Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

  15:18aktualizováno  4. prosince 0:18
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného práva. V parlamentu v Soulu, kde vypukly protesty a střety s policií, se začali hemžit vojáci. Stáhli se poté, co se prezident rozhodl dbát vůle poslanců a stanné právo odvolat. V zemi platilo zhruba šest hodin, než ho vláda zrušila.

Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to v parlamentu požádá většina poslanců. Právě to se ve středu brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ) stalo, všech přítomných 190 poslanců ze 300 hlasovalo pro okamžité zablokování stanného práva.

Jihokorejská opoziční Demokratická strana vyzvala k okamžitému odstoupení prezidenta země Jun Sok-jola v souvislosti s jeho vyhlášením stanného práva. Pokud tak Jun sám neučiní, zahájí strana proces jeho odvolání. Informovala o tom agentura Jonhap s odvoláním na prohlášení strany.

Prezident nejprve před půlnocí místního času (v úterý odpoledne SEČ) spolu s vyhlášením razantního kroku v krátkém televizním projevu slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“.

KOMENTÁŘ: Vymýtit protistátní síly v Jižní Koreji? Pozor na nálepky zrádců

Opoziční Demokratická strana v reakci na prezidentovo rozhodnutí svolala poslance do budovy parlamentu a její šéf I Če-mjong vyzval občany, aby se před parlamentem shromáždili. Spolu s nimi se ale k budově dostavili i desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak se vojáci v helmách, kteří zřejmě měli za úkol zavést stanné právo, pokoušejí vstoupit do budovy parlamentu, a bylo vidět, jak se parlamentní asistenti snaží vojáky zatlačit zpět použitím hasicích přístrojů. Stanice BBC informovala o chaotických scénách uvnitř i vně parlamentu a o střetech mezi policií a demonstranty.

Jihokorejští poslanci pak ve středu okolo 01:00 místního času (v úterý 17:00 SEČ) odhlasovali požadavek, aby prezident stanné právo zrušil.

Vojáci vstoupili do jihokorejského parlamentu, kde se hlasuje o stanném právu. Na střeše budovy přistávají vrtulníky, na místě vládne chaos. (3. prosince 2024)

Do parlamentu, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili. Záběry korejské televizní stanice YTN ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři.

„Zákonodárci Demokratické strany, včetně mě a mnoha dalších, budou vlastním životem chránit demokracii a budoucnost naší země a veřejnou bezpečnost, životy a majetek,“ řekl vůdce opozice I Če-mjong.

Jun Sok-jol následně ve vystoupení ve středu před 5:00 místního času (v úterý pozdě večer SEČ) uvedl, že bude respektovat výsledek hlasování parlamentu a na zasedání vlády stanné právo odvolá.

Jihokorejce krok šokoval

Proti stannému právu se vymezovali Korejci v ulicích, před parlamentem i na sociálních sítích, „Je to krok, který jsem v Jižní Koreji 21. století nikdy nečekala,“ uvedla jedna vysokoškolská studentka.

„Žádnými slovy nemohu vyjádřit, jak moc se bojím, aby se to pro naše občany nezvrhlo v něco, jako je Severní Korea,“ řekl další z protestujících.

Kontrola médií, zatýkání bez příkazu. Jižní Korea je ze stanného práva v šoku

„Přišel jsem bránit demokracii. Za vlády diktátorů jsme se nemohli ozvat, teď ale můžeme,“ řekl podle Reuters 66letý demonstrant, který před parlamentem odkazoval na dobu před demokratizací země v roce 1987.

Někteří Jihokorejci zprvu nechápali, co se v jejich zemi vlastně stalo. „Stanné právo? Myslel jsem, že je to deepfake,“ napsal jeden uživatel na síti X poté, co viděl prezidentův televizní projev. „První, co mě napadlo, když vyhlásil stanné právo, byla válka se Severní Koreou,“ napsal jiný uživatel.

Prezidentův překvapivý krok připomněl éru autoritářských vůdců, kterou země nezažila od 80. let. Postup Jun Sok-jola okamžitě odsoudila opozice i předseda jeho vlastního uskupení Strana lidové moci (PPP) Han Dong-hun.

MZV vyzvalo Čechy v Koreji, aby se vyhýbali hromadným akcím

Vlády USA a Británie uvedly, že situaci v Jižní Koreji bedlivě sledují. Čína své občany přebývající v Jižní Koreji nabádá ke klidu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Kreml považuje situaci v Jižní Koreji za znepokojující a vývoj bedlivě sleduje. Situaci pozorně a se znepokojením sleduje také OSN.

Bílý dům uvedl, že od jihokorejského prezidenta předem nevěděl, že vyhlásí stanné právo. Sdělil také, že Washington má vážné obavy z vývoje v tomto asijském státě a že prezident Joe Biden je v kontaktu s jihokorejskou vládou.

V Jižní Koreji působí 28 500 amerických vojáků, aby ji pomáhali chránit před komunistickou Severní Korejí, která disponuje jadernými zbraněmi.

Jižní Korea je nepřátelský stát, potvrdila KLDR. Zničila silnice i železnice

České ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v cestovatelském systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média. V systému je aktuálně 61 lidí. „Naše ambasáda v Soulu situaci pečlivě sleduje,“ uvedl mluvčí Daniel Drake.

Ministr zahraničních věcí Česka Jan Lipavský pak uvedl, že věří v sílu jihokorejské demokracie a tomu, že všechny procesy budou právoplatné.

Jun Sok-jolův krok je podle vedoucího katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha Michala Kolmaše flagrantním uzurpováním moci. Prezident se podle něj převzetím moci pokouší vymanit z politických problémů.

Strana lidové moci se v parlamentu kvůli Demokratické straně dostala do patové situace ohledně schvalování rozpočtu na příští rok. Šéf opoziční strany I Če-mjong, proti kterému je vedeno několik trestních stíhání, je favoritem příštích prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2027.

Stanné právo

Stanné právo je stručně řečeno vojenské převzetí kontroly nad typicky civilními funkcemi vlády, při němž dochází k omezení občanských práv. V případě Jižní Koreje mohou být všichni, kdo ho poruší, ihned zatčeni. Vztahuje se i na média, činnost parlamentu byla přerušena. Všem lékařům byl podle BBC do 48 hodin přikázán návrat do práce.

Autoři: ,

Inaugurace Donalda Trumpa

Druhé čtyřleté prezidentské období Donalda Trumpa začne inaugurací a složením přísahy 20. ledna 2025. Donald Trump zvítězil v listopadových volbách proti Kamale Harrisové.

  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Jiný přístup ke smrti. Zemědělec založil hřbitov, nebožtíky „sází“ do země

Hřbitov Kurweeton Road, který se nachází asi 160 kilometrů jihozápadně od australského Melbourne, založil před necelými 15 lety zemědělec Tony Dupleix. Svým budoucím „klientům“ však za 3 750...

20. ledna 2025  6:43

Zaklekávač znovu u soudu. Svědčit budou dívky, které zbil expolicista

Obvodního soudu pro Prahu 5 v pondělí vyslechne šestici dívek, které loni v únoru v centru Prahy brutálně napadl namol opilý policista Tomáš Strnad. Soudce avizoval, že by mohl vynést rozsudek....

20. ledna 2025  6:28

Inverzní počasí bude pokračovat, na konci týdne se v nížinách oteplí

Přímý přenos

Pondělí přinese inverzní počasí, v úterý čekají meteorologové hodně oblačnosti na celém území a ve východní části republiky se může lokálně objevit déšť či slabší sněžení. Podmračené nebo mlhavé...

20. ledna 2025  6:21

Inaugurace Trumpa ONLINE: Amerika se chystá na nástup nového prezidenta

Sledujeme online

Donald Trump v pondělí večer středoevropského času složí inaugurační slib a stane se 47. prezidentem Spojených států. Slavnostní ceremonie se kvůli mrazivému počasí odehraje nestandardně přímo v...

20. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...