Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Všichni královnini prezidenti. Alžběta jich před Bidenem potkala už dvanáct

Až se Joe Biden v neděli sejde na hradě Windsor s britskou královnou Alžbětou II., stane se už třináctým prezidentem USA, kterého tato čest potkala. Mnozí z jeho předchůdců se v přítomnosti dopustili nejednoho faux pas, ať už šlo o nedovolené dotýkání, špatné oslovení nebo jako v případě prezidenta Jimmyho Cartera, polibek na ústa královny matky.

Posledním prezidentem USA, který se s královnou setkal, byl Donald Trump. List The Independent  jejich první společnou schůzku z července 2018 označil za „nejpamátnější ze všech setkání britské panovnice a amerického prezidenta za posledních sedmdesát let“.

Trump, jenž proslul ignorováním oficiálního protokolu doma i v zahraničí, se při setkání s královnou dopustil hned několika přešlapů. První z nich nastal krátce po jeho příjezdu na hrad Windsor. Při přehlídce stráží si totiž prezident sebevědomě vykračoval před panovnicí.

Po několika sekundách se zastavil a zablokoval královně cestu. Alžběta II. ho tak musela obejít. Podle protokolu je neslušné ukazovat královně záda, panovnice navíc chodí pokaždé jako první. Ani její manžel princ Philip neměl v tomto ohledu výjimku a všude chodil za svou ženou.

Dalšího faux pas se Trump dopustil, když britskému tisku sdělil, o čem se s královnou při soukromém setkání bavil, což protokol rovněž přísně zapovídá. Prezident mimo jiné odhalil, že hovořili o brexitu. Její názor na vystoupení Británie z Evropské unie si ale raději nechal pro sebe.

Etiketu Trump a jeho manželka Melania porušili podle The Independentu také ve chvíli, když si s královnou na uvítanou potřásli rukou. Oba nicméně počkali, až jim Alžběta II. ruku sama nabídne. Úklona hlavy nebo pukrle je sice při setkání s královnou tradicí, není však vyžadovaná.

Obamová královnu objala navzdory protokolu

Bez pochybení se neobešlo ani královnino setkání v roce 2009 s americkou první dámou Michelle Obamovou, která panovnici uvedla do rozpaků, když ji na své první oficiální cestě do Británie objala. Naštěstí pro Obamovou se Alžběta II. rozhodla objetí opětovat, což média označila za „mimořádné“.

Obamová ve své knize následně objetí označila za projev náklonnosti a podpory. Alžběta II. podle ní objetí rozhodně nebrala za urážku.

Prezident Barack Obama královnu obdaroval iPodem se sérií videozáběrů jejích předchozích návštěv USA sahajících až do 50. let minulého století. Na přístroj ji rovněž umístil svůj inaugurační projev.

Michelle Obamová královnu objala:

Přijela jste roku 1776, spletl se Bush

S Obamovým předchůdcem Georgem W. Bushem se královna setkala v Bílém domě v roce 2007. Podle listu Business Insider si dvojice na státní večeři povídala ve velmi přátelském duchu. 

Také Bush se nicméně dopustil drobného nedorozumění, a to když prohlásil, že královna do USA dorazila na dvousté výročí americké nezávislosti v roce 1776, namísto správného 1976.

Dojem pak královna udělala na Bushova předchůdce Billa Clintona. „Její Veličenstvo na mě udělalo dojem. Za jiných okolností se mohla stát úspěšnou političkou nebo diplomatkou. Stalo se ale, že musela být obojím, aniž by se zdálo, že něčím z toho je,“ napsal ve svých pamětech o královně prezident Bill Clinton, jenž se s ní v Británii setkal roku 1994.

Královna v USA viděla poprvé naživo baseball

Clintonův předchůdce George H. W. Bush, celoživotní fanoušek baseballu, vzal královnu a prince Philippa v roce 1991 na zápas týmu Baltimore Orioles proti Oakland Athletics. Pro královnu to bylo vůbec poprvé, co se zúčastnila baseballového utkání. Na fotografiích má úsměv na tváři.

Poté, co prezident Bush starší v prosinci 2018 zemřel, královna vydala prohlášení, ve kterém ho označila za „velkého přítele, vlastence a spojence Británie“. Poslala také svého nejstaršího syna prince Charlese, aby zastupoval královskou rodinu na Bushově pohřbu ve Washingtonu.

Bush starší vzal královnu na baseball:

Možná vůbec nejbližší vztah si Alžběta II. vybudovala s prezidentem Ronaldem Reaganem, s nimž sdílela lásku k jízdě na koni. Poprvé se setkali v roce 1982 v Británii. Reaganovi se zároveň stali prvním prezidentským párem, který královna pozvala k přespání na hradě Windsor.

