Jemen opouštějí západní diplomaté, jednání o politické krizi ztroskotala

  11:30aktualizováno  16:22
Velká Británie a USA stahují své diplomaty z rozbouřeného Jemenu. Ke kroku se anglosaské státy odhodlaly poté, co šíitští povstalci Hútíové obsadili velkou část země a jednání zprostředkované OSN ztroskotala.

Jemenští Hútíovci (4. února 2015). | foto: AP

„Bezpečnostní situace v Jemenu se v posledních dnech zhoršuje. Bohužel nyní jsou podle nás pracovníci a areál velvyslanectví ve zvýšeném riziku, proto jsme se rozhodli stáhnout diplomaty a dočasně ukončit akce britského velvyslanectví v Sanaa,“ řekl BBC Tobias Ellwood, který má v britské vládě na starosti Blízký východ.

O den dříve uzavření svého velvyslanectví oznámily Spojené státy. „Všechny konzulární služby, každodenní i naléhavé akce jsou ukončeny do doby, než bude oznámena změna,“ stojí v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

Vývoj v Jemenu

Kromě amerických diplomatů odjeli i příslušníci americké námořní pěchoty, kteří působili jako ostraha velvyslanectví. Záhy toho využili hútíjští povstalci, kteří začali plenit vozidla v majetku ambasády. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na své zdroje na místě.

Americký zastupitelský úřad od loňského září fungoval jen v omezené míře poté, co ministerstvo zahraničí ve Washingtonu nařídilo, aby z Jemenu odjeli zaměstnanci, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod velvyslanectví.

Jak Washington, tak Londýn nyní zároveň varují své občany v Jemenu, aby zemi co nejrychleji opustili. Své velvyslanectví Spojené státy kvůli nepokojům opustily v loňském roce v Libyi, ke stejnému kroku přistoupila i Česká republika (více o rychlém odjezdu čtěte zde). O dva roky dříve USA uzavřely i velvyslanectví v Sýrii, kde je v naléhavých případech zastupuje české velvyslanectví v Damašku (více zde). Česko v Jemenu nemá své velvyslanectví, ale pouze honorární konzulát.

Hútíovci tvrdí, že opozice zdržuje jednání a chce chaos

Situace v Jemenu se zhoršuje již několik měsíců, v září loňského roku Hútíové ovládli hlavní město Sanaa. Několikrát se zdálo, že se s prezidentem Abdal Rabbúem Mansúrem Hádím domluví, ale situace naopak v posledních týdnech eskalovala. Nejprve Hútíovci útočili na prezidentský palác a prezident po neúspěšných jednáních rezignoval (více čtěte zde). Uvedl, že nebude pokračovat ve své práci pod takovým tlakem. Na začátku února Hútíovci rozpustili parlament (více čtěte zde).

OSN se snažila zprostředkovat jednání mezi politickými frakcemi, nicméně tento týden rozhovory zkrachovaly. O víkendu generální tajemník Pan Ki-mun vyzval Hádího, ať se navrátí do prezidentské funkce. Hadí stejně jako členové minulé vlády jsou v domácím vězení.

Sálih Alí as-Sammad, představitel Hútíovců, tvrdí, že mají plán o přechodné vládě. Rada spolupráce Perského zálivu, které předsedá Saúdská Arábie, označila plán za převrat. Hútíovci si myslí, že opoziční strany jednání zdržují a chtějí zemi přivést do chaosu.

Fotogalerie

„Všechny detaily jsou otevřené k vyjednávání,“ řekl as-Sammad The New York Times. Revoluční rady mají vybrat národní shromáždění, které nahradí parlament. A to zvolí pětičlenné vedení, které bude vládnout zemi. V národním shromáždění podle Hútíovců mohou být zastoupeni členové předchozího parlamentu, ale budou tam také představitelé skupin, které v minulosti byly opomenuty.

USA se obávají, jak nyní budou provádět své protiteroristické operace v Jemenu, kde operuje al-Káida Arabského poloostrova (AQAP), která vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože. Podle agentury Reuters vyhlásila podporu Islámskému státu, který ovládá část území v Sýrii a Iráku.

Američané AQAP považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě a snaží se ji potlačit pravidelnými nálety bezpilotních letadel. Předchozí vláda podporovala tyto nálety, naopak Hútíovci jsou proti nim, což zvyšuje obavy z růstu AQAP. Tato odnož se přihlásila k teroristickému útoku v Paříži (více čtěte zde).

As-Sammad však tvrdí, že Hútíovci chtějí normalizovat své vztahy s USA a dalšími státy. „Nejsme proti misiím či jednotlivcům, ale proti politice přijaté Amerikou,“ upozorňuje.  


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ozbrojenec v Oslu srazil sanitkou několik lidí, policie ho zadržela

V norské metropoli Oslu policie v úterý zadržela ozbrojeného muže, který ukradl sanitní vůz a srazil několik lidí. O...

Premium

Uděláme Hongkong v Barceloně: že by dvojí metr při hodnocení demonstrací?

Když demonstranti v Barceloně obsadí letiště, jsou to jen separatisté vytvářející chaos, zatímco když je stejná taktika...

Johnson pozastavil projednávání dohody, zrychlí přípravu na tvrdý brexit

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu...

Pojďme v Sýrii vytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu, navrhlo Německo

Německo navrhlo vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by zajistila ochranu civilistů i...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz