"Ztratil jsem dva ze svých nejbližších přátel, jsem z toho velmi smutný," řekl Krejčíř. Portál Eyewitness News poznamenal, že na rozdíl od červnového útoku, kdy jen těsně unikl pokusu o zavraždění s pomocí dálkově ovládaného zbraňového systému, vtipkoval a přirovnával svůj život k dobrodružstvím Jamese Bonda, nyní hovořil velmi vážně.
"Nyní se nebavíme o útoku na jednoho člověka, ale o teroristickém úderu, neboť použili trhaviny a bylo jim jedno, jestli tam bude dvacet lidí a zda tam budou děti, tady mluvíme o jiné úrovni. Mluvíme o stylu al-Káidy, o terorismu," prohlásil Krejčíř.
Uprchlý Čech řekl, že spolupracuje s policií a že nechce o možných útočnících spekulovat. "Skutečně nevím. Přemýšlel jsem o tom, ale opravdu nevím," řekl na otázku, zda tuší, kdo ho chce zabít. Dodal, že také neví, zda je nějaká spojitost mezi smrtí jeho přátel a pokusy zabít ho.
„Když si někdo zlomí nohu, může za to Radovan“
Jihoafrickým médiím rozeslal Krejčíř tiskové prohlášení. Zříká se v něm jakékoli odpovědnosti za dvanáct vražd, které mu tamní novináři připisují. Uprchlého podnikatele, který v Jihoafrické republice žije od roku 2007, spojují třeba se smrtí soukromého vyšetřovatele Kevina Trytsmana nebo řadou podnikatelů, ale i někdejšího Krejčířova poradce Cyrila Beeky nebo právníka jednoho ze zastřelených podnikatelů.
Krejčíř v JAR: dvakrát vazba a kupící se mrtvolyKrejčíř je v JAR spojován s více než desítkou vražd jeho spolupracovníků či nepřátel. Mezi mrtvými je i například německý podnikatel Uwe Gemballa. Ten měl Krejčířovi do JAR pašovat peníze v luxusních autech. Podle novinářů se však oba podnikatelé nepohodli. Kromě toho ho však jihoafrické soudy viní například z mnohamilionového pojistnéo podvodu. Krejčíř podle nich zfalšoval lékařská potvrzení a tvrdil, že trpí rakovinou. Uprchlý podnikatel už byl za dobu svého pobytu v JAR dvakrát ve vazbě. Poprvé v březnu 2011 poté, co policie prohledala jeho dům ve čtvrti Bedfordview, kde našla papír se jmény několika lidí, podle nich "seznam smrti". Krejčíře samotného v domě nezadržela, milionář se op pár dnech na útěku sám vzdal. Podruhé se Krejčíř do vězení dostal, když ho policie spojovala s loupežným přepadením obchodu s elektronikou z října 2011. Krejčíře zadrželi v únoru 2012, propuštěn (a zproštěn obvinění) byl v říjnu téhož roku. |
"Jsem velmi zklamaný, že mě média opakovaně vykreslují jako "zlého chlapíka". Zdá se, že mají požitek nebo si libují v tom, že mě vykreslují jako nějakého ďábelského gangstera. Nejsem nic z toho. Jsem rodinný typ, který se snaží užívat život v této zemi, kterou miluji a kde se snažím každému pomáhat. To je vše," prohlásil.
"Jsem si jistý, že kdyby existovaly jakékoli důkazy o mé účasti na vraždách, jihoafrická policie by je během vyšetřování našla. Žádné takové důkazy neexistují, protože jsem nikdy na žádné vraždě podíl neměl," tvrdí podnikatel s tím, že veškerá obvinění jsou jen nezodpovědné spekulace.
"Jakmile někdo uklouzne na slupce od banánu a zlomí si nohu, může za to Radovan," stěžuje si Krejčíř na přístup novinářů. "Spousta vražd a mrtvých lidí byla v Jihoafrické republice dávno předtím, než jsem se přistěhoval. Najednou z toho ovšem všichni viní mě," připomíná podnikatel. Noviny podle něj zkrátka potřebují nějakého "strašáka", aby se lépe prodávaly.
Krejčíř za spekulace a pomluvy týkající se jeho osoby činí odpovědným soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana, který se případem českého podnikatele v JAR dlouhodobě zabývá. "Ten člověk jednoduše není důvěryhodným zdrojem," uvedl Krejčíř. Prohlásil, že je velmi obtížné porozumět tomu, proč to O'Sullivan dělá, a že proto před jeho informacemi varoval veřejnost i média.
V Česku by mě čekala politická vražda, tvrdí podnikatel
Mezi Jihoafričany nedávno začala kolovat petice, která požaduje vyhoštění Krejčíře ze země. Obyvatele městečka Bedfordview totiž události posledních týdnů znepokojily natolik, že by se svého souseda rádi zbavili. "Nemám důvod odcházet, protože jsem nic špatného neudělal," oponuje podnikatel. Nové bydliště mu podle jeho slov přirostlo k srdci a mrzí jej, že se místní "na základě mediálních spekulací" obrátili proti němu. Neexistuje prý žádný důvod, proč by se jej měli bát (více o petici zde).
Radovan Krejčíř se s novináři odmítl bavit o možnosti vydání do České republiky. Nechtěl rozebírat ani svou žádost o získání statutu politického uprchlíka, který by mu zajistil ochranu tamních úřadů. Vyjádřil pouze svou naději, že mu Jihoafrická republika nakonec umožní v zemi zůstat.
"Matka se o mě velmi bojí. Velmi ráda by se přestěhovala za mnou do Afriky, rozhodně však nechce, abych se vracel domů," uvedl Krejčíř. "Je jí jasné, že kdybych se vrátil do Česka, zavraždili by mě tam z politických důvodů," dodává.
Do JAR přicestoval Krejčíř s falešným pasem ze Seychel, kde žil po svém útěku z Česka. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrické úřady mu loni odmítly udělit politický azyl, Krejčíř se však proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.
List The Star dnes tvrdí, že jihoafrické úřady zablokovaly možnost prodeje či jiného převodu dvou objektů, které jsou napsané na firmu Krejčířovy ženy Groep Twee Beleggings. Oficiální zdroje to však nepotvrdily, neboť údaje o vyšetřovaných daňových poplatnících jsou chráněné.
Podle listu jde o dům v Bedfordview, v němž rodina bydlí, a o jiný dům ve městě Bloemfontein. Dům rodiny prý má hodnotu 13 milionů randů (asi 25,5 milionu korun) a dům v Bloemfontein čtyři miliony randů.
List City Press nedávno odhadl hodnotu Krejčířova majetku v Jihoafrické republice na 130 milionů randů. V roce 2011 mu úřady zkonfiskovaly luxusní sportovní automobily Lamborghini a Ferrari.
Červencový rozhovor s Krejčířem poté, co unikl pokusu o vraždu
30. července 2013 |