ÚTERÝ 2. října 2001
23:22
Hlavní podezřelý ze zosnování útoků na USA Usáma bin Ládin byl minulý týden spatřen v Kábulu, uvádí to anglický deník The Guardian s odvoláním na zdroje ve výzvědné službě. Naproti tomu íránský konzervativní list Entecháb napsal, že bin Ládin si dal udělat plastickou operaci. Opoziční síly se prý nyní snaží opatřit si jeho fotografie v nové podobě.
22:44
Opravy Pentagonu, budovy amerického ministerstva obrany, která se stala terčem teroristického útoku, by mohly stát 800 milionů dolarů a trvat nejméně tři roky. Při útoku zemřelo nejméně 189 lidí (125 zaměstnanců Pentagonu a 64 cestujících letadla). Stovky zaměstnanců Pentagonu nyní pracují na nápravě škod.
22:06
Italský premiér Silvio Berlusconi v Římě několik hodin jednal s velvyslanci muslimských zemí ve snaze zmírnit pobouření nad jeho údajným výrokem o nadřazenosti západní civilizace nad islámem. Berlusconi popřel, že by tato slova pronesl, a předal velvyslancům doslovný záznam svého berlínského výroku, který vyvolal mezinárodní skandál. Přesné znění záznamu nebylo zatím zveřejněno.
22:03
Generální tajemník OSN Kofi Annan naznačil, že už existující rezoluce OSN dávají USA právo na vojenskou odvetu. Rezoluce Rady bezpečnosti znovu potvrdila, že útok byl hrozbou mezinárodnímu míru a bezpečnosti, a také znovu zdůraznila právo na individuální a kolektivní sebeobranu, odpověděl Annan americké televizi ABC na otázku, zda je zapotřebí před vojenskou odvetou dalších konzultací.
21:55
Britský premiér Blair v pátek krátce navštíví Pákistán. Informovala agentura AP s odvoláním na pákistánský vládní zdroj, který si nepřál být jmenován. Podle AP představuje Blairova cesta nejspíše snahu získat v Pákistánu větší podporu pro americkou protiteroristickou kampaň zaměřenou na dopadení či likvidaci radikála Usámy bin Ládina, který se skrývá v sousedním Afghánistánu.
21:03
Státy a režimy, které poskytují útočiště teroristickým sítím, by se měly mít na pozoru, varoval v Bruselu generální tajemník NATO George Robertson po setkání s polským prezidentem Alexandrem Kwasniewským. Ten vyjádřil plnou podporu počínání NATO a nabídl alianci, že polské jednotky by mohly na Balkáně vystřídat ty síly, které by mohly být zapotřebí jinde.
20:28
Švýcarský federální prokurátor Valentin Roschacher prohlásil, že podle dosavadního vyšetřování nic nenasvědčuje tomu, že by Švýcarsko hrálo nějakou roli v přípravě teroristických útoků ve Spojených státech.
20:23
Americký Úřad federálních rezerv snížil letos již podeváté úrokové sazby, a sice o půl procentního bodu. Naznačil, že je připraven sazby dále snížit, aby odvrátil propad domácí ekonomiky do recese. Americké úroky jsou nejnižší od 60. let
19:36
Pentagon oznámil, že ministr obrany USA Rumsfeld odjel na Střední východ. Bude tam jednat s místními armádními a politickými vůdci.
19:26
Česká vláda nabídla do společného boje proti terorismu vojenskou nemocnici a vyslání protichemické jednotky, řekl premiér Zeman. - Zeman: Odveta brzy začne
19:22
Premiér Miloš Zeman v prohlášení k národu řekl, že dostal signály, že odveta USA začne v nejbližších dnech, ne-li v hodinách. - Zeman: Odveta brzy začne
19:01
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl ve zpravodajství TV Prima, že ode dneška je útok na USA útokem na Českou republiku. - Blair dal Talibanu ultimátum
18:15
Afghánské vládní hnutí Taliban dnes zopakovalo, že nemůže vydat saúdskoarabského radikála Usámu bin Ládina bez obdržení pádných důkazů o jeho podílu na teroristickém útoku v New Yorku a ve Washingtonu. Hnutí je prý ale připraveno se Spojenými státy vyjednávat. - Blair dal Talibanu ultimátum
18:11
Vyslanec Talibanu v Pákistánu Abdul Salám Zaíf vyzval Spojené státy, aby přestaly udržovat krizi v jeho zemi. "My a naši lidé, všichni Afghánci, potřebujeme jídlo, pomoc a přístřeší. Ne válku," řekl Zaíf.
18:00
Americký prezident George Bush oznámil, že ve čtvrtek bude opět otevřeno washingtonské letiště Reagan National.
17:58
Turecké úřady propustily saúdskoarabského občana Abdalláha bin Ládina, kterého v pondělí zadržely v Istanbulu jako bratra nejhledanějšího teroristy. Abdalláh bin Ládin ale popřel příbuzenský vztah.
17:15
České ministerstvo zahraničí se ztotožnilo s postojem Severoatlantické aliance, která se rozhodla použít v reakci na teroristické útoky proti USA 11. září článku pět Washingtonské smlouvy. Republika je podle ministerstva připravena poskytnout veškerou pomoc včetně vojenské. - Blair dal Talibanu ultimátum
17:04
Evropská komise se obrátila na státy unie, aby zmrazily bankovní účty 27 organizací a jednotlivců podezřelých z financování teroristů.
16:36
Německý kancléř Gerhard Schröder po oznámení spojenecké součinnosti zemí NATO zopakoval nabídku německé vojenské pomoci v boji proti terorismu. "Poskytneme jakoukoli pomoc, jaké jsme objektivně schopni a která od nás bude vyžádána. Nevylučuje to ani podporu vojenskou."
 
15:48
Britský premiér Tony Blair vzkázal afghánským talibanským vůdcům, že za skrývání bin Ládina čelí vojenskému úderu. "Dali jsme jim ultimátum, ale nereagovali," prohlásil na výroční laboouristické konferenci. Řekl, že proti Ládinově síti bude podniknuta přiměřená a cílená akce. Jejím cílem bude zlikvidovat jejich vojenský aparát, odříznout je od finančích zdrojů, udeřit na jejich jednotky, nikoli civilisty. Blair dal Talibanu ultimátum
15:34
Francouz alžírského původu Djamel Beghal, který byl zřejmě 'mozkem' sítě islámských radikálů v Evropě, údajně přiznal, že dostal letos v březnu v sídle velitelství teroristické organizace Usámy bin Ládina v Afghánistánu příkaz k přípravě atentátů na americké cíle ve Francii. Beghal to řekl vyšetřovatelům ve Spojených arabských emirátech, kde byl zadržen na přelomu července a srpna, a potvrdil to i v pondělí vyšetřujícímu soudci v Paříži.
15:29
Ministerstvo zahraničí od středy ruší takzvané horké linky, na něž mohli lidé poskytovat informace o pohřešovaných Češích po útocích 11. září. Podle ředitele konzulárního odboru ministerstva zahraničí na seznamu zůstává 20 lidí.
15:24
Velvyslanectví USA v Bratislavě od pondělního odpoledne chrání, kromě ozbrojených policistů, také obrněný transportér OT-64. Slovenský ministr vnitra tak vyhověl žádosti velvyslanectví o zesílení ochrany budovy v centru metropole.
15:07
Britský ministr obrany Geoff Hoon potvrdil, že Británie je připravena poskytnout své vojenské síly proti teroristům. "Vojenská akce není sama o sobě odpověď. Ale možná, že neexistuje odpověď, v níž by nehrála podstatnou roli vojenská akce," řekl Hoon na výroční konferenci britské Labouristické strany. Podle něho musí strategie boje proti terorismu obsahovat i politickou akci, diplomacii, zásah proti financování teroristů, lepší zákony o vydávání zločinců a podezřelých, lepší nástroje pro kontrolu šíření zbraní hromadného ničení. Její součástí ale musí také být efektivnější distribuce hospodářské podpory a humanitární pomoci.
Taliban se připravuje k boji
14:42
Pákistán stále neobdržel od USA důkazy o vině bin Ládina v teroristických útocích. Řekl to mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí po setkání americké velvyslankyně Wendy Chamberlainové s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem.
14:18
Ministři obrany Ruska a Íránu Sergej Ivanov a Alí Šamchání podepsali v Moskvě mezivládní dohodu o vojensko-technické spolupráci. Ministři jednali i o možných úderech USA proti teroristickým základnám v Afghánistánu.
13:50
Slovensko by bylo proti podobným teroristickým útokům, jaké zasáhly USA, takřka bezbranné. Podle velitele leteckých sil Jozefa Dunaje nejsou vojenské letouny schopny spolehlivě ochránit například slovenské jaderné elektrárny, protože stíhači by se k cílům dostali až za několik minut.