summit začal krátce před 13:30 po příjezdu Bidena z hotelu.

Vzhledem k napjatosti rusko-amerických vztahů pozorovatelé před začátkem jednání uváděli, že neočekávají konkrétní výsledky. Washington prohlašoval, že jeho cílem jsou stabilní a předvídatelné styky. Pro Moskvu bylo podle expertů setkání především otázkou prestiže.

K setkání prezidentů došlo na závěr Bidenovy první zahraniční cesty od nástupu do funkce. V posledních dnech nejprve v Británii jednal s lídry zemí skupiny G7 a poté se zúčastnil schůzky NATO v Bruselu. 

Putin veřejně necestoval do zahraničí od začátku pandemie covidu-19. Se zahraničními lídry se setkával v Moskvě či v Soči a většina jeho jednání s ministry a guvernéry se konala ve virtuálním formátu.

Uzavřená Ženeva

Pobyt obou státníků provázejí mimořádná bezpečnostní opatření a pro veřejnost je pohyb na řadě míst Ženevy omezen. Podle švýcarského tisku se na zajištění bezpečnosti podílí na 3 500 policistů, blíže neupřesněný počet agentů tajné služby a rovněž ruský i americký tým.

Rusko nedávno zařadilo USA spolu s Českem jako jediné dva státy na seznam zemí, které nepovažuje za přátelské. Moskva i Washington hovořily v posledních týdench o tom, že jejich vztahy jsou na bodu mrazu.

USA také uvalily sankce na vysoké ruské činitele kvůli řadě sporů, jež se týkají ruské anexe Krymu z roku 2014, obvinění ze zasahování do amerických voleb, či kybernetických útoků proti americkým firmám a úřadům, za nimiž podle Washingtonu stojí hackeři spojení s Moskvou. Ta obvinění odmítá a tvrdí, že Západem zmítá protiruská hysterie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video