Jako dítě, ale levnější. Jihokorejci si raději pořizují mazlíčky a vymírají

  13:27aktualizováno  13:27
Stále více Jihokorejců dává v posledních letech přednost domácím mazlíčkům před založením rodiny. Nutí je k tomu rostoucí ceny vzdělávání, bydlení nebo rekordní počet hodin strávených v práci. Jižní Korea se potýká s nejnižší porodností na světě. Těží z toho však firmy, které loni vydělaly na mazlíčcích miliardy.

Kang Sung-il koupil Sanchovi nový kabátek za padesát dolarů (1150 korun), aby udělal dojem na návštěvě u „babičky“ - Kangovy matky. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by Sancho nebyl pes. Podle Kanga a jeho ženy jsou děti příliš drahé a přinášejí s sebou velký tlak, proto se rozhodli raději zahrnout láskou a dary Sancha. A rozhodně nejsou sami.

Fotogalerie

Jihokorejský průmysl zaměřený na péči o domácí mazlíčky vzkvétá a paradoxně ho pohánějí tytéž faktory, které srazily porodnost v Jižní Koreji na 1,05 dítěte na ženu - tedy nejnižší údaj na celém světě. Mohou za to například vysoké náklady na vzdělání a bydlení, stejně jako extrémně dlouhé pracovní dny.

„Sociální tlak je v Jižní Koreji obrovský. Rodiče dětem poskytují finanční podporu po desetiletí, od soukromého vzdělávání až po výtvarné kurzy,“ popisuje devětatřicetiletý Kang, který pracuje jako manažer v pohřebním ústavu pro domácí mazlíčky. Ačkoli si Kang nemůže dovolit děti, za péči o Sancha utratí asi 100 000 wonů (2070 korun) měsíčně.

Kromě vysokých výdajů na vzdělávání trápí Jihokorejce také náklady na bydlení. Průměrná jihokorejská domácnost musí podle agentury Reuters spořit téměř třináct let, aby si mohla dovolit nákup středně velkého bytu. Ještě v roce 2014 to přitom bylo o pět let méně. Obyvatelé Jižní Koreje navíc obsadili třetí příčku v počtu hodin strávených v práci mezi zeměmi OECD, zaostávají jen za Mexikem a Kostarikou.

„Populace domácích mazlíčků roste, protože stále více lidí se rozhoduje nemít děti a nevstupovat do manželství,“ popisuje Kim Su-kjong z výzkumného institutu KPMG. Zatímco v roce 2012 vlastnilo alespoň jednoho domácího mazlíčka osmnáct procent jihokorejských domácností, v loňském roce už to bylo osmadvacet procent.

Krmivo na míru, pojištění či smuteční obřad? Žádný problém

Jihokorejské podnikání související s domácími mazlíčky dosáhlo loni hodnoty 2,7 bilionu wonů (55 miliard korun) a podle Korejského hospodářského institutu by se tato částka mohla do roku 2027 až zdvojnásobit. Společnosti se snaží z tohoto boomu vytěžit co nejvíc, firma Pet Pick například vyrábí potraviny šité přesně na míru pro deset tisíc zvířat.

Když jeden život nestačí. Firmy nabízí klonování domácích mazlíčků

„Používáme pouze vysoce kvalitní přísady, jako je losos a brusinka, takže jsou naše výrobky více než dvakrát dražší než běžné krmivo pro domácí zvířata,“ popisuje spoluzakladatel firmy Pak Un-bjol. „Mnoho našich zákazníků se ke svým mazlíčkům chová jako k dětem a jsou ochotní si připlatit,“ dodává Park.

Zákazníci si oblíbili také možnost pojistit své domácí mazlíčky, společnost Meritz Fire & Marine Insurance eviduje jen za poslední tři měsíce šest tisíc takových zájemců.

Stále populárnější jsou i pohřební služby pro mazlíčky. V pohřebním ústavu, kde pracuje Kang, se denně koná více než deset smutečních obřadů. Před dvěma lety jich však byla nanejvýš polovina. Svého psa nechal v Soulu zpopelnit také I Če-hwang, který nyní chodí s urnou každý den na procházku.

„Vždy jsem představoval Kkotgaea jako svého jediného syna, nejmilovanějšího na světě,“ popisuje jednapadesátiletý I. „Nikdy neviděl oceán, moc bych si přál, abychom ho spolu navštívili,“ uzavírá I.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mysli na svou rodinu. Čína vyhrožuje evropským a americkým Ujgurům

Čína nepostihuje příslušníky ujgurské minority pouze na svém území. Její příslušníci v Evropě a USA tvrdí, že je čínské...

Výbušné příměří v Sýrii. Kurdové a Turecko se obvinili z jeho nedodržování

Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno ve čtvrtek na 120...

Premium

KOMENTÁŘ: Kurdové jsou na zrady spojenců zvyklí, zažili je mnohokrát

Třicetimilionová populace Kurdů je označována za největší národ na planetě, který nemá vlastní stát. Navíc už dlouho...

Češi narazili v Egyptě na bájného mudrce, ukázalo detektivní pátrání

Kaires, jediný přítel krále, představený všech královských prací, strážce tajemství Jitřního domu, správce královského...

Najdete na iDNES.cz