Jihokorejským školám chybí děti, do první třídy berou negramotné babičky

  17:41aktualizováno  17:41
Porodnost v Jižní Koreji strmě klesá a první třídy zejí prázdnotou. Jedna ze základních škol se však rozhodla problém vyřešit po svém a dveře otevřela negramotným babičkám, které celý život snily o tom, že se naučí číst a psát. „Paměť ani ruce už mi neslouží tak dobře. Než ale umřu, naučím se číst a psát,“ říká odhodlaně jedna z nich.
Jihokorejské školy přijímají negramotné seniory.

Jihokorejské školy přijímají negramotné seniory. | foto: Profimedia.cz

Prvňačka Wol-geum Hwangová jezdí každé ráno do školy žlutým autobusem společně se svými třemi příbuznými – jedním předškolákem, třeťákem a páťákem. Na tom by nebylo nic neobvyklého, pokud by však Hwangové nebylo sedmdesát let a jejími spolužáky nebyla její vnoučata. Zůstala totiž po celý svůj život negramotná. 

Když kdysi ostatní vesnické děti mířily ráno do školy, ona je sledovala se slzami v očích. Zatímco její vrstevníci se učili číst a psát, ona musela zůstat doma a pomáhat rodičům. Celé dny se starala o prasata, sbírala dřevo nebo opečovávala mladší sourozence. Později vychovala vlastních šest děti, které všechny poslala na střední nebo vysoké školy.

29.dubna 2019 v 15:25, příspěvek archivován: 03.května 2019 v 12:18

---> Running Out of Children, a South Korea School Enrolls Illiterate Grandmothers https://t.co/BSL6YNGM2r via @nytimes https://t.co/3jEEIbimr8

Celý život ji však trápilo, že nemohla dělat to, co ostatní matky. „Nejvíce jsem snila o tom, že bych svým dětem psala dopisy,“ popisuje Hwangová. Přání ji nakonec splnila škola v jihokorejské provincii Gangjin, která měla nedostatek dětí ve školním věku a zoufale potřebovala naplnit své učebny novými studenty.

Jižní Korea se v posledních desetiletích potýká se stále klesající porodností. Na jednu ženu tu připadá méně než jedno dítě, to je jedno z nejmenších čísel na světě. Nejhůře jsou na tom venkovské oblasti, kde jsou děti v posledních letech opravdovou vzácností. Mladé páry se totiž podle listu The New York Times stěhují do velkých měst, kde najdou lépe placenou práci.

Stejný problém tedy řešila také základní škola Daegu, kterou Hwangová navštěvuje. Když sem v osmdesátých letech chodil její syn, v každém ročníku bylo devadesát studentů. Nyní má škola dohromady dvaadvacet žáků, čtvrtý a pátý ročník navíc navštěvuje pouze jeden student.

„Než umřu, tak se naučím číst a psát,“ shodují se babičky

Letošní školní rok je podle ředitele školy vůbec nejhorší. „Chodili jsme ve vesnici od domu k domu a hledali alespoň jedno dítě, které by se zapsalo do první třídy. Žádné jsme ale nenašli,“ popisuje Ju-young Lee. A protože chtěl téměř sto let starou školu zoufale zachránit, přišel s nápadem na zápis starších vesničanů, kteří by se chtěli naučit číst a psát.

Společně s Hwangovou chodí do školy dalších sedm žen ve věku od 56 do 80 let a nejméně čtyři další senioři se chtějí zapsat v příštím roce. Nutnost udržet školu v provozu si uvědomují také mladí lidé, kteří chtějí v regionu zůstat. „Kdo by tady založil rodinu, když tu nebude škola?“ popisuje čtyřicetiletý Soon-ah Noh, který se do vesnice vrátil, aby po rodičích převzal rodinný podnik.

Místní vzdělávací úřady myšlenku na zápis starších lidí podpořily a Hwangová tak mohla minulý měsíc poprvé nastoupit do školy. „Nemohla jsem uvěřit, že se to vážně děje. Mít na zádech školní batoh byl vždy můj sen. Škola je vážně zábava,“ říká Hwangová, kterou baví hodiny zpěvu a tance. 

Také pětasedmdesátiletá Jong-sim Parková se nechce vzdát, a to přes unavené oči a bolavé záda. „Moje paměť, ruka a jazyk nefungují tak, jak bych si přála. Než zemřu, tak se ale naučím psát. Jediné co celý život umím napsat, je moje jméno. Nedovedete si představit, jaké to je,“ uzavírá Parková.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Kázání v přilbě. V katedrále Notre-Dame se konala první mše po požáru

V katedrále Notre-Dame v Paříži se konala první mše po dubnovém požáru. (15....

Poprvé od dubnového požáru se v sobotu v pařížské katedrále Notre-Dame konala mše. Vedl ji pařížský arcibiskup Michel...

Notre-Dame na peníze od velkých firem stále čeká, žije z malých dárců v USA

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

I když některé velké francouzské firmy slíbily nemalé finanční dary na opravu požárem zasažené katedrály Notre-Dame v...

Britka drží v íránském vězení druhou hladovku, její muž bdí u ambasády

Richard Ratcliffe, manžel Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v...

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová zahájila ve věznici v Íránu protestní hladovku. V roce 2016...

Najdete na iDNES.cz