Alžběta II. o rok později navštívila farmu manželů v Kalifornii. Reaganova žena Nancy později ve svých memoárech napsala, že si s panovnicí skvěle rozuměla. „Počasí na ranči bylo strašné, takže jsme ho opustili a vydali se na královskou jachtu Brittania,“ napsala Reaganová.

„Ten večer jsem strávila s královnou, seděly jsme na pohovce ve velkém obývacím pokoji a mluvily o svých dětech jako staří přátelé,“ dodala.

V roce 1989 královna udělila Reaganovi čestné rytířství - nejvyšší vyznamenání, které Spojené království uděluje cizincům - jako uznání Reaganovy pomoci Spojenému království ve válce o Falklandy v roce 1982.

Královna a prezident Reagan na projížďce na koni:

Carter políbil královnu matku na rty

Když královna v roce 1977 přivítala v Buckinghamském paláci nově jmenovaného prezidenta Jimmyho Cartera, netušila, co královskou rodinu za okamžik čeká. Prezident totiž v rozporu s protokolem i všemi konvenci políbil na ústa její sedmasedmdesátiletou matku královny Alžbětu.

„Udělala jsem prudký krok zpět, ale bohužel ne dost daleko,“ měla situaci později okomentovat královna matka.

Královna Alžběta II. a prezident Jimmy Carter:

Prohřešku se dopustil také Carterův předchůdce Gerald Ford, který královnu v červenci 1976 pozval do Bílého domu na dvousté výročí nezávislosti USA. Ford nicméně o královně mluvil jako o „vašem veličenstvu“ namísto správného „jejím veličenstvu“.

„Kdybych nepopletl oslovení, dal bych si za to, jak večeře proběhla, čtyři hvězdičky,“ napsal později Ford ve svých pamětech.

Do královny navíc na chodbě Bílého domu narazil Fordův čtyřiadvacetiletý syn Jack, jenž měl na sobě tričko a džíny. Královna ve zjevném odkazu na svého nejstaršího syna Charlese řekla bývalé první dámě Betty Fordové: „Nebojte se, Betty, já mám jednoho takového také doma“.

S prezidentem Richardem Nixonem se královna setkala během jeho funkčního období několikrát. Nixon se podle listu Business Insider údajně snažil dát dohromady svou dceru Tricii s princem Charlesem, ale marně.

Kennedyová se královně nezamlouvala

Velmi mediálně sledované bylo královnino setkání s prezidentem Johnem F. Kennedym, jenž Británii navštívil v roce 1961. Královna si nicméně podle The Independentu nepadla do oka s Jacqueline Kennedyovou.

„Královnina zášť vůči první dámě byla skutečná,“ napsala spisovatelka Kitty Kelleyová v biografii Kennedyové. Ta údajně královnu pomlouvala a zlobila se na ni, protože Alžběta II. odmítla na večeři v Buckinghamském paláci pozvat polského prince - dvakrát rozvedeného švagra Kennedyové.

Bez ohledu na to si britská královna a prezident Kennedy vřele dopisovali až do jeho smrti v roce 1963. Alžběta II. po jeho Kennedyho vraždě nechala prezidentovi vytvořit památník.

Královna si údajně rozuměla také s Kennedyho předchůdcem, Dwightem Eisenhowerem, který ji hostil na její první státní návštěvě USA po korunovaci. Dvojice si během následujících let dopisovala a Alžběta II. se s prezidentem údajně podělila o svůj recept na britské sušenky.

Vůbec prvním prezidentem USA, se kterým se Alžběta II. v roce 1951 ještě jako britská princezna setkala, byl Harry Truman. „Svobodní lidé všude po světě hledí na Spojené státy s láskou a s nadějí,“ řekla mu tehdy.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Bojíme se chodit po ulicích. V Gruzii roste násilí proti komunitě LGBT

Od chvíle, co organizátoři v Gruzii tento měsíc kvůli násilí zrušili pochod příslušníků sexuálních menšin, Tbilisi...

UNESCO zařadilo na seznam chilské mumie. Země o zapsání usilovala dvacet let

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO v úterý zařadila na seznam světového dědictví mumie předkolumbovské...

Milici, jež loni chtěla provést únos guvernérky Michiganu, vedla údajně FBI

Premium Byl to velký případ, psalo se o něm loni v říjnu po celém světě: odhalené protistátní spiknutí, pravicové milice chtěly...

Z chemičky v Texasu unikla kyselina. Dva lidé zemřeli, sedm je zraněných

Nejméně dvě oběti a sedm zraněných si vyžádal únik chemických látek z továrny ve městě La Porte v americkém Texasu, k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...