„Nevzdám se,“ uvedl Jun v televizním projevu po oznámení rozhodnutí parlamentu. „Jsem zklamán, že veškeré dosavadní úsilí bude marné. S veškerou kritikou, povzbuzením a podporou na mou adresu v srdci budu do poslední chvíle pro zemi dělat vše, co bude v mých silách,“ řekl prezident. Už dříve obhajoval své rozhodnutí o stanném právu jako nezbytný akt pro správu věcí veřejných a slíbil, že bude „bojovat až do konce“ tváří v tvář snahám opozice o jeho odvolání.
Hlasování se zúčastnilo všech 300 zákonodárců poté, co první pokus o odvolání hlavy minulou sobotu neuspěl, když sál opustili poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP). Někteří z nich od té doby nicméně avizovali, že v druhém hlasování už hodlají pro odvolání prezidenta zvednout ruku.
Junovy prezidentské pravomoci a povinnosti nyní budou pozastaveny a jeho funkci dočasně zastane premiér Han Duk-so. Pokud bude prezident zbaven funkce, musí se do 60 dnů v zemi konat nové prezidentské volby, a stane se druhou odvolanou hlavou státu v historii Jižní Koreje.
Jihokorejský exministr obrany zatčený kvůli stannému právu se pokusil o sebevraždu |
Rozhodnutí o obžalobě již parlament doručil ústavnímu soudu i prezidentské kanceláři. Soud má nyní až 180 dní na to, aby rozhodl, zda Juna prezidenta z funkce odvolá, nebo jeho pravomoci obnoví. Jihokorejská média uvedla, že soud v této věci poprvé zasedne už v pondělí.
Do ulic Soulu v posledních necelých dvou týdnech vyrážely navzdory mrazům desetitisíce lidí, kteří požadovali Junovo odvolání i zatčení. V hlavním městě se shromažďovaly ale i tisíce Junových konzervativních příznivců, demonstrace obou táborů byly převážně pokojné, píše agentura AP. I před sobotním hlasováním se před budovou parlamentu sešly tisíce lidí, kteří žádali prezidentovo odvolání. Po oznámení výsledku hlasování v parlamentu začali demonstranti oslavovat, mnozí výsledek označili za důkaz odolnosti jihokorejské demokracie.
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. prosince v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opozici zároveň obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu.
ANALÝZA: Proč jihokorejský prezident zničil sám sebe a poškodil pověst země |
Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Prokuratura země prezidenta vyšetřuje pro podezření z velezrady.
Ministr obrany Kim Jong-hjo po rozhodnutí parlamentu vyzval armádu, aby zůstala ve stavu „připravenosti“, a nařídil velícím důstojníkům, aby „pracovali na stabilizaci velení svých jednotek“, uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo v prohlášení.
4. prosince 2024 |