Mouchy, jejichž název nemá český ekvivalent, obvykle žijí v subtropických oblastech jihovýchodní Číny, Tchaj-wanu, Střední Ameriky nebo amerického Texasu a Floridy. V Jižní Koreji začaly objevovat kolem roku 2015. A před třemi lety dolétly poprvé i do Soulu a okolí.
Obrovské roje jedinců, kteří létají v těsně spojených dvojicích a kterým se kvůli tomu v angličtině přezdívá „lovebugs“, sedají i na odborníky, kteří je vyjíždějí likvidovat. Sociální sítě plní videa bzučících mračen těchto „much lásky“.
Na některých záběrech je tak třeba vidět, jak se turisté prodírají černou masou, aby se dostali dál, jiná videa zase ukazují úklid tisíců uhynulých much u cesty. Podle CNN jsou neškodné, nešíří nemoci ani nebodají. Vědci naopak vyzdvihují, že opylují květy a pomáhají rozkládat spadané listí a větve, čímž obohacují půdu.
Lidé se jich přesto chtějí zbavit ideálně ihned, protože se lepí na vše od židlí na zahrádkách restaurací přes domovní zdi až po lidi samotné. „Lovebugs nejsou škůdci! Přestaňte používat pesticidy a chraňte přírodu!“ vyzývá však radnice v Soulu v propagačním videu a radí, aby je stříkali vodou anebo použili lapače místo chemických prostředků.
„V porovnání s minulými dvěma lety se počet hmyzu minulý víkend prudce zvýšil,“ uvedl úředník s odkazem na kopec nedaleko města Inčchon. Zatímco úřady slibují, že zainvestují do účinnějšího boje s otravným hmyzem, pomáhat už začala i příroda.
Místní ptáci si už totiž podle všeho všimli nového druhu potravy a začali populace těchto „much lásky“ přirozeně redukovat. A odvážlivci, jako tento muž na Youtube, prý také zkouší mouchy jíst. Na videu si z nich dotyčný udělal hamburger.