Merkelové jde po krku drzý Jens Spahn. Neskrývá ambice ani homosexualitu

  20:01aktualizováno  20:01
Německá kancléřka Angela Merkelová nepůsobí, že by se své pozice v dohledné době chystala vzdát. Na její místo se však tlačí kandidát, který je směsicí protikladů. Jens Spahn je ve svých 36 letech zkušeným politikem, netají se svou homosexuální orientací a je vycházející hvězdou německé politické scény.

Jens Spahn | foto: Profimedia.cz

Jens Spahn, který v uplynulých letech sbíral zkušenosti v oblastech finanční politiky a zdravotnictví, může být podle mnohých čerstvou krví do skomírající Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její partnerské bavorské CSU, kterým průzkumy přisuzují nejmenší podporu za uplynulé čtyři roky. Merkelové je vytýkán její přílišný příklon k levicové politice v otázkách uprchlíků a energetice.

Dvě třetiny Němců nechtějí Merkelovou za kancléřku, ukázal průzkum

Spahn, který je nyní náměstkem ministra financí, nabízí oproti současnému vedení strany poněkud konzervativnější postoje. Ambicióznost mu nechyběla už od mládí, píše server Süddeutsche Zeitung. Do CDU vstoupil v 15 letech, o sedm let později se už ucházel o křeslo v dolní komoře německého parlamentu, jak uvádí stránky německého ministerstva financí. V rozhovoru s novináři tehdy hlásal, že se hodlá propracovat až na nejvyšší politické pozice.

Místo v parlamentu nakonec vybojoval. Když nyní po 14 letech vzpomíná na své mladické ambice, pomáhá si citátem někdejšího německého kancléře Konrada Adenauera - „Někdy se musí člověk stát nepopulární, aby ho lidé začali brát vážně“. Merkelová o Spahnovi nepřekvapivě tvrdí, že jeho sebevědomí a hlasité vystupování hraničí s drzostí.

Zklamání po volbách a triumf na sjezdu CDU

Mladická nerozvážnost se Spahnovi nevyplatila po volbách v roce 2013. Byl přesvědčen, že po dalším vítězství Merkelové získá vysněné místo ministra zdravotnictví. Odešel však s prázdnou. V prosinci 2014 se však vrátil ve velkém stylu. Zajistil si dostatečnou podporu pro zvolení do výkonné rady, která zastává jednu z nejdůležitějších rozhodovacích funkcí v rámci CDU.

Angela Merkelová a ministryně obrany Ursula von der Leyenová. V pozadí Jens...

Angela Merkelová a ministryně obrany Ursula von der Leyenová. V pozadí Jens Spahn.

Jens Spahn na sjezdu CDU v roce 2014

Jens Spahn na sjezdu CDU v roce 2014

Zvolení však neměl jisté a rozhodnout měl jeho projev před spolustraníky na podzimním sjezdu. Řeč započal tradičními výroky, ve kterých CDU přirovnával ke straně, která reprezentuje tvrdě pracující lid. Vysloužil si za to potlesk.

Pak se nadechl a prohlásil, že Německo by mělo vždy stát na svých základních hodnotách. Kongresové centrum v Kolíně nad Rýnem očekávalo obhajobu křesťanské kultury tváří v tvář nebezpečí, které představují západní hodnoty a muslimští přistěhovalci, jak uvádí server Politico.

Na Merkelovou útočí chemička z Drážďan, díky migrační krizi posiluje

Spahn však překvapil. „Toto téma je pro mne důležité z následujícího důvodu: už nikdy totiž nechci zažít další útoky a nadávky, když se procházíme ruku v ruce se svým přítelem po Berlíně,“ sdělil a před stranou tak potvrdil svou homosexuální orientaci. Sklidil aplaus i místo v radě. Od starších členů CDU si však za svou orientaci později vysloužil několik nemístných poznámek včetně označení „toho milého homosexuála“.

Spahn však pochopitelně nechce být škatulkován jen jako „homosexuál v řadách konzervativní CDU“. Podle svých slov nevidí žádný rozpor ve své orientaci a příslušnosti ke konzervativnímu křídlu německého politického spektra. V této souvislosti rád připomíná výrok britského premiéra Davida Camerona, který prohlásil, že sňatky párů stejného pohlaví podporuje ne navzdory svému konzervatismu, ale právě proto, že je konzervativec.

Jens Spahn na sjezdu CDU v roce 2014

Jens Spahn na sjezdu CDU v roce 2014

Spahn se o své homosexualitě poprvé zmínil už v roce 2012 během jednoho z rozhovorů. Po svém definitivním coming outu na stranickém sjezdu o dva roky později běžně bere svého partnera a novináře na formální setkání se členy strany.

Moderní konzervativec

Spahn však přitom stále platí za moderního konzervativního politika a stojí tak vedle Julie Klöcknerové a lídra mládežnické organizace CDU Paula Ziemiaka. „Před dvaceti či třiceti lety by politici jako Jens Spahn nebo Julia Klöcknerová byli jádrem CDU,“ tvrdí politolog Hendrik Träger. Nyní jsou podle něj pouze vůdčími osobnostmi konzervativního křídla strany, která se pod vedení Merkelové odchýlila výrazně doleva.

Merkelová ve volbách ztratila ve všech třech zemích, AfD naopak posílila

Právě kvůli levicovým postojům se Merkelová dostala pod palbu kritiky. Spahn na ni zaútočil kvůli benevolentnímu přístupu v řešení uprchlické krize. Moderoval také prezentaci sbírky esejů 22 konzervativních spisovatelů, která se naváží do současné uprchlické politiky Německa.

I přes rostoucí oblibu však Spahn zůstává pomyslným černým koněm v závodě mezi soupeři Merkelové na stranickém sjezdu před volbami v roce 2017. Mnohem častěji se skloňují jména ministryně obrany Ursuly von der Leyenové a Julie Klöcknerové.

Spahn tak zřejmě bude vyčkávat až do doby, kdy již Merkelová nebude kandidovat. Pak bude podle expertů na německou politickou scénu jedním z horkých kandidátů na post předsedy strany i německého kancléře.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

VIDEO: Muž chtěl v Kyjevě vyhodit most do povětří, zasahovalo 300 policistů

Muž chtěl v cetru Kyjeva vyhodit most do povětří

Ukrajinská policie ve středu zadržela ozbrojeného muže, který vyhrožoval, že vyhodí do povětří jeden z kyjevských...

Najdete na iDNES.cz