Jihoafrický soud umožnil zatčení Radovana Krejčíře

  7:35aktualizováno  12:54
Jihoafrický soud povolil zatčení Radovana Krejčíře, jakmile Česko dodá potřebné dokumenty. iDNES.cz to z místa jednání řekl reportér televize Nova Jiří Hynek. Prokurátor zastupující českou stranu tvrdí, že materiály už na místě jsou, Krejčíře nechá zatknout okamžitě.

Radovan Krejčíř v soudní síni v Johannesburgu | foto: ČTK

Krejčířovu zatčení by tedy mohlo zabránit jen to, kdyby opět zmizel. Zástupci Interpolu nicméně tvrdí, že mají představu o místě jeho pobytu.

Případem se dnes zabývala soudkyně Nejvyššího soudu v Johannesburgu. Rozhodla, že Krejčíř nesmí být zatčen, dokud jihoafrická strana nebude mít v rukou českou žádost o vydání.

Krejčíř ale může být zatčen na základě porušení imigračních zákonů Jihoafrické republiky. "Porušil je, když přicestoval s falešnou identitou, na falešný pas," řekl iDNES.cz český velvyslanec v JAR Jaroslav Siro.

Podle prokurátora Deona Barnarda, který českou stranu zastupuje, už ale Interpol potřebné materiály obdržel. "Ještě jsem neměl možnost je vidět, ale předpokládám, že jsou v pořádku," řekl. Očekává, že je dostane nejpozději v úterý.

Česko potřebné materiály předalo
Požadované právní podklady předalo ráno jihoafrickému ministerstvu zahraniční i české velvyslanectví. "Materiály jsme předali, než je ale dostane jihoafrické ministerstvo spravedlnosti, bude to chvíli trvat," upozornil Siro.

Krejčíř se dostal na svobodu rozhodnutím soudu za ne zcela jasných okolností poté, co Česká republika nedodala včas podklady k žádosti o jeho vydání.

ČR a jihoafrická prokuratura se domnívaly, že do lhůty se započítávají jen pracovní dny, a proto podle jejich názoru ještě neuplynula. Soud ovšem rozhodl jinak.

Krejčíř nesmí opustit hranice JAR
Přestože měl být Krejčíř znovu zatčen, byl nakonec propuštěn a policie neví, kde je. Na základě soudního rozhodnutí se zatím smí volně pohybovat po celém území Jihoafrické republiky, ale nesmí ji opustit.

"Radovan bude rozhodně proti vydání bojovat," řekl Krejčířův advokát Hugo van der Westhuizen. Zda je Krejčíř v JAR, odmítl komentovat.

Soudkyně také zároveň rozhodla, že k zadržení Krejčíře není možné použít nynější zatykač, ale nový, který bude vystaven po obdržení české žádosti. Mohl by být hotový ještě dnes, nejpozději zítra.

Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na žádost České republiky 21. dubna. Přes Madagaskar tam přiletěl ze Seychelských ostrovů, kde dosud žil.

V Česku je Krejčíř stíhán za řadu majetkových trestných činů i za některé činy násilné. Sám veškerá obvinění popírá a tvrdí, že jeho stíhání je motivováno politicky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz