Přála jsem si potratit, popsala hrůzy v zajetí IS znásilněná jezídka

  20:15aktualizováno  20:15
Únosy mladých jezídek teroristy z Islámského státu jsou v Iráku na denním pořádku. Vězní je, bijí a znásilňují. Sexuální otrokyně ale nejsou jen zábavou pro řadové bojovníky. Tvrdí to jedna z dívek, které se ze zajetí povedlo utéct. Musela prý porodit dítě následníkovi džihádisty Johna - Siddhartu Dharovi, který se mezi islamisty těší velké úctě.

Někteří Jezídé našli útočiště v táborech na severu Iráku jiní na hranicích Turecka | foto: Reuters

Unesli ji, když jí bylo teprve šestnáct let. Mladá jezídka Nihad Barakatová si prošla hrůzami zajetí teroristů z Islámského státu. Teroristé ji spolu s 27 příbuznými dopadli po pádu severoiráckého Sindžáru před dvěma lety. Dívku bili, znásilňovali a předávali si ji mezi sebou. „Velitel IS nám řekl, že buď konvertujeme k islámu, nebo nás zabijí,“ cituje z její výpovědi web The Independent.

Jezídové

Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale považují za zcela svébytný národ, který svůj původ odvozuje od Adama.

Jejich náboženství se v dnešní formě zformovalo pravděpodobně ve 12. století, zná křty, obřízku, kasty i reinkarnaci. Není možné k němu konvertovat, stejně jako pro jezídy není možné uzavřít sňatek mimo jejich náboženství.

Jezídové čelí vyhlazování po celou dobu své existence.

Po zajetí je únosci rozdělili na muže, vdané ženy a svobodné dívky. Poslední jmenovanou skupinku odvezli do Mosulu. „Někdy si brali dívky pro svoje potěšení. Dělali jim všechno,“ popsala dívka. Samotné Nihad vybrali únosci manžela a donutili ji, aby si ho vzala.

Určeným partnerem byl australský extremista Abdul Salam Mahmoud, který se sice sám nikdy k islamistům veřejně nepřihlásil, ale jsou známé jeho kontakty s jedním z jejich náborářů, jak uvedl web The Guardian. Nihad zažila u něj v zajetí každodenní bití za to, že je jezídka. Po měsíci a půl manželství však přišlo malé štěstí v neštěstí.

Mahmoud v březnu 2015 zemřel při jednom z bojů pravděpodobně v provincii Latakíja a Nihad se díky tomu podařilo utéct. Neutekla však daleko. Když se snažila kontaktovat zbytek rodiny, chytili ji. A všechno začalo nanovo. „Když mě zajali nedaleko Kirkúku, vzali mě za dalším vůdcem v Mosulu jménem Abú Dhar. Ten si bral jezídky i pro sebe. Každý den mi říkal, že si musím vzít dalšího muže,“ řekla Nihad.

Fotogalerie

Dívku předali dalšímu islamistovi a brzy přišla do jiného stavu. „Po druhém znásilnění jsem byla těhotná. Snažila jsem se potratit, ale nešlo to. Můj bratr byl se mnou a oni nám řekli, že pokud se něco stane (dítěti), zabijí nás oba. Donutili mě udržet to dítě. Ukryli mě v Tal Afar. Testy ukázaly, že otcem je druhý muž, kterého jsem byla nucená si vzít,“ vypověděla.

Na svobodu se dívka dostala až za dlouhé měsíce s pomocí kanadské charity s názvem Osvobození křesťanských a jezídských dětí Iráku (CYCI), která vyplácí unesené jezídy a křesťany ze zajetí. Jejich práce je komplikovaná a velice drahá, avšak Nihad zaplatila ještě větší cenu. „Podařilo se mi sice utéct, ale musela jsem tam nechat dítě. Tohle není život. Nebudeme žít, dokud Daeš (jeden z výrazů pro Islámský stát pozn. red.) zbytek našich lidí nepropustí,“ řekla Nihad, pro kterou není vůbec jednoduché mluvit veřejně. Dvě její sestry a dva bratři zůstávají stále ještě v zajetí islamistů.

Z prodejce skákacích hradů popravčím islamistů

Jméno Dhar, které Nihad zmiňuje, se začalo skloňovat až letos v lednu, kdy se muž objevil ve videu islamistů s popravou údajných britských špionů. O Dharovi se od té doby spekuluje jako o nástupci džihádisty Johna, kterého zabil útok spojeneckého dronu v Rakká v listopadu loňského roku (více o jeho smrti čtěte zde).

Islámský stát

Dhar, který si někdy nechává říkat svým džihádistickým jménem Abú Rumajsáh, má v IS vysoký post a patří k velitelům islamistů v Mosulu, hlavní baště teroristů IS v Iráku. Dvaatřicetiletý Dhar s indickými kořeny přitom dříve prodával skákací hrady a byl oddaný hinduista, který žil s manželkou a dítětem v Británii (více o nástupci džihádisty Johna čtěte zde). V rejstříku trestů měl však hned několik škraloupů a byl v hledáčku policie.

O to víc vyvolal jeho případ rozruch, když se mu i s rodinou podařilo opustit Británii zemi v roce 2014 a odletět do Sýrie. Ze země vycestoval i přesto, že byl předtím už šestkrát zatčený a v dané době byl propuštěný jen na kauci. Když mu policie napsala, ať odevzdá pas, byl už v Sýrii a bezpečnostním složkám se vysmíval tweetem: „Jak chatrný bezpečnostní systém musí Británie mít, že mě nechá odvanout přes Evropu do ISIS.“

Nihad je přesvědčená, že mužem, který ji věznil, je právě Dhar. Její výpověď však nejde nijak nezávisle potvrdit. Podle reportéra, který s ní mluvil, si však byla dívka velice jistá.

Město Tal Afar, kde dívku drželi

Město Tal Afar, kde dívku drželi

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Babiš s Junckerem o auditech kolem střetu zájmů nemluvil, jednal o EU

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš při čtvrteční schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nemluvil o auditech...

Indové migrují za pitnou vodou. Za deset let mohou být bez vody stamiliony

Prodejce zeleniny v Indii si nese vodu (22. března 2015).

Desetitisíce Indů migrují z vesnic, odkud je vyhání nedostatek vody a nebývalá vedra. Slábnoucí a zpožďující se monzuny...

Mému psovi je smutno. Na co všechno se vymlouvají australští řidiči?

Zásah policie v australském Cairns, kde neznámý útočník zabil osm dětí

Jen jsem držel tempo s okolním provozem. Já jsem nevěděl, že je tu rychlostní limit. Chtělo se mi na záchod. To jsou...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz