Jemenští kojenci připomínají kostřičky, válka vyhnala většinu doktorů

  15:09aktualizováno  16:54
Válka v Jemenu má dopad i na jeho nejmenší obyvatele. Kvůli nedostatku potravin i kvalifikovaných lékařů umírají děti na podvýživu a komplikace spojené s porodem a následnou péčí.

Šestiměsíční podvyživený chlapeček Ali Mohammed al-Tavarí v porodnici v Jemenu (28. července 2015) | foto: Reuters

Ali Mohammed al-Tavarí se narodil těsně před tím, než v jeho zemi vypukla válka. Šestiměsíční chlapeček se svých prvních narozenin možná nedožije.

„Umírá, vždyť to vidíte,“ říká jeho matka Wadha a pohlíží na Aliho vychrtlé tělíčko. Už pomýšlí na jeho pohřeb. „Chci ho uložit směrem ke Kábě,“ připomíná svatyni v Mekce, nejposvátnějším městě islámu. Čelem k ní se všichni muslimové modlí a pohřbívají své mrtvé.

Fotogalerie

Na svět sice Ali přišel v porodnici v jemenské metropoli Sanaa, odbornou péči mu to však nezajistilo. Stovky převážně asijských lékařů odjely ze země kvůli bojům zpět do svých domovů. Do práce nechodí ani místní zdravotníci a pacienty tak mnohdy ošetřují lidé bez potřebné kvalifikace.

Stejně jako Aliho, který po zfušované obřízce podle své matky celý den krvácel a později trpěl průjmem. Nedostatek jídla jeho stav ještě zhoršuje a chlapeček nyní v nemocnici bojuje o život. Stejně jako mnoho dalších podvyživených dětí, jejichž rodiče spadli kvůli válce na dno.

„Než válka začala, měli jsme slušný život, podnikali jsme a obdělávali pole. Ale nafta je teď drahá a manžel už nemá ani na vodu,“ popisuje Wadha.

Šestnáct tisíc podvyživených dětí

V Jemenu byla podle Světového potravinového programu už před válkou míra podvyživených dětí jednou z nejvyšších na světě. Zhruba polovina dětí pod pět let je příliš malá na svůj věk a „mapa hladu“ pro letošní rok uvádí, že v zemi trpí nedostatkem potravin až 35 procent populace.

Více než šestnáct tisíc dětí trpí těžkou podvýživou a je v péči lékařů. Více než 1,3 milionu dětí podvýživa hrozí. „Co Jemen nyní skutečně potřebuje, je návrat k míru, vyřešení energetické krize a obnova lékařské péče,“ uvedl podle agentury Reuters zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) v Jemenu Julien Harneis.

Vývoj v Jemenu

Jemen je nejchudší země regionu a dováží až devadesát procent základních potravin. Současná válečná situace, kdy obchodníci mnohdy nejsou schopní jídlo bezpečně dopravit až k lidem, zvyšuje ceny a postihuje tak právě ty nejchudší.

Občanská válka v Jemenu vypukla v září loňského roku, kdy metropoli obsadili šíitští povstalci ze severu země (tzv. Hútíovci). Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí na jejich nátlak odvolal vládu, povstalcům to však nestačilo a počátkem tohoto roku zaútočili na vládní budovy.

Hádí uprchl do jihojemenského Adenu. Tam však brzy vypukly boje a prezident i vládní představitelé poté našli azyl v Rijádu a v březnu koalice arabských zemí pod vedením Saúdů začala bombardovat pozice povstalců. Od té doby zahynulo přes 4 000 lidí, většina Jemenců trpí nedostatkem potravin a humanitárních potřeb.

Boje o největší základnu v zemi

V pondělí odpoledne jemenská armáda podla agentury Reuters dobyla zpět největší vojenskou základnu Anad v provincii Láhidž, kterou dosud ovládali šíitští povstalci. Areál, který se rozkládá na ploše 15 kilometrů čtverečních, v minulosti používala i americká armáda, která odsud vedla boj proti al-Káidě. 

Jemenská armáda už v neděli místo obklíčila tanky a obrněnými vozy a povolala několik set vojáků. Přijeli z nedalekého Adenu, který armáda dobyla v polovině července.

V Adenu začíná humanitární operace na pomoc civilistům, podle agentury AFP je však složitá. Ve městě je mnoho zničených domů a pomoc, která dorazila, je nedostatečná. „Prožíváme skutečnou katastrofu, není voda, nejde elektřina a nepobíráme mzdu. Neodešel jsem, protože nemám kam,“ řekl jeden z obyvatel města.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz