„Nemůžeme tolerovat, že jsou tak masivně narušovány základní hodnoty Evropské unie. Kdo tak jako Maďarsko staví ploty proti válečným uprchlíkům, porušuje svobodu tisku a nezávislost justice, ten by měl být dočasně, nebo v případě potřeby trvale, vyloučen z EU,“ řekl ministr deníku Die Welt.
„Plot, který Maďarsko buduje, aby uprchlíky zadržel, je stále delší, vyšší a nebezpečnější. Maďarsko není daleko od vydání příkazu ke střelbě na uprchlíky,“ dodal ministr.
Fotogalerie |
Zároveň prohlásil, že pro pozastavení členství některé země by unijní předpisy neměly vyžadovat jednomyslný souhlas celé Unie, ale jen většiny států.
Ostrá slova na adresu maďarské vlády v čele s premiérem Viktorem Orbánem zazněla jen několik dnů před neformálním summitem EU v Bratislavě, kde šéfové vlád 27 členských zemí - bez Velké Británie - plánují řešit migraci i budoucnost Unie po britském referendu.
Orbánova vláda loni po eskalaci migrační krize postavila plot s žiletkovým drátem na hranicích se Srbskem, které tvoří vnější hranici schengenského prostoru. Letos v létě premiér oznámil, že vedle stávající „obranné linie“ postaví ještě další bariéru. Má sloužit v případě, že Turecko časem vypoví dohodu s EU a pošle do Evropy masu běženců (psali jsme o tom zde).
Služebně nejstarší šéf diplomacie dostává „záchvaty“ z V4
Odpověď Orbánovy vlády byla stejně ostrá jako Asselbornova slova. Ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó prohlásil, že pouze Maďaři mají právo rozhodovat, s kým chtějí ve své zemi žít a žádný bruselský byrokrat ani lucemburský šéf diplomacie jim v tom nemůže bránit. Asselborna označil za intelektuální nulu, pompézního a frustrovaného jedince a nihilistu, který neúnavně pracuje na zničení evropské kultury a bezpečnosti.
Asselborn řídí lucemburskou diplomacii už od roku 2004, ze všech unijních ministrů zahraničí je služebně nejstarší. Od počátku své vládní kariéry až do roku 2013 byl náměstkem tehdejšího premiéra Jeana-Clauda Junckera, současného předsedy Evropské komise. Kromě zahraniční politiky zodpovídá Asselborn v půlmilionovém Lucembursku i za agendu související s migrací.
Ministr zahraničí druhé nejmenší země EU často kritizuje nejen Maďarsko, ale i dalších zemí Visegrádské čtyřky včetně Česka. V květnu například německému deníku Aachener Nachrichten řekl, že z některých výroků představitelů skupiny dostává záchvaty, připomíná ČTK.
O maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi zase zhruba před rokem řekl, že by se měl stydět. „Je to muž, který toho v Maďarsku hodně zničil, ale zničil toho i hodně s ohledem na hodnoty Evropské unie,“ prohlásil tehdy Asselborn.
Český premiér Bohuslav Sobotka slova o vyloučení Maďarska odmítl. „Diskutujeme o budoucnosti Evropské unie a potřebujeme si zachovat racionální přístup, jednotu a věnovat se společným tématům. Prohlubování příkopů a výkřiky o vylučování členských států považuji za nesmysl,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Evropa musí spolupracovat a zůstat soudržná,“ dodal.
Od Asselborna se distancoval i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. „Tuto pozici v Evropě nesdílíme. Chápu, že při pohledu na Maďarsko mohou být někteří evropští politici netrpěliví...nicméně já osobně nechci žádné evropské zemi ukazovat dveře,“ prohlásil Steinmeier na tiskové konferenci v Rize.