"Mohu potvrdit, že Krejčíř byl zadržen po šesté hodině odpoledne v jeho domě v Gautengu," citoval policejního mluvčího Solomona Makgaleho list Mail&Guardian. "Byl zadržen na základě obvinění z pokusu o vraždu a z únosu," dodal.
Jak mluvčí uvedl v policejním prohlášení, i když policie obvykle nezveřejňuje jméno podezřelého dříve, než se objeví před soudem, "na základě existence zatýkacího rozkazu a ve veřejném zájmu bylo rozhodnuto, že bude podezřelý v tomto případě identifikován".
Policie slibuje oznámit novinky o Krejčířově kauze v sobotu přesně v poledne, upřesnil server EyeWitnessNews, jenž o českém podnikateli v subsaharské Africe informuje vždy jako první. Portál informoval, že zadržení podnikatele potvrdila místní policie.
Ihned po oznámení Krejčířova zadržení se na Twitteru jihoafrické policie objevily gratulace od uživatelů této komunitní sítě. "Jsem pyšný na naši policii v souvislosti se zadržením Radovana Krejčíře. Jsem hrdý na naše muže a ženy v uniformách," zněl jeden z komentářů od jihoafrického uživatele. "Dobrá práce, velmi si ceníme toho, co děláte," napsal jiný.
Krejčíř jako postrach JAR
Samotný Krejčíř se odmlčel, nezvedá telefon a jeho právník uvedl, že o jeho zatčení netuší nic. Nechvalně proslulý podnikatel plní stránky jihoafrického tisku už několik týdnů. Nová honba za Radovanem Krejčířem odstartovala v říjnu, kdy nezávisle po sobě zemřeli dva jeho společníci.
Veselin Laganin i Sam Issa byli zavražděni. O několik týdnů později, 12. listopadu zemřeli další dva jeho společníci Ronny Bvuma a Jan Charvát. Ti zahynuli při výbuchu bomby v Krejčířově zastavárně v Bedfordview. Dalších pět lidí při tomto incidentu utrpělo zranění (více o výbuchu zde)
Krejčíř je viněn i z daňových úniků. Už v létě média v JAR informovala, že Krejčíře údajně čeká daňový výměr ve výši 100 milionů randů (téměř 200 milionů korun). Finanční úřad majetkové poměry podnikatele vyšetřoval tři roky. Před pár dny mu daňový úřad zabavil veškerý majetek včetně dvojice luxusních nemovitostí (více o zabavení majetku čtěte zde). Hodnota Krejčířova majetku v Jihoafrické republice je odhadována na 130 milionů randů (asi 225 milionů korun)
V Česku byl Krejčíř odsouzen na 11 let
Do JAR přicestoval Krejčíř s falešným pasem ze Seychel, kde žil po svém útěku z Česka. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik (více o odsouzení čtěte zde).
Uprchlý podnikatel už byl za dobu svého pobytu v JAR dvakrát ve vazbě. Poprvé v březnu 2011 poté, co policie prohledala jeho dům ve čtvrti Bedfordview, kde našla papír se jmény několika lidí, podle nich "seznam smrti". Krejčíře samotného v domě nezadržela, milionář se po pár dnech na útěku sám vzdal.
Podruhé se Krejčíř do vězení dostal, když ho policie spojovala s loupežným přepadením obchodu s elektronikou z října 2011. Krejčíře zadrželi v únoru 2012, propuštěn (a zproštěn obvinění) byl v říjnu téhož roku.
Počínání Krejčíře začíná v posledních měsících vadit i samotným Jihoafričanům. Místní organizace opoziční jihoafrické strany Demokratická aliance v Johannesburgu dokonce chystá petici, která by měla přispět k vyhoštění Krejčíře ze země. V prohlášení, které ve středu zveřejnila Demokratická aliance, se uvádí, že vládnoucí strana Africký národní kongres má povinnost zajišťovat jihoafrickým občanům bezpečí a udělat maximum pro to, aby se Krejčíř ocitl v letadle směřujícího do ČR. Petice má být předložena parlamentu (více o plánech na vyhoštění Krejčíře čtěte zde).
Žiji život Bonda, tvrdí o sobě Krejčíř:
30. července 2013 